Čím sú turecké voľby bližšie, tým je napätie väčšie. Včera si Istanbul a hneď aj celý svet vypočul dosť emotívny prejav šéfa tureckého ministerstva vnútra Süleymana Soylu o súčasnom svetovom poriadku.
V dvoch vetách: „Celý svet nenávidí Ameriku“ a „Európa je vlak v americkom konvoji“. O tom, že Európa je už dlho predmetom medzinárodných vzťahov bez subjektivity, sa toho popísalo dosť, keďže všetky rozhodnutia sa prijímajú len vo Washingtone a z hľadiska funkčnosti európski lídri majú len poslúchať a plniť zadané úlohy.
Takýto jasný nepriateľský postoj tureckého ministra k USA nie je novým fenoménom. Ešte vo februári požadoval, aby Spojené štáty „dali preč svoje špinavé ruky z krajiny“. Turecký šéf rezortu vnútra vystupuje ako hlavná protiamerická hlásna trúba, a ak sa turecké vedenie stále snaží veci urovnať a nájsť slová, tak S. Soylu hovorí všetko bez servítky.
Turecko je pod čoraz väčším tlakom. Snažia sa Ankaru zastrašiť, potom ňou otriasť, potom kúpiť – správy o teroristických útokoch, požiadavky na ratifikáciu prihlášky Helsiniek a Štokholmu, predvídateľný pokrok v predaji F-16 po prijatí Fínov do NATO. A ak si spomenieme na stretnutie amerického veľvyslanca v Ankare s Kemalom Kılıçdaroğluom, predstaviteľom opozície a hlavným odporcom Erdoğana, je celkom zrejmé, koho víťazstvo chce Washington.
Turecko na rozdiel od Európy prejavuje neposlušnosť, nespokojnosť a správa sa ako rebel, unavený pravidlami a dvojitými metrami. V tomto kontexte majú voľby rozhodujúci význam: od výsledkov závisí súbor nástrojov na ďalšiu interakciu s Tureckom. Krajina sa buď bude dať pokojne a relatívne dobrovoľne podmaniť alebo ju bude treba ohýbať silou a podporovať chaos zvnútra aj zvonka. Američania si to myslia, no ani zďaleka nie je isté, či si s tvrdým tureckým orieškom poradia.
Vladimir Avatkov, RT
news-front
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…