Prezidentka Zuzana Čaputová opäť vstupuje do hry a „citlivo vníma“ to, čo sa deje okolo Slovenska. Všimla si totiž reakciu Európskej komisie, ktorá pozastavila hodnotenia žiadosti slovenskej vlády o štvrtú platbu z Plánu obnovy a odolnosti.
Akosi si ale zabudla všimnúť, že to, čo sa deje na Slovensku v súčasnosti s rozvrátenými financiami má na svedomí aj ona sama. „Nevšimla“ si totiž to, čo robili, respektíve nerobili predchádzajúce vlády Igora Matoviča, Eduarda Hegera aj jej Ľudovíta Ódora.
Zuzana Čaputová pri svojom „citlivom vnímaní“ akosi zabudla, že to bola práve ona, ktorá najskôr povedala, že predčasné parlamentné voľby musia byť najneskôr v júni, aby ich neskôr odsúhlasila na koniec septembra. A to napriek tomu, že ju predstavitelia Smeru-SSD aj Hlasu-SD upozorňovali, že to bude mať pre krátkosť času negatívny dopad na tvorenie štátneho rozpočtu a ďalšie ekonomické záležitosti. Nezabralo. A teraz, keď súčasní opoziční politici, vrátane jej Progresívneho Slovenska, doslova nakydali na Slovensko v Bruseli, rieši to, čo de faco ona spôsobila.
V statuse prezidentka Čaputová napísala, že to celé riešila s podpredsedom vlády Petrom Kmecom, ktorý je zodpovedný za peniaze z Plánu obnovy. „Európska komisia pozastavila hodnotenia žiadosti slovenskej vlády o štvrtú platbu z Plánu obnovy a odolnosti. Toto hodnotenie pozastavila z dôvodu nekrytých finančných záväzkov v dôchodkovej reforme, ako aj z dôvodu schválených zmien v trestnom práve a plnením záväzkov v oblasti výdavkových limitov.
Štátny rozpočet, tak ako bol schválený vládou a parlamentom, je podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť v rozpore nielen s domácimi, ale aj európskymi fiškálnymi pravidlami,“ napísala v úvode hlava štátu.
A opäť sa vraciame k tomu, že Čaputová zrejme zabudla na svoje kroky na konci roka 2022 a začiatku toho nasledujúceho, že to bola vlastne ona, ktorá to celé odštartovala. S podpredsedom vlády Petrom Kmecom hlava štátu hovorila o opatreniach, ktoré vláda pre odblokovanie posudzovania žiadosti o štvrtú platbu plánuje urobiť.
„Zdôraznila som, že prijatie opatrení je dôležité nielen kvôli splneniu záväzkov z Plánu obnovy a uvoľneniu viac ako pozastavených 900 miliónov eur. Je to dôležité aj z hľadiska zdravých a dlhodobo udržateľných verejných financií a zachovania spravodlivosti a právneho štátu na Slovensku,“ napísala na záver.
A čo to finančné besnenie Matoviča? Vtedy ju dlhodobo udržateľné verejné financie nezaujímali? Alebo zachovanie spravodlivosti a právneho štátu na Slovensku? To vari za Matoviča, Hegera aj Ódora fungovalo? Keď sa vykopávali dvere nepohodlným ľuďom, keď sa robili pexesá a keď sa krivila spravodlivosť? To bolo vtedy v poriadku?
Ako môže byť v čele štátu človek, ktorý ma takú krátku pamäť? To už aj deduško Biden si asi pamätá viac keďže sa chystá opäť kandidovať na prezidenta USA. Škoda, že naša hlava štátu nebola taká aktívna a kritická aj v predchádzajúcich štyroch rokov, pretože tomuto stavu s rozvrátenými financiami sme sa mohli vyhnúť.
ereport.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…