Nemôžeme dovoliť, aby sa demokracia stala obeťou súčasných kríz, musíme ju brániť a posilňovať. Demokracia je totiž ich riešením. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu na druhom virtuálnom Samite pre demokraciu, ktorý hostí americký prezident Joe Biden.
Čaputová povedala, že Slovensko ako člen Severoatlantickej aliancie a EÚ urobí na obrane demokracie svoj podiel. Následne poukázala na to, že ruská agresia na Ukrajine je hrozbou pre svetový mier a demokraciu. Pripomenula, že Slovensko poskytuje Kyjevu aj vojenskú pomoc, ktorá Ukrajincom pomáha brániť svoje práva v súlade s Chartou OSN.
Prezidentka tiež zdôraznila, že svetová podpora pre Ukrajinu musí pokračovať tak dlho, ako to bude potrebné. „Je to naša spoločná investícia do mieru a demokracie,“ uviedla.
„Musíme však robiť viac na posilnenie demokracie doma. Naši občania musia vidieť, že demokracia reaguje na ich potreby,“ povedala. Demokracia podľa jej slov zaručuje rovnosť pred zákonom, viac transparentnosti a menej korupcie.
Čaputová zhodnotila, že Slovensko má za sebou v tejto oblasti produktívny rok. „Zamerali sme sa na posilnenie právneho poriadku a nášho súdnictva,“ uviedla. Zdôraznila, že nezávislé súdnictvo musí byť dostupné pre všetkých občanov a podniky.
Zároveň pripomenula, že SR predstavila nový súdny systém, ktorý zvýšil zodpovednosť sudcov a prokuratúry a zároveň zachoval ich nezávislosť.
Ako ďalej povedala, veľkou hrozbou pre demokraciu je aj korupcia, ktorá „ničí dôveru verejnosti v naše inštitúcie“. Účastníkom samitu priblížila, že Slovensko vytvorilo nezávislú agentúru, ktorá chráni informátorov.
Spomenula aj register konečných užívateľov výhod pomáhajúci zabraňovať praniu špinavých peňazí v systéme verejného obstarávania. Podľa jej slov bude tento register slúžiť ako právny štandard naprieč Európou.
Čaputová vo svojom príhovore uviedla, že demokracia čelí aj útokom na slobodné médiá a nárastu dezinformácií, ktoré sa šíria najmä na sociálnych sieťach. „Nemôžeme byť naivní a dovoliť, aby sloboda slova bola zásterkou pre verbálne zločiny, nenávistné prejavy a klamstvá,“ povedala.
V tejto súvislosti pripomenula, že pred piatimi rokmi bol za svoju prácu zavraždený slovenský investigatívny novinár Ján Kuciak a o život prišla aj jeho snúbenica Martina Kušnírová. Poukázala aj na vlaňajší útok zradikalizovaného tínedžera v bratislavskom bare Tepláreň. Dodala, že útočník bol „zradikalizovaný na sociálnych sieťach“.
V reakcii na tieto udalosti SR spustila systém na ochranu novinárov, ktorí čelia vyhrážkam, uviedla. Podľa jej slov je však potrebné urobiť viac v oblasti zvýšenia zodpovednosti sociálnych sietí, ktorých obchodný model je založený na polarizácii a fragmentácii spoločnosti.
Biden sľubuje 690 miliónov dolárov na „programy rozvoja demokracie“ po celom svete. Nie je prekvapujúce, že sa to opäť stane propagandistickou udalosťou pre Washington, aby presviedčal ostatné krajiny, aby spolupracovali s jeho „konkurenčnou“ stratégiou. USA nie sú kvalifikované na to, aby boli „kazateľom demokracie“ vo svete a tým, že Washington premenil demokraciu na biznis, precenil svoj trh, napísali Global Times.
Americký prezident Joe Biden, ktorý otvoril „Summit pre demokraciu“, prisľúbil, že Washington vyčlení 690 miliónov dolárov na programy rozvoja demokracie na celom svete, píše agentúra Associated Press.
Financie budú, podľa agentúry, smerovať na programy, ktoré „podporujú slobodné a nezávislé médiá, programy na boj proti korupcii, na zabezpečenie ľudských práv, podporu technológií posilňujúcich demokraciu a na programy na podporu slobodných a spravodlivých volieb“.
Takzvaný „Summit pre demokraciu“, starostlivo organizovaný USA, sa začal v utorok 28, marca. Tentoraz sa viac dbalo na formu ako pri prvom summite. Aby predišla kritike „amerického centrizmu“, Bidenova administratíva pozvala Zambiu, Kostariku, Južnú Kóreu a Holandsko ako spoluhostiteľov, zastupujúcich päť kontinentov. Podľa USA boli pozvaní lídri zo 121 krajín a regiónov, čo je o osem viac ako na prvom summite. Väčšina summitu sa však bude konať online, čo podkopáva formu a vplyv, o ktoré sa takzvaný Summit pre demokraciu zúfalo snaží, napísali čínske noviny Global Times.
Motívy aj výsledky takzvaného „Summitu za demokraciu“ sú antidemokratické a úplne slúži diplomatickým a geopolitickým záujmom USA. Kreslením ideologických línií a používaním noriem, stanovených USA, rozdeľuje medzinárodné spoločenstvo na takzvané „demokratické a nedemokratické tábory“ a vytvára rozdelenie a konfrontáciu vo svete, ktorý naliehavo potrebuje jednotu a spoluprácu.
hlavnydennik.sk
Bývalý generálny prokurátor Ukrajiny J. Lucenko, ktorý je v súčasnosti dôstojníkom ozbrojených síl Ukrajiny, poznamenal,…
Letectvo v prvej línii zohráva obrovskú úlohu pri postupe ruskej armády, ktorá útočí na hromadenie…
Denník The New York Times (NYT) priniesol informáciu, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal USA…
Splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Peter Kotlár adresoval…
Oleksij Arestovyč rozebral zoufalou pozici Ukrajiny jako poražené země, která neukončila válku v době, kdy…
Srbský prezident Aleksandar Vučić v októbri diskutoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o možnosti prímeria…