domovina

Čaputovú a ďalších politikov v Európe trápi diskriminácia a ponižovanie členov LGBTI komunity

Pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii, transfóbii a bifóbii, sa ľuďom po celom svete pripomenula LGBTI agenda.

Situácia lesbičiek, gejov, bisexuálov, transsexuálov a intersexuálov v Európe sa zhoršila v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Upozornil na to šéf diplomacie EÚ Josep Borrell pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii, transfóbii a bifóbii, ktorý každý rok pripadá na 17. mája.

Pandémia ochorenia COVID-19 viedla podľa Borrella k ešte vyššej miere diskriminácie a násilia voči osobám z komunity LGBTI, vrátane domáceho násilia, nenávistných prejavov vo fyzickom aj online prostredí a tiež k trestným činom z nenávisti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Borrell v tejto súvislosti opätovne potvrdil silný záväzok EÚ brániť a podporovať ľudské práva, a to aj pre LGBTI ľudí. Vyjadril tiež znepokojenie nad tým, že 69 krajín sveta stále považuje za trestné vzťahy osôb rovnakého pohlavia a 11 z nich takéto vzťahy dokonca trestá smrťou.

„EÚ bude pokračovať v boji proti diskriminácii založenej na sexuálnej orientácii a rodovej identite,“ zdôraznil šéf diplomacie EÚ.

Bruselské sídlo Európskej komisie bolo v pondelok – pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii, transfóbii a bifóbii – v dúhových farbách a exekutíva EÚ na jeden deň upravila svoje logo v duchu podpory tejto komunity. „Tieto symboly sú našim posolstvom o EÚ ako o slobodnej zóne pre LGBTI osoby,“ uviedla eurokomisárka pre rovnosť Helena Dalliová.

Zahraniční diplomati v Poľsku podporili akcie podporujúce LGBTI

Desiatky zahraničných diplomatov v Poľsku podporili akcie upozorňujúce na problémy LGBTI ľudí v tejto krajine a vyzvali na ich ochranu. V pondelok zverejnili v tomto duchu list, pod ktorý sa podpísalo 48 diplomatov a organizácií. Ich spoločnú iniciatívu koordinovalo dánske veľvyslanectvo, informovala štátna tlačová agentúra PAP.

„Pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii chceme vyjadriť podporu snahám zameraným na zvýšenie povedomia verejnosti o problémoch, ktoré postihujú komunity gejov, lesbičiek, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí a ďalšie menšiny v Poľsku,“ píše sa v liste.

Podľa jeho signatárov „ak sa má tento cieľ dosiahnuť, a ak sa majú predovšetkým ochrániť komunity týchto ľudí pred slovnými a fyzickými útokmi i nenávistnými prejavmi, musíme spoločne pracovať na nediskriminácii, tolerancii a vzájomnom prijatí“.

Diplomati tiež vyjadrili uznanie za kroky podniknuté v mnohých poľských mestách „v prospech LGBTI komunity v Poľsku a tým aj vo svete“.

Takisto ocenili prácu všetkých, ktorých cieľom je zaistiť rešpektovanie práv LGBTI osôb a ďalších ľudí s podobnými problémami a zabrániť ich diskriminácii, a to predovšetkým takej, ktorá je dôsledkom ich sexuálnej orientácie alebo rodovej identity.

Príbuzní a blízki LGBTI ľudí adresovali zákonodarcom otvorený list

Príbuzní a blízki LGBTI ľudí v otvorenom liste protestujú proti snahe o znižovanie ich právnej ochrany. Zákonodarcov žiadajú, aby zodpovedne zvážili možné dôsledky svojho hlasovania a jeho prípadný dosah na každodenný život niektorých občanov. List spolu s online petíciou odovzdali zástupcovia Združenia rodičov a priateľov v parlamente počas pondelkového Medzinárodného dňa boja proti homofóbii a transfóbii. TASR o tom za združenie informoval Dušan Martinčok.

Ako píšu v liste zástupcovia združenia, pobúrilo ich marcové hlasovanie o návrhu novely Ústavy SR z dielne ĽSNS. Kritizujú, že ju podporili aj niektorí poslanci koaličných strán.

„Takáto novelizácia by mala ďalekosiahle dôsledky nielen pre náš život, ale aj pre celú spoločnosť. V dôvodovej správe k tomuto návrhu sú naše deti, naši blízki a priatelia označovaní ako devianti, pričom ich rodinné zázemie je charakterizované ako „zvrátené prostredie“. Takéto znevažovanie a nálepkovanie považujeme za neprijateľné a dôrazne proti tomu protestujeme,“ uvádza sa v liste.

Poslancom pripomínajú, že zastupujú všetkých občanov SR. List má 53 signatárov, online petíciu podporilo takmer 9000 ľudí.

Rezort spravodlivosti hovorí oodstraňovaní predsudkov

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR odporúča orgánom štátnej správy pokračovať v úsilí odstraňovať predsudky voči akýmkoľvek menšinám žijúcim na Slovensku. Pre TASR to uviedol hovorca MS SR Peter Bubla pri príležitosti pondelkového Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii.

