Tento víkend sa konajú v Česku voľby a hrozí podobný scenár ako na Slovensku. K moci sa derú eurohujeri, progresívni aktivisti a samozvaní politickí vyšetrovatelia. Hoci dostal český národ veľké varovanie v podobe vývoja na Slovensku, volebné preferencie tesne pred hlasovaním hovoria o povolebnom pate alebo úplnej výmene vládnej garnitúry. So zmenou politiky v Českej republike ale hrozí aj zmena postavenia skupiny V4 v Európe
Zatiaľ síce vedie Babišovo ANO, ale tesne za ním je SPOLU (tvorené ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráti a starostovia. Do parlamentu majú šancu sa dostať aj Česká sociálna demokracia a Komunistická strana Čiech a Moravy a takisto hnutie Prísaha, vedené bývalým vyšetrovateľom polície. Jediný subjekt, ktorý je z iného súdka, je SPD (Sloboda a priama demokracia) Tomia Okamuru, tá má však minimálnu šancu byť v akejkoľvek povolebnej koalícii.
Ak to chceme pripodobniť k situácii na Slovensku, tak s určitou dávkou zjednodušenia môžeme ANO, hoci sa hlási skôr k liberálom, prirovnať k slovenskému Smeru. SPOLUa najmä jeho súčasť TOP 09 s čestným predsedom kniežaťom Schwartzenbergom sú považovaní za autentických eurofilov na spôsob Za ľudí. Pirátov možno priamo prirovnať k nášmu Progresívnemu Slovensku. Tomio Okamura požíva v Česku podobný status ako u nás Kotlebovci či Republika. A hnutie Prísaha, ktoré vedie bývalý policajný vyšetrovateľ a za cieľ si kladie boj s korupciou, nám s hrôzou pripomína OĽANO.
Ako vidno z tohto prehľadu, riziko zmeny kurzu Českej republiky je veľké. A to nielen smerom dovnútra, ale najmä navonok. Ak sa v Česku chopia moci politici, ktorí pod zámienkou boja proti korupcii spustia politické čistky a procesy a ktorí obrátia smerovanie krajiny k zelenému údelu a migrácii, tak je ohrozená priamo skupina V4. Keďže po posledných voľbách Slovensko z nej už takmer vypadlo, ostala by iba V2 – Poľsko a Maďarsko – a to by bolo málo na vplyv v Európe. A práve o to v nadchádzajúcich českých voľbách ide.
Budeme teda s napätím sledovať, ako sa situácia u našich susedov vyvinie.
Maroš Puchovský
HlavnýDenník
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…