Česká republika sa vydala na cestu, ktorú v marci 2020 nastúpilo Slovensko, keď Slováci umožnili vládnuť neskúseným politikom bez zodpovednosti a navyše slúžiacim EÚ a globalistickej agende.
Víťazom volieb do českej Poslaneckej snemovne sa stala pravicová koalícia SPOLU, ktorá tesne predstihla hnutie ANO doterajšieho premiéra Andreja Babiša.
SPOLU na druhé miesto ANO odsunulo počas sčítavania posledných dvoch percent hlasov. Hnutie ANO bolo na prvom mieste od začiatku sčítavania. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov zverejňovaných Českým štatistickým úradom.
Podľa údajov štatistov koalícia SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) zvíťazila so ziskom 27,66 percenta hlasov. Sčítaných je 99,33 % hlasov.
Hnutie ANO je na druhom mieste so ziskom 27,25 %, na treťom je zoskupenie PIRSTAN (Česká pirátska strana a Starostovia a nezávislí) so ziskom 15,50 % a štvrtá je strana SPD (9,61 %).
V absolútnych číslach SPOLU Babišovo hnutie porazilo o niečo viac ako 22-tisíc hlasov.
Volebná účasť dosiahla 65,47 percenta. Pred štyrmi rokmi prišlo k urnám 60,84 % oprávnených voličov. Tohtoročná účasť je najvyššia od roku 1998, keď svoj hlas vo voľbách odovzdalo 74 % voličov.
Podľa prepočtov portálu iDNES.cz ANO získa 72 kresiel, SPOLU 71, PIRSTAN 37 a SPD 20 mandátov.
Predseda ODS a volebný líder SPOLU Petr Fiala avizoval rokovania o vytvorení vlády s koalíciou Piráti s Starostovia, a to do 24 hodín.
„Toto je zmena, my sme zmena, vy ste zmena,“ uviedol vo svojom príhovore Fiala s tým, že výsledky volieb sú jednoznačné a parlamentnú väčšinu nemôže ignorovať ani prezident Miloš Zeman. Ten povedal, že zostavením vlády poverí víťaza volieb, za ktorého však nebude považovať žiadnu koalíciu, pretože tie sú podľa jeho tvrdenia podvodom na voličoch.
Prezident Miloš Zeman cez svojho hovorcu Jiřího Ovčáčka odkázal, že k výsledku volieb sa vyjadrí v nedeľu. Takisto na zámku v Lánoch príjme o 11:00 dosluhujúceho premiéra Babiša.
Fiala ako líder víťaznej koalície ale nemá zostavovanie vlády ako prvý v poradí isté. Zeman ešte v júni totiž uviedol, že zostavením kabinetu poverí víťaza volieb, za ktorého však nebude považovať žiadnu koalíciu, pretože tie sú podľa jeho tvrdenia podvodom na voličoch.
Líder PIRSTAN-u Ivan Bartoš po príchode do jej volebného štábu vyjadril presvedčenie, že demokratická opozícia uspeje a jeho subjekt bude zostavovať vládu s koalíciou SPOLU. „Budeme spolu rokovať ešte dnes,“ povedal novinárom.
Do snemovne na po prvýkrát od roku 1945 nedostane Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM). Prah potrebný pre vstup do dolnej komory parlamentu je aspoň päť percent získaných hlasov. Komunisti podľa priebežných výsledkov presvedčili len 3,66 % voličov.
Výsledok volieb je debaklom aj pre Českú stranu sociálnodemokratickú (ČSSD). Stálica českej politickej scény pohorí, pretože v týchto chvíľach má menej ako 4,7 % hlasov. Sociálni demokrati, ktorí tvoria súčasť dosluhujúcej menšinovej vlády, vypadnú zo snemovne po prvýkrát od roku 1992. (Vo voľbách pred štyrmi rokmi dostali 7,27 % hlasov. Už vtedy bol pád, lebo volebný zisk ČSSD v roku 2013 bol 20,45 %, čo sociálnej demokracii umožnilo zostaviť vládu.)
Šéf ČSSD Jan Hamáček už potvrdil, že ak sa jeho strana nedostane do parlamentu, skončí ako jej predseda. „Kresla sa rozhodne držať nebudem,“ povedal s tým, že by napriek tomu zostal v politike ako radový člen ČSSD. „Je to strana môjho srdca,“ vyhlásil.
Do snemovne sa nedostane ani nové hnutie Prísaha, ktoré malo ustanovujúci snem len v júni tohto roku. Hnutie bývalého elitného policajta Róberta Šlachtu zatiaľ získalo 4,71 % hlasov.
Českí občania, ktorí vo voľbách hlasovali v Bratislave, odovzdali najviac hlasov (165) koalícii SPOLU. Na druhom mieste skončila koalícia Piráti a Starostovia so 132 hlasmi a na treťom hnutie ANO s 57 hlasmi. Pre TASR to uviedla Hana Jelínková z českého veľvyslanectva v Bratislave.
Na Slovensku bolo odovzdaných dokopy 408 platných hlasov. Celkovo v priestoroch Veľvyslanectva ČR v Bratislave hlasovalo 412 voličov, pričom štyri hlasy neboli platné. „V piatok prišlo približne 300 voličov, zvyšok v sobotu,“ priblížila Jelínková.
Ako štvrté sa umiestnilo občianske hnutie Prísaha, ktoré získalo 12 hlasov, nasleduje Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD) s 11 hlasmi, rovnako po osem hlasov získalo hnutie Sloboda a priama demokracia (SPD) a Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM). Po šesť hlasov získalo hnutie Trikolóra Slobodní Súkromníci a strana Voľný blok. Strana zelených získala tri hlasy a po jednom hlase získalo Hnutie Pramene, Aliancia národných síl, Koruna Česká a Otvorme Česko normálnemu životu.
Babiš síce má šancu naďalej riadiť vládu, ale bude mať problém zostaviť ju. Pred voľbami lídri Pirátov a STAN i Spolu dávali jasne najavo, že s jeho hnutím si nevedia predstaviť koaličnú spoluprácu.
Babiš už nemôže rátať s účasťou sociálnej demokracie vo vláde. Do úvahy prichádza možnosť, že ANO vytvorí jednofarebnú menšinovú vládu. Fungovala by na základe tichej podpory okamurovcov. Lenže SPD sa ako krajne pravicová strana správa v niektorých oblastiach až neúnosne extrémne.
Ďalšia vec je, že aké podmienky by si táto strana stanovila, aby bola ochotná tolerovať Babišovu menšinovú vládu. Okamura napríklad žiada vypísanie referenda o zotrvaní Česka v Európskej únii.
Česko bude mať jeden povolebný problém na Pražskom hrade. Vlastne na zámku v Lánoch, pretože tam sa teraz nachádza prezident Miloš Zeman, odkedy ho prepustili z nemocnice.
Ľudia zo Zemanovho najbližšieho okolia tvrdia, že je stále schopný vykonávať právomoci hlavy štátu, ale informácie sú znepokojujúce. Jeho hovorca Jiří Ovčáček povedal, že je možné, že sa odloží stretnutie Zemana s Babišom, ktoré sa naplánovalo na túto nedeľu o 18. hodine. Ovčáček priznal, že prezident je chorý, ale o podrobnostiach sa nezmienil. Zeman má po voľbách dôležitú úlohu, pretože hlava štátu odovzdáva poverenie k zostaveniu vlády.
Bývalý líder hnutia Trikolóra Václav Klaus ml. sa k výsledku parlamentných volieb vyjadril na sociálnej sieti:
„Celkem bez překvapení. Stejně jako v Německu mají přes 70% probruselské „klimatické“ partaje, které vám časem místo spalovacího auta doručí dotované kolo. Není mezi nimi žádný velký rozdíl (i když se navzájem jako nenávidí).Žádná vůle ke změně ještě letos nebyla (a čertví kdy bude).“
Správu aktualizujeme …
Zdroj: pravda.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…