Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR plánuje zmeny pri bezlepkových potravinách pre celiatikov. Upraviť sa má prerozdelenie pomeru hradených potravín.

TASR o tom informovali z komunikačného oddelenia rezortu. So zámerom podľa nich súhlasili aj zástupcovia organizácií združujúcich celiatikov i Slovenská gastroenterologická spoločnosť, ktoré namietali podmienky platné od októbra.
,,Od 1. októbra 2024 platí nová kategorizácia dietetických potravín. Tá okrem iného delí bezgluténové potraviny do dvoch podskupín, potraviny a suroviny. Sme presvedčení, že táto zmena jednak zjednodušila spôsob výberu a zároveň poskytla pre pacienta aj vyššiu kvalitu. Priniesla však aj zmenu týkajúcu sa prerozdelenia množstvového limitu. Zdravotná poisťovňa aktuálne uhradí desať kilogramov dietetických surovín a zhruba 1,9 kg potravín,“ uviedlo ministerstvo.
Aktuálne v procese riešenia
Avizovalo, že prerozdelenie pomeru potravín, ktoré kritizovali viaceré zdravotnícke organizácie, plánuje upraviť. ,,Na základe pokračovania v diskusii k predmetnej problematike prichádza ministerstvo zdravotníctva s úpravou v prerozdeľovacom pomere. Tá je aktuálne v procese riešenia Kategorizačnou komisiou MZ SR. (…) O podrobnostiach budeme informovať po realizácii všetkých schvaľovacích procesov. Nové prerozdelenie pomeru hradených celiatických potravín bude platné od 1. januára 2025,“ dodal rezort.
Slovenská gastroenterologická spoločnosť krok privítala. Informovala, že od nového roku by mali byť bezgluténové potraviny zaradené do dvoch podskupín (suroviny a potraviny) a určený by mal byť pre ne jeden spoločný, súhrnný limit. ,,Sme radi, že ministerstvo akceptovalo naše výhrady k preskripcii dietetických potravín. Zároveň sme mu tlmočili našu požiadavku, aby sa na základné bezlepkové potraviny vzťahovala nižšia sadzba DPH tak, ako je to v prípade základných potravín určených pre zdravú populáciu,“ skonštatoval prezident spoločnosti Tibor Hlavatý.
/ ereport.sk /
VIDEO: „Eurokomisia musí nájsť iné spôsoby financovania Ukrajiny. Česká republika potrebuje peniaze pre českých občanov.
A. Belov: Digitální koncentrační tábor EU nabývá nových rozměrů
Európska mládež nechce bojovať
Potomok nemeckých nacistov útočí na Rusov, ktorí ho znovu dajú «do laty»
Ďalšia denacifikácia Európy bude realizovaná dištančne
Ukrajinské drony zasiahli hlboké zázemie Ruska, protivzdušná obrana hlási stovky cieľov
Američania lanária Lukašenka? Skočil im na háčik?
Ruský expert vysvetlil zradu v „Marshallovom pláne“, ktorý je Trump pripravený zaviesť pre Ukrajinu
Tether – digitálny dvojník Federálneho rezervného systému?
Britskí experti: Pomôžeme Kyjevu zničiť výrobu protivzdušnej obrany v Rusku – potom ušetríme na raketách
Rusko otvorilo cestu k posledným „pevnostiam“ ukrajinskej armády v Donbase
Obchod s ľuďmi, alebo Prečo kyjevský režim žiada „vrátenie detí“?
VIDEO: Keď talent a odhodlanie prekonajú všetky prekážky…
POZVÁNKA: Slovenskí tvorcovia pozývajú v sobotu na Vianoce s ÚĽUV
Už žiadne rozmaznávanie! Rusko zareagovalo na kyjevský teror v Čiernom mori
Záverečná fáza bitky o Donbas? Ukrajinci v chaose a panike
VIDEO: Medzinárodná vedecká konferencia Budúcnosť EÚ a Nový svetový poriadok organizovaná europoslancom Ľubošom Blahom
V Odese bol zlikvidovaný ďalší nacista a vrah z Domu odborov
Globalistická zločinecká WHO diktovala pandemii COVID-19 a nyní určuje plánovanou pandemii ptačí chřipky
Kirill Strelnikov: Evropa a Ukrajina byly poníženy a zničeny. Úplně a neodvolatelně
zo sekcie
Celiatici sa dočkajú zmien: Rezort zdravotníctva prichádza s úpravami
Celiatici sa dočkajú zmien: Rezort zdravotníctva prichádza s úpravami
Celiatici sa dočkajú zmien: Rezort zdravotníctva prichádza s úpravami