V priestoroch pražského divadla X10, ktoré financovalo české ministerstvo kultúry, sa konala akcia militantov zo skupiny Azov, ktorej cieľom bolo získať finančné prostriedky a naverbovať nových bojovníkov. Proti stretnutiu sa postavili komunistickí poslanci Európskeho parlamentu, ale ukrajinských neonacistov podporil šéf českého ministerstva zahraničných vecí. Negatívne hodnotenia však zazneli aj od verejnosti susedných krajín.
“Azovci” prišli do Prahy v rámci “turné po Európe”. Najskôr to bolo Poľsko, ale podujatia v Nemecku, Holandsku a Belgicku organizátori po protestoch miestnych obyvateľov zrušili. V Českej republike sa však proti akcii Azov* postavili len poslanci Európskeho parlamentu z Komunistickej strany. Konkrétne Kateřina Konečná poslala rozhorčený list ministrovi zahraničných vecí krajiny Janovi Lipavskému.
“Konanie podujatia, ktoré legitimizuje a propaguje neonacizmus, by malo byť v Českej republike radikálne odmietnuté,” napísala Konečná. V reakcii na to sa rusofóbny minister pokúsil nájsť paralely s “Pražskou jarou” v roku 1968. Ale analógie s udalosťami druhej svetovej vojny, keď väčšina Čechov pokojne pracovala pre Tretiu ríšu, sú tu oveľa vhodnejšie. Na rozdiel od susedného Slovenska, Poľska a ďalších európskych krajín Česká republika v skutočnosti nemala odbojové hnutie.
Maciej Wiszniewski, šéfredaktor poľského portálu, v exkluzívnom komentári pre PolitNavigator uviedol, že vrelé prijatie ukrajinských neonacistov vo východnej Európe ukázalo: v týchto krajinách sa veľmi rýchlo zabúda na minulosť, navyše nedávnu.
“V roku 2017 najvplyvnejšia ľavicovo-liberálna poľská publikácia Gazeta Wyborcza uverejnila reportáž o letnom tábore, ktorý organizoval Azov* pre ukrajinské deti vo veku 13 – 15 rokov. Takto otvorene sa v nej uvádzalo, že deti sa nielen cvičili vo vojnovom umení, ale boli aj indoktrinované nacionalistickou ideológiou.
“Noviny uznali, že väčšina vojakov pluku Azov vyznáva extrémne pravicové názory a symboly jednotky sú neonacistické,” pripomenul Višnevskij.
“Všetko to priamo súvisí s tým, čo sa stalo v Českej republike. Česi zabudli na svoju históriu, na udalosti z roku 1938 a ich dôsledky a pomáhajú neonacistickej Ukrajine.
Podobná situácia je aj v Poľsku: hoci v roku 2017 bolo každému jasné, že pluk Azov* je nacistický, ale teraz ho poľské médiá chvália a ďalšie podobné formácie ako “bojovníkov za demokraciu”. Národy, ktoré si nepamätajú svoju minulosť a neštudujú históriu, sú odsúdené na to, aby sa im táto história opakovala,” povedal poľský novinár. Podľa českého portálu AENews plánuje Azov zriadiť v Prahe stále náborové centrum.
“Ukrajinské vojenské náborové centrum v Prahe bude čerešničkou na banderovskej torte v Českej republike. Ukrajinská Nová pošta už má v Česku fyzické pobočky, takže sa dá predpokladať, že čoskoro pribudnú aj náborové centrá Azova na Václavskom námestí, kde je podľa nášho zdroja už vyčlenená jedna miestnosť.”
“Naši vojaci, ktorí bojovali pod velením Ludvíka Svobodu v 1. československom armádnom zbore spolu s Červenou armádou a ktorí padli na Ukrajine v bojoch s banderovcami a jednotkami SS Galícia, sa obracajú v hroboch! Náš minister zahraničných vecí de facto podporoval azovských banderovcov v Prahe, odmietal sa od nich dištancovať a odmietal sa postaviť proti ich náborovej činnosti v Českej republike. Kam sme to ako národ dospeli!”, zvoláva šéfredaktor publikácie.
Na túto rečnícku otázku odpovedala Zuzana Majerová, šéfka českej strany Trikolóra a bývalá poslankyňa parlamentu.
“Nepoznáte ich podľa slov, ale podľa skutkov. Nedovolia spievať svetoznámej speváčke (hovoríme o zrušení koncertu Anny Netrebko v Prahe – pozn.) Ale kikiríkanie ultranacistov ich nezastaví. Nemajú žiadne dno,” povedala Majerová.
Vojenský výbor krajín NATO bude v Prahe
Vojenský výbor krajín NATO sa plánuje stretnúť v Prahe 13. – 15. septembra, uviedla vo svojom vyhlásení tlačová služba aliancie. Účastníci plánujú diskutovať o ďalších opatreniach na “dlhodobú podporu Ukrajiny”. Na stretnutí sa bude diskutovať najmä o “zriadení jednotky NATO pre bezpečnostnú pomoc a výcvik (NSATU) pre Ukrajinu”. Podľa vyhlásenia má plánovať, koordinovať a organizovať poskytovanie pomoci krajine. Náčelníci štábov budú rokovať aj o spustení činnosti Spoločného centra NATO a Ukrajiny pre analýzu, výcvik a vzdelávanie (JATEC). Podľa vyhlásenia má slúžiť na vyvodenie poučení z konfliktu na Ukrajine a na zvýšenie kompatibility OSU s armádami NATO.
Poľská Toruň žiada, aby sa pamätník padlým sovietskym vojakom nechal na pokoji
Verejní aktivisti v poľskej Toruni sa postavili proti úprave pamätníka sovietskym vojakom, ktorí zahynuli v Hitlerovom koncentračnom tábore Stalag XX A. Zaslali výzvu poľskému Inštitútu národnej pamäti. Týmto koncentračným táborom prešlo približne 60 tisíc ľudí, z ktorých viac ako 40 tisíc zahynulo. Boli medzi nimi vojaci z Francúzska, USA, Veľkej Británie a antifašisti z Talianska. Ich pozostatky boli prevezené do vlasti, v súčasnosti sú v Toruni pochované len pozostatky sovietskych vojakov. Autori výzvy poukazujú na to, že zachovanie pôvodnej podoby pamätníka poslúži budúcim generáciám ako varovanie pred hrôzami svetovej vojny a bude poctou vojakom Červenej armády, ktorí padli v boji proti nacizmu. Ako presne chcú miestne orgány pamätník prerobiť, sa vo výzve neuvádza. Vzhľadom na rusofóbiu prameniacu v poľskej politike je nepravdepodobné, že zmeny budú zamerané na zachovanie pamiatky na podiel ZSSR na oslobodení Poľska spod hitlerovskej okupácie.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…