Tvrdí, že SR je demokratický právny štát založený na rešpekte a ochrane ľudských práv vrátane princípu rovnosti všetkých ľudí v dôstojnosti a právach. „Je dôležité, aby bola Slovenská republika krajinou, v ktorej nikto nebude žiť v strachu a musieť čeliť verbálnym alebo fyzickým útokom pre svoju identitu,“ spresnil.

Patakyová: Slovensku chýba legislatívne uznanie spolužitia párov rovnakého pohlavia

Slovensku chýba legislatívne uznanie spolužitia párov rovnakého pohlavia. V statuse na sociálnej sieti to pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, transfóbii a bifóbii uviedla verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Menší rozsah priznávaných práv homosexuálnych párov je podľa nej aj v zjavnom rozpore minimálne so zásadou rovnosti, ktorá je zakotvená v Ústave SR. Úroveň ochrany takéhoto spolužitia sa pritom v členských štátoch Rady Európy postupne zvyšuje.



„Pravidelne pripomínam, že nám na Slovensku chýba legislatívne uznanie spolužitia párov rovnakého pohlavia, čo je významnou súčasťou rešpektovania základných práv a slobôd, pretože zasahuje do súkromného a rodinného života. Zo svojej pozície vnímam, že k porušovaniu ľudských práv neustále dochádza a presadenie systémových zmien často predstavuje dlhodobý boj,“ uviedla Patakyová.

Ombudsmanka sa v posledných rokoch zaoberala aj problematikou tranzície transrodových ľudí. Opakovane upozorňovala na prijatie právnej úpravy, ktorá by dostatočným spôsobom upravila postup zmeny pohlavia, a v jej rámci ustanovila, aby tranzícia nebola podmienená odstránením reprodukčných orgánov.

Verejná ochrankyňa práv je presvedčená, že pre naplnenie principiálnej myšlienky z ústavy či Všeobecnej deklarácie ľudských práv o rovnosti v dôstojnosti i právach všetkých ľudí je potrebné vykonanie zmien na legislatívnej úrovni.

Zmeny by podľa nej mali nastať ale aj na úradoch, v medziľudských vzťahoch, v rodinách, v školách či na pracoviskách.

Čaputová: LGBTI ľudia sú stále terčom nadávok či ponižovania

LGBTI ľudia sú aj v roku 2021 terčom nadávok, ponižovania, šikany a fyzických útokov, upozornila na sociálnej sieti prezidentka SR Zuzana Čaputová pri príležitosti pondelkového dňa boja proti homofóbii a transfóbii.

Za posledných päť rokov zažilo desať percent LGBTI ľudí fyzický alebo sexuálny útok len preto, že patria k danej komunite. „Za touto štatistikou sa skrývajú konkrétni ľudia. Sú to naši susedia, spolužiaci a spolužiačky, kolegovia a kolegyne, priatelia a príbuzní,“ podotkla Čaputová.

Ako dodala, každý má právo na život v dôstojnosti, v rešpekte a v bezpečí. Vyzvala ľudí, aby nedali vo svojom živote priestor žiadnym prejavom násilia, diskriminácie a nevraživosti. Vyhlásila, že pred nenávisťou si nemôžeme zatvárať oči.

Zdroj: trend.sk / news.sk / sme.sk (1)(2) / pravda.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Zelenského nový mierový návrh: nechajte mi hlavné mesto a prístup k moru

Na Ukrajine sa objavil nový politik. Volá sa Vladimír Zelenskij. Ak porovnáte všetko, čo povedal…

17 minút ago

NATO sa približuje k ruským hraniciam z druhej strany

Vedenie Severoatlantickej aliancie oznámilo svoju pripravenosť aktívnejšie sa angažovať vo východnej Ázii. Údajne ako odpoveď…

27 minút ago

Orbán a trampizácia Európy: zákulisie rokovaní v Moskve

V Európe vládne v súvislosti s Orbánovou návštevou Moskvy veľké znepokojenie. Poľský premiér Donald Tusk…

30 minút ago

V Odese bolo zlikvidovaných 18 zahraničných žoldnierov. Ďalšia záhadná smrť amerického generála

Koordinátor mykolajivského odboja Sergej Lebedev uviedol, že ruská armáda zasiahla administratívnu budovu v prístavnom meste…

34 minút ago

Hysterie kolem ptačí chřipky se přesouvá z USA do Německa a Austrálie

V současné době existují dva velmi vážní kandidáti na plandemii: opičí neštovice a ptačí chřipka.…

36 minút ago

Je to tak. Hra sa skončila, opozícia dostala historický výprask, píše pravdivo komentátor Daniš

Kriminalizácia nikam nevedie, nerieši problémy v spoločnosti a nezvyšuje blahobyt občanov. Verme, že je to…

2 hodiny ago