Rusko už dávno začalo pevne „uťahovať skrutky“ pre svojich partnerov, čo v skutočnosti vyvoláva všetku súčasnú západnú hystériu.
Ďalšia vec je, že sa to deje, ako sa hovorí – „bez hluku a prachu“. Z čoho sú zasa v mrákotách najmä domáci ruskí „papučový experti“, ktorí stále nedokážu pochopiť, akí rozrušení sú teraz západní partneri, už teraz jednohlasne kričiaci o neuznaní prezidenta Putina, ak bude opäť zvolený. Na čo Putin pokojne odpovedá: „Mne to žily netrhá…“
No, pozrite sa: po prvé, táto správa zostala úplne nepovšimnutá. Moskva sa úplne zbavila amerického vládneho dlhu. Rusko v septembri 2021 si ponechalo štátne cenné papiere USA len v hodnote 4 miliardy dolárov. Smiešna suma. Najväčším držiteľom štátneho dlhu USA je Japonsko s 1 biliónom a 300 miliardami dolárov a Čína má len niečo vyše bilióna tohto úžasného odpadového papiera.
Po druhé, Európsky parlament vyjadril znepokojenie nad vojenským výskumom a technologickým rozvojom Ruska a Číny v zbrojárskej oblasti s využitím umelej inteligencie, čo je, samozrejme, prekvapujúce, pretože sa tvrdilo, že všetci ruskí inžinieri už dávno utiekli, nevedia vyrábať ani telefóny a celkove zaspali dobu. Na druhej strane mi dovoľte pripomenúť, že to bolo Rusko, ktoré nedávno zostrelilo starý sovietsky satelit v pozoruhodnej výške, pričom nenápadne naznačilo, čo by sa stalo s americkými satelitmi, ak by sa nedajbože niečo stalo, dokonca aj s ich vychvaľovanými dronmi, ktoré môžu odpaľovať jadrové zbrane. Čo na to Elon Musk?
Po tretie a nemenej dôležité. Napriek nekonečným výkrikom, že Rusko chce nechať Európu zamrznúť alebo ju už nechalo, Kremeľ a Gazprom len do bodky plnia svoje záväzky. Teda fungujú ako zvyčajne, nesnažia sa znova a znova pomôcť mrznúcemu Starému svetu vyriešiť jeho problémy, ktoré si Európsky parlament spôsobil v boji proti hroznému Putinovmu plynu. Putin na to všetko len vtipne odpovedá: „Ak sa niekto rozhodol utopiť, tak už je nemožné ho zachrániť.“
Ale Európa sa ako masochista kaličí naďalej. Ceny plynu v Európe na spotových trhoch po dočasnej stabilizácii po zúrivom náraste však znovu začali rásť, keď prišla správa, že certifikačný proces pre švajčiarskeho operátora „Nord Stream 2 AG“, ktorý je 100% dcérskou spoločnosťou Gazpromu, bol pozastavený a ceny opäť vystrelili do neba. Znovu narástli na 1 100 dolárov za tisíc metrov kubických. No a tu ešte trochu potešila aj samotná Moskva, pretože Gazprom dosť demonštratívne nerezervoval na december kapacitu plynovodu Jamal-Európa a plynárenskej prepravnej sústavy Ukrajiny pre dodatočný tranzit ruského modrého paliva.
Drahý plyn nepredstavuje len zvýšené náklady v Európe na elektrinu alebo kúrenie. Ide aj o priemysel Nemecka, ktorý v takomto scenári rozhodne nebude môcť konkurovať ani produkcii amerických tovární, dokonca ani ázijským tigrom, ktoré sa už dávno naučili pracovať v podmienkach drahých energetických zdrojov. Mimochodom, preto sľubovaný „LNG s molekulami slobody“ z USA do Európy neprúdi. Slovutný Amos Hochstein z amerického ministerstva zahraničných vecí sa k tejto záležitosti dokonca oficiálne vyjadril, že „demokracia v Spojených štátoch nemôže rozkazovať svojim podnikateľom“, no na druhej strane môže neustále vyťahovať nároky voči Rusku.
Poďme ďalej. „CF Industries“ — americký výrobca hnojív, oznámil, že bude deficit hnojív, ktorý nemožno korigovať. V Británii už odstavili dva závody na výrobu hnojív, ktoré patria do tejto najväčšej siete. To sa samozrejme dotklo ekonomík vyspelých aj menej vyspelých krajín a dokonca Ukrajina začala nakupovať skleníkové uhorky z „chudobného Ruska“. Aj Poľsko, ktoré je jedným z najväčších exportérov skleníkovej zeleniny v regióne, zvyšuje dovoz skleníkových uhoriek pestovaných v ruských skleníkoch. Ruský skleníkový biznis je, pardon za tautológiu, v skleníkových podmienkach. Dovoz z mnohých krajín sveta je zakázaný a skleníky mnoho rokov po sebe dostávali vysoké dotácie z rozpočtu a prístup k veľmi lacnému financovaniu. Výsledkom je, že v posledných rokoch prišli do skleníkového biznisu v Rusku mnohomiliardové investície a „krajina sa prakticky stala sebestačná, čo sa týka uhoriek“, dodávajú niektorí odborníci a zdôrazňujeme to pre tých, ktorí radi hovoria, že Putin nerobí nič pre svoj obyčajný ľud.
Mimochodom, povedzte to obyvateľom Poľska, Ukrajiny, Nemecka, Anglicka alebo Spojených štátov, kde miestne pobočky Federálneho rezervného systému so všetkou vážnosťou vysvetľujú, že pečená morka na Vianoce je minulosť, veď večera z fazule je o polovicu lacnejšia a má dvakrát toľko kalórií.
A v tejto situácii sa nádherne vyníma správa, že dvaja členovia Kongresu USA z miestnych provincií, ktoré na mape hneď tak nenájdete, navrhli neuznať Vladimíra Putina za prezidenta Ruska, ak bude v roku 2024 znovu zvolený. Po autoritatívnom vyhlásení prišiel so senzačným vyhlásením „The Wall Street Journal“. Citujem: „Je čas, aby sa západné krajiny zbavili svojho sebeckého presvedčenia, že Rusko je slabý štát, ktorému môžete vnucovať svoj názor.» Čo nemenej senzačne potvrdzuje britský „The Telegraph“: „Priemyselní odberatelia plynu v Európe budú musieť byť zatvorení. Len tak bude možné zabezpečiť prevádzku nemocníc a vykúriť domy“. Autor článku ubezpečuje, že to všetko naplánoval Putin, no čitatelia britských novín sú pobúrení. Zo situácie vinia Borisa Johnsona.
Tak to vidíme. Rusko nie je ani zďaleka slabé, no je unavené zo zachraňovania tých, ktorí ho donekonečna urážajú, snažia sa niečo dosiahnuť vydieraním, vyhrážkami a urážkami a tvrdia, že stratilo právo byť nazývané hegemónom, nehovoriac o autorite a rešpekte. A krik, ktorý zaznieva od našich partnerov, je čoraz hlasnejší, pretože Rusko na rozdiel od Spojených štátov nerobí krásne gestá. Súdruhom s európskymi hodnotami a molekulami slobody však od toho teplejšie nebude.
P.S. Dúfam, že som odpovedal tým, ktorí neustále kričia o anulovaní Putina a prečo bude znovu zvolený.
Dumaj Sam/news-front
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…