Zuzana Čaputová rozhovore pre RTVS prezradila, že už nejaký čas čelí vyhrážkam smrti, pričom zdôraznila, že ľudia, ktorí tak robia, používajú slová, ktoré prezidentke adresuje predovšetkým Smer-SD Roberta Fica.
Slovensko potrebuje vecné, racionálne a pokojné vedenie štátu. Povedala to prezidentka Zuzana Čaputová v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 v súvislosti s rastúcimi obavami, frustráciou a nespokojnosťou verejnosti.
Poukázala pri tom na dáta, ktoré ukazujú, že až 84 % občanov si myslí, že slovenská spoločnosť nejde dobrým smerom. Za posledných 24 rokov toto číslo nebolo nikdy väčšie. Ten istý prieskum tiež ukázal, že 82 % ľudí považuje pribúdanie napätia a agresivity v spoločnosti za veľký problém a 78 % vyjadrilo nespokojnosť s fungovaním demokracie.
Uvedomuje si, že frustrácia ľudí súvisí aj s množstvom kríz, ktoré sa v súčasnosti odohrávajú, no vláda svojím prístupom nepomáha.
Podľa nej panujú na politickej scéne rozbúrené emócie, krízy sa riešia na poslednú chvíľu a robia sa z nich drámy. „Každý jeden krok treba zvažovať, robiť ho premyslene a pokojne. To, čomu čelíme, je pravý opak,“ povedala.
Podľa prezidentky by k predvídateľnosti a upokojeniu situácie určite prospelo, keby menšinová vláda deklarovala, s akou podporou vládne. Zamedzilo by sa tak neotváraniu parlamentných schôdzí, ich odsúvaniu či hľadaniu ad hoc podpory pre jednotlivé návrhy.
„(Menšinová vláda) je možný model, ale len vtedy, ak vláda vsadí všetko na pokojnú, vecnú a racionálnu argumentáciu. Čo sa nedeje, nie vždy,“ myslí si hlava štátu.
Návrh strany SaS na mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu vlády premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) ju neprekvapil. „V podstate už od jari avizovala nesúhlas s niektorými členmi, teda najmä s ministrom financií,“ uviedla.
„V prípade, ak sa vysloví nedôvera vláde, som povinná ju odvolať. Zároveň musím poveriť nejakú vládu vedením, lebo Slovensko nemôže byť podľa našej ústavy bez vlády,“ vysvetlila prezidentka s tým, že aj po odvolaní Hegerovej vlády ju môže dočasne poveriť vládnutím, kým sa nezostaví nová vláda.
Spomenula, že nová vláda sa môže zložiť na základe súčasného rozloženia síl v parlamente alebo môže vymenovať takzvanú úradnícku vládu. Zdôraznila, že nie je snom ani túžbou žiadneho racionálne uvažujúceho prezidenta zostavovať úradnícku vládu. „Môžem upokojiť všetkých, čo sa boja toho, že po tom prahnem, že to nie je tak,“ vysvetlila.
Netvrdí, že predčasné voľby sú najlepším možným riešením, no ak vláda nebude vedieť vládnuť racionálnym spôsobom, inak to podľa nej nepôjde. Parlament sa môže dohodnúť na zmene ústavy a skrátiť tak funkčné obdobie vlády alebo prezidentka parlament rozpustí, ak nie je uznášaniaschopný viac ako tri mesiace.
Ďalšou možnosťou je referendum o možnosti skrátenia volebného obdobia, ktoré prezidentka vyhlásila na 21. januára. „Mechanizmy tu sú, akurát musia byť v súlade s ústavou, ak sa ešte chceme nazývať demokraciou,“ priblížila.
V súvislosti s referendom označila za nezmysly tvrdenia, že sa ho snaží mariť. Podľa jej slov len využila svoje kompetencie, keď sa obrátila na Ústavný súd (ÚS) SR, aby posúdil referendové otázky. Ten rozhodol o protiústavnosti jednej z otázok.
V súvislosti s kritikou termínu referenda povedala, že ho konzultovala s ministerstvom vnútra.
„Akýkoľvek termín by som vybrala, opozícia, obzvlášť jedna politická strana, by na mňa útočila,“myslí si prezidentka. Opozícia podľa nej vedie kampaň prakticky dva roky, takže ani s argumentom, že majú málo času na propagáciu referenda neuspeje.
Inštitút referenda si inak prezidentka veľmi váži ako jeden z mála nástrojov priamej demokracie. Ak by sa nezneužívalo politicky a ideologicky, tak by si vedela predstaviť aj nižšie ako 50-percentné kvórum pre úspešnosť referenda. Opätovne zdôraznila, že ľudí nebude vyzývať ani odrádzať od účasti na januárovom referende.
Rozhodnutie generálnej prokuratúry o použití paragrafu 363, a teda zrušení obvinení Roberta Fica a Roberta Kaliňáka, ešte nemala možnosť preskúmať. Už dlhšie však vníma odbornú polemiku o aplikácii paragrafu 363.
Myslí si, že paragraf si vyžaduje určitú mieru regulácie v právnom poriadku, aby sa presne určili situácie, kedy generálna prokuratúra (GP) môže, respektíve nemôže, použiť. Podľa nej stojí za úvahu, či má GP do prípadu zasahovať, ak už v ňom padlo nejaké rozhