Energetickú krízu v Európe aktuálne ešte zhoršujú veľmi nízke hladiny riek, čo komplikuje dopravu nafty, uhlia a ďalších komodít na kontinente.
Ceny elektriny v Európe vyskočili na nové rekordné maximum. Príčinou je pokračujúce zdražovanie plynu. V priebehu dvoch mesiacov sa zdvojnásobili, čo ešte prehĺbilo energetickú krízu v Európe, ktorá môže stiahnuť ekonomiku regiónu do recesie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.
Cena referenčného kontraktu na elektrinu v Nemecku s dodávkou v budúcom roku na európskej energetickej burze EEX vzrástla v pondelok až o 3,2 % na 475 eur za megawatthodinu (MWh). To je takmer šesťnásobok v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Len počas uplynulých dvoch mesiacov sa cena zdvojnásobila.
Príčinou zdražovania elektriny sú obavy, či sa v Európe počas budúcej zimy vyrobí dostatok elektriny, keďže krajiny v regióne zápasia s nedostatkom dodávok plynu spôsobeným ruskou útočnou vojnou na Ukrajine. Ďalším faktorom sú výpadky atómových kapacít vo Francúzsku, čo obmedzuje možnosti exportu francúzskej elektriny v najbližších mesiacoch, rovnako ako vysoké teploty a sucho na kontinente.
V pondelok pokračovali v raste aj ceny zemného plynu v Európe. Referenčný kontrakt na plyn s dodávkou v auguste na burze v Amsterdame stúpol až o 3,9 %.
Ceny zemného plynu v Európe na začiatku nového týždňa prudko vzrástli a dostali sa najvyššie od začiatku marca. Dôvodom je nárast dopytu po energiách pre horúčavy, ktoré spôsobujú vysychanie riek v regióne. To ešte zhoršilo situáciu na európskom trhu, ktorý od začiatku ruskej agresie proti Ukrajine zápasí s nedostatkom plynu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.
Referenčný kontrakt na plyn s dodávkou v septembri na burze v Amsterdame uzavrel s plusom 6,8 % na 220,11 eura za megawatthodinu (MWh), keď počas obchodovania sa dostal až na 230 eur. Európske ceny plynu sa dostali na najvyššiu úroveň od začiatku marca, keď prudko vyskočili po ruskom útoku na Ukrajinu.
Energetickú krízu v Európe aktuálne ešte zhoršujú veľmi nízke hladiny riek, čo komplikuje dopravu nafty, uhlia a ďalších komodít na kontinente. Preto utility môžu nakoniec zvýšiť spotrebu plynu ako vhodnej alternatívy, čo by oslabilo snahy európskych vlád o zníženie spotreby a doplnenie zásobníkov pred zimou.
Zdroj: trend.sk / hnonline.sk
Adresnosť na spôsob štvrtej vlády Roberta Fica (Smer-SSD) znamená 9 výjazdových rokovaní vlády, viac, ako…
O imunite Ursuly von der Leyen môže rozhodnúť belgický súd: ak by bolo rozhodnutie nepriaznivé…
Gruzínsko hovorí o hrozbách z Európy kvôli Rusku.„Gruzínsky sen“: Európsky parlament môže požadovať, aby Tbilisi začalo vojnu s…
Na Slovensku by mohli vzniknúť Národné obranné sily, nahradiť by mali aktívne zálohy ozbrojených síl.…
Ukrajina potrebuje konkrétne bezpečnostné záruky – reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu na vyjadrenie…
Premiér SR Robert Fico (Smer-SD) požiadal ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby urgentne s okamžitou…