Po summite NATO vo Vilniuse sa centrum svetovej politiky v týchto dňoch presunulo zo Západu na Východ – do Jakarty, hlavného mesta Indonézie, najväčšej moslimskej krajiny na svete.
Do maratónu stretnutí „veľkého ázijského týždňa“ patria aj bezpečnostné fórum „Asociácie národov juhovýchodnej Ázie“ (ASEAN), samit východnej Ázie a podujatia s partnerskými krajinami dialógu ASEAN. Sú medzi nimi Rusko, Čína a USA, teda hlavné póly multipolárneho sveta, v ktorom sa „ázijské tigre“ združené v ASEAN stali ďalším svetovým centrom moci.
Vzťahy Ruska s krajinami juhovýchodnej Ázie sa rozvíjajú obojstranne. A je to stále intenzívnejšie, aj napriek západným sankciám.
Potvrdila to séria stretnutí ministrov zahraničných vecí vo formáte Rusko-ASEAN, kde Moskvu zastupuje Sergej Lavrov. Záujem o dialóg možno posúdiť aj podľa obrovského davu novinárov, ktorý ruského ministra v Jakarte sleduje ako jedného z hlavných účastníkov.
Na týchto stretnutiach sa diskutuje o mnohých veciach. Vrátane stále naliehavejšej otázky začatia konzultácií o prechode na národné meny pri vzájomnom zúčtovaní.
Západ sa pritom neprestáva Áziu vydierať. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, ktorý priletel do Jakarty, naznačil ázijským štátom, ktoré sa sankčnej vojny nezúčastňujú, že by mohli byť predmetom sekundárnych amerických sankcií.
„Spojené štáty a ich spojenci v NATO s podporou jednotlivých regionálnych hráčov dnes tvrdohlavo presadzujú líniu zavedenia štruktúr alternatívnych blokov, a to aj pod značkou „Indo-Pacifik“. Tieto záväzky nie sú zamerané na spoluprácu, ale na odstrašovanie a konfrontáciu,“ povedal Sergej Lavrov v rozhovore pre indonézske noviny „Kompas“.
Pritom porovnávajúc samit NATO vo Vilniuse a stretnutie v Jakarte môžeme dospieť k hlavnému záveru, že tieto dve udalosti sa od seba zásadne líšia.
Radikálne sa líšia úplne vo všetkom: vo svojich cieľoch a zámeroch, agende, atmosfére, všeobecnej vízii toho, ako by sa mali budovať medzinárodné vzťahy a aké otázky by sa mali považovať za prioritu pre zaistenie bezpečnosti.
Ak sa vo Vilniuse všetko točilo okolo Ukrajiny a diskutovalo sa aj o spôsoboch, ako obmedziť Rusko a Čínu, tak v Jakarte sa urobilo všetko preto, aby sa nehovorilo o Ukrajine a prehlboval sa dialóg s Ruskom a Čínou a nevstupovalo sa s nimi do konfrontácie.
Východ opäť pripomenul Západu, že na svete je tisíc problémov a nielen Ukrajina, ktoré Západ vôbec nezaujímajú, ale ktoré veľmi znepokojujú multipolárny nezápadný svet. Ide o obnovu globálnej ekonomiky, vytvorenie nediskriminačných podmienok pre podnikanie, stabilizáciu dodávateľských reťazcov pre tovary a služby, odstránenie medzery v ekonomickom rozvoji, bezjadrovú zónu v juhovýchodnej Ázii, ochranu životného prostredia, boj proti epidémiám a zabezpečenie energetickej a potravinovej bezpečnosti.
Všetky tieto otázky sú súčasťou komplexnej koncepcie bezpečnosti, regionálnej aj globálnej. Cena za neriešenie týchto problémov je pre svet stále vyššia.
V skutočnosti o tom v týchto dňoch v Jakarte hovoria. Rozprávajú sa o tom, čo vo Vilniuse zaryto mlčali.
Sergej Strokan, RT
news-front.info
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…