Arabské krajiny na čele so Saudskou Arábiou a USA fungujú už 70 rokov vo vzájomne výhodnom vzťahu, kedy jedna strana ponúka bezpečnosť a druhá ropu. Rovnováha v tomto vzťahu sa však v poslednom čase začala narúšať a americkí diplomati tieto štrbiny zjavne podcenili.
Začiatkom októbra tohto roku, na svojom prvom osobnom zasadnutí od marca 2020, rozhodol ropný kartel OPEC o znížení produkčnej kvóty. Tento krok bol pre Západ šokom, pretože vytrvalo loboval za zvýšenie produkcie a existovali aj slovné dohody, dokonca výmenné obchody.
Za víťaza tejto nečakanej situácie sa označovala Moskva, ktorá bola na stretnutí bola prítomná a nedá sa vylúčiť, že väčšie zníženie produkcie navrhol práve ruský spojenec OPECu zastúpený ministrom energetiky Alexandrom Novakom. Arabské krajiny však mali ešte pred zasadnutím na Washington ťažké srdce a tento nečakaný krok sa dá chápať ako varovná facka.
Arabské krajiny na čele so Saudskou Arábiou a USA fungujú už 70 rokov vo vzájomne výhodnom vzťahu, kedy jedna strana ponúka bezpečnosť a druhá ropu. Rovnováha v tomto vzťahu sa však v poslednom čase začala narúšať a americkí diplomati tieto štrbiny zjavne podcenili.
Dlhoročné vzťahy medzi Washingtonom a Rijádom dostávajú trhliny. V lete si ešte lídri oboch krajín pred fotografmi dali frajerské „fist bump“, ale každý si myslel svoje.
Prezident USA by korunného princa najradšej urobil zodpovedným za vraždu disidenta a novinára Washington Post Džamála Chášukdžího.
Verejne prisľúbil, že z neho urobí vyvrheľa, ale napriek tlaku vlastných demokratov sa rozhodol pre „reálpolitiku“ a pred svojím presvedčením uprednostnil Američanov a ceny benzínu. Korunný princ Mohammed bin Salman si veľmi dobre pamätal, čo mu Joe Biden v kampani sľúbil. A keďže nakoniec otočil, stal sa v očiach lídra Saudskej Arábie slabochom, ktorého je možné obalamutiť. A tak aj urobil.
Možno však princovi stúplo sebavedomie až priveľmi a urobil rovnakú chybu, ako istý líder impéria na východ od Ukrajiny. Aj s ním Západ dlho robil „reálpolitiku“ vo viere, že biznis nakoniec preváži a všetci sa dohodnú. Tú vieru už zasypali rakety na území Ukrajiny. A vieru v reálpolitiku medzi Washingtonom a Rijádom práve nalomil sám korunný princ Domu Saudov.
Varovania Saudskej Arábie v minulosti málokto bral vážne. Teraz sa ukazuje, že Rijád mal pravdu. Ropné kohútiky začínajú hrdzavieť.
Rijád mal povesť zázračnej krajiny, ktorá síce dokáže nekompromisne otáčať kohútikmi, keď je cena ropy priveľmi nízka, zároveň však dokáže dodať viac ropy, keď ju naozaj treba. Líder kartelu celé roky s obľubou hovoril, že všetok dopyt bude uspokojený.
Časy sa menia. Zázračné karty kartelu sa volajú rezervná produkcia, ktorú dokáže spustiť na počkanie. Karty však postupne vypadávajú a Saudská Arábia nedávno priznala, že má v ruke posledného žolíka.
Momentálne sa trh sústredí na to, že je v prebytku, zásoby stúpajú. Čo sa bude diať budúci rok, zatiaľ nikto nerieši. Ostáva len dúfať, že Saudská Arábia nebude mať pravdu, čínska ekonomika sa veľmi rozbiehať nebude, ruská produkcia bude odolnejšia, eventuálne americká bude rásť rýchlejšie, než sa predpokladá.
Zemný plyn sa objednáva mesiace dopredu a v lete by si málokto stavil na to, že plynu bude priveľa. V Španielsku sa nahromadilo niekoľko tankerov s LNG a musia čakať na vykládku. Na burze začala krátkodobá cena plynu prudko padať a oproti benchmarkovej cene (dodávka na kalendárny rok 2023) je polovičná.
To znamená, že ten, kto má kde prijať a uskladniť plyn, môže ho kúpiť najlacnejšie od februára 2022. To je však problém, plyn skutočne nie je kam dávať. Ale je to príjemný problém, ktorý pravdepodobne nikto ešte pred pár mesiacmi nečakal. Možno si niekto spomenie na výpravné video od Gazpromu, ktoré malo zobrazovať zamrznutú Európu. To sa zjavne nestane.
Prebytky zemného plynu v prístavoch Európy pokračujú, zemný plyn s dodávkou na ďalší deň (TTF Day Ahead) sa v pondelok 24. októbra prepadol na úroveň 26,7 eura za jednu megawatthodinu (MWh). Deň predtým stál 39 eur. Za jediný deň tak zemný plyn spadol o 31 percent. Na konci septembra stál pritom plyn s rovnakou dodávkou viac ako 200 eur, čiže v priebehu troch týždňov klesla cena o viac ako 86 percent.
V tom istom čase sa v Bruseli po viac ako desaťhodinových rokovaniach lídri EÚ dohodli na niekoľkých opatreniach, ktoré majú normalizovať ceny zemného plynu na trhu a zabrániť tak rýchlemu rastu, aký sa udial počas rokov 2021 a 2022.
To, nakoľko budú opatrenia EÚ účinné, sa však ukáže až počas zimy. Momentálne síce ceny plynu prudko klesajú, ale to nemuseli spôsobiť len bruselské rokovania. Počasie v Európe je totiž na túto dobu nezvyčajne teplé, čo napomáha plneniu zásobníkov. Okrem toho Európa viac ako splnila svoj cieľ plnenia zásobníkov, ktoré už praskajú vo švíkoch.
Autor: Tomáš Mikulík
Zdroj: trend.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…