Ceny plynu dosiahli ročné maximá kvôli obavám z tranzitu cez Ukrajinu
Ceny plynu v Európe na začiatku štvrtkovej obchodnej seansy obnovili svoje tohtoročné maximum, trh môže byť ovplyvnený obavami z tranzitu cez Ukrajinu z Ruska, vyplýva z údajov londýnskej burzy ICE.
Septembrové (najbližšie) futures na index TTF (najväčší európsky uzol nachádzajúci sa v Holandsku ) sa začali obchodovať na úrovni 439,3 USD (+1,2 %) za tisíc metrov kubických, čím sa aktualizovalo maximum od decembra. Aktuálne je ich cena 434,4 USD.
Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Ruskej federácie Valerij Gerasimov uviedol, že 6. augusta o 5.30 h jednotky Ozbrojených síl Ukrajiny v počte do tisíc osôb prešli do ofenzívy s cieľom zmocniť sa územia v Sudžanskom okrese v Kurskom okrese. Ich postup hlbšie na ruské územie bol zastavený, poznamenal. Aj v utorok bolo pohraničné mesto Sudža vystavené opakovanému masívnemu ostreľovaniu z Ukrajiny. Vedúci lokality v stredu označil situáciu v meste za „veľmi napätú“.
Zásobovacia trasa cez meraciu stanicu plynu Sudža je v súčasnosti jedinou pre tranzit plynu z Ruska cez Ukrajinu do Európy. Gazprom dodával v minulom roku približne 15 miliárd kubických metrov ročne, čo predstavovalo 4,5 % celkovej spotreby v EÚ. Plyn cez ňu dostáva Slovensko , Maďarsko , Rakúsko a Taliansko .
Bývalý slovenský minister hospodárstva Karel Hirman varoval, že Slovensku z týchto dôvodov hrozí úplné prerušenie dodávok plynu.
SPP pre TASR uviedol, že sa na riziko zastavenia dodávok ruského plynu pripravuje už niekoľko rokov. “Okrem toho včas riešime aj ďalšie riziká, ktoré by mohli nastať. Aj preto sme sa na túto situáciu pripravili včasným nákupom prepravnej kapacity z Nemecka na Slovensko,” informoval hovorca SPP Ondrej Šebesta. “Okrem toho vieme zabezpečiť prepravnú kapacitu z Maďarska, Rakúska či, vďaka dobrej práci našich kolegov v dcérskej spoločnosti Eustream, už aj z Poľska na Slovensko,” dodal.
Priemerné ceny v minulom roku boli okolo 460 dolárov za tisíc kubických metrov plynu. Od januára tohto roku sú ceny do značnej miery stabilné, v priemere sa pohybujú okolo 310 USD za prvý štvrťrok a takmer 355 USD za druhý, čo zodpovedá úrovni z mája až júna 2021, teda na samom začiatku plynovej krízy v Európe. Kurzová cena plynu zároveň koncom februára tohto roka prvýkrát po takmer troch rokoch nakrátko klesla pod 250 dolárov.
V rokoch 2021-2022 boli ceny plynu na európskej burze výrazne vyššie. Takéto trvalo vysoké ceny neboli zaznamenané v celej histórii prevádzky plynárenských uzlov v Európe – od roku 1996. Ceny dosiahli historický rekord 3 892 dolárov za tisíc kubických metrov začiatkom jari 2022 a na jeseň toho istého roku začali klesať.
/ skspravy.sk /
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…