Horná hranica ceny benzínu a nafty v Maďarsku je od 15. novembra 480 forintov (1,33 eura) za liter.
Maďari majú pri cenách benzínu „zafixovaný“ strop. To isté žiadajú aj Nemci a urobili tak už aj Chorváti. Analytici však očakávajú, že koncom mesiaca by rast cien mal konečne ustať.
Pred časom sme písali, že v Holandsku cena 95-oktánového benzínu prekročila dvojeurovú hranicu a aj naši západní susedia sa „tešia“ z rekordne vysokých cien palív, aké tam nemali už dlho. Naposledy bol benzín v Česku drahší koncom roku 2014. Len pre zaujímavosť – najpoužívanejší Natural 95 ku koncu októbra medziročne zdražel dokonca o 7 korún a 50 halierov. To je v prepočte rovných 30 centov.
Priemerná cena nafty sa tiež po prvýkrát od roku 2014 prehupla cez hranicu 34 korún.
Vysoké ceny však trápia takmer celú Európu, znervózneli dokonca aj Nemci. Tam žiada Autoklub Mobil formou verejnej petície, aby boli ceny palív zastropované, pričom maximálna cena nafty by mala byť na úrovni 1,8 eura a neprémiového Naturalu na dvoch eurách.
V Chorvátsku už takémuto kroku prikročili, teraz nasleduje aj Maďarsko. Horná hranica ceny benzínu a nafty v Maďarsku je od dnešného dňa (15. novembra) 480 forintov (1,33 eura) za liter. Informoval o tom v Budapešti šéf úradu vlády Gergely Gulyás, podľa ktorého regulovaná cena bude platná tri mesiace.
Gulyás vyjadril presvedčenie, že tento krok pomôže ľuďom i ekonomike.V súvislosti s výrazným rastom cien pohonných látok však podotkol, že ich cena v Maďarsku je 6. až 7. najlacnejšia v Európskej únii. Najlacnejšia je na Malte a na Cypre, pričom regulovanú cenu zaviedlo zatiaľ iba Chorvátsko, dodal.
Takto za necelých 18 mesiacov zdražel benzín Natural 95 vo vybraných európskych krajinách:
Za rast cien palív môže postupný rast ceny ropy na svetových trhoch, takže cena najpoužívanejšieho 95-oktánového benzínu atakuje vo väčšine európskych krajín úroveň 1,5 eura za liter, prípadne je ešte vyššia. Takto drahé palivá boli naposledy v lete 2014. Podľa hlavného ekonóma Trinity Bank Lukáša Kovandu sa však počas novembra rast cien benzínu pozastaví najmä preto, že sa v očakávaní uvoľnení strategických ropných rezerv americkou vládou stabilizujú ceny ropy Brent. Americká administratíva zároveň tlačí ostatných svetových producentov na zvýšenie ťažby ropy.
„Rast cien ropy ustáva, lebo trh vsadil na to, že americká administratíva alebo dotlačí Rijád, prípadne aj ďalších ťažbárov k navýšeniu ťažby ropy, alebo uvoľní časť barelov zo svojich strategických rezerv,“ uviedol Kovanda.
Americký prezident Joe Biden vysoké ceny ropy kritizoval aj na klimatickej konferencii v škótskom Glasgowe. Vinu za relatívne drahý benzín zvalil na odmietavý postoj Ruska a kartelu OPEC k navýšeniu ťažby ropy. Producenti ropy sa však obávajú ďalších vĺn pandémie ochorenia COVID-19, ktorá by mohla dopyt po rope obmedziť.
Zdroj: auto.pravda.sk
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…