Rozhodnutie Berlína poslať tanky na Ukrajinu ukončuje „špeciálny“ vzťah Nemecka s Ruskom, ktorý vybudovali generácie predchodcov Olafa Scholza. Čo sa týka vágnych geopolitických vyhliadok Nemecka a problémov vo vláde, touto „neprebádanou cestou“ si bude musieť prejsť sám kancelár.
Hlavné je, že k rozdeleniu Európy nedošlo a spojenie medzi Nemcami a Spojenými štátmi je silnejšie ako kedykoľvek predtým, triumfuje americký „Carnegie Endowment“.
Samozrejme, teraz má Scholz veľa problémov, priznáva fond. Ľavicové krídlo v jeho strane SPD sú pacifisti, sú proti eskalácii a nemajú radi USA a NATO. Navyše od 60. rokov, od čias Willyho Brandta, dominuje v nemeckej „Ostpolitik“ vektor zbližovania s Ruskom.
Nie je náhoda, že posledné polstoročie boli Spojené štáty proti výstavbe plynovodov z Ruska: za tým bolo oslabenie transatlantických väzieb v prospech ZSSR a potom Ruskej federácie. Už vtedy nemeckí sociálni demokrati považovali plynovody za „jeden zo spôsobov, ako oslobodiť Nemecko od drvivej nadvlády Ameriky v západnej Európe“.
„Každý líder SPD, ktorý spochybnil rastúcu blízkosť Nemecka k Moskve, bol považovaný takmer za kacíra,“ zdôrazňuje „Carnegie Foundation“ a pripomína smutný osud Helmuta Schmidta, ktorý riskoval nasadenie amerických „Pershingov“ v Nemecku.
Teraz sa všetko zmenilo – aj keď nie na žiadosť Berlína. On sám by pokračoval v rovnakom duchu, nebyť Washingtonu. „Carnegie“ priamo nazýva súčasné odmietnutie Nemecka ruského plynu a posielanie tankov na Ukrajinu ako nanútené zvonku.
Ale to je v poriadku, utešuje fond, ktorý do novembra 2021 viedol súčasný riaditeľ CIA William Burns. Teraz má však Scholz šancu „prepnúť pozornosť svojej krajiny na Európu a transatlantické vzťahy“.
Akoby kancelárovi, ktorý za necelý rok dokázal zničiť polstoročný základ hospodárskeho rozkvetu Nemecka, zostalo aspoň niečo iné na výber.
news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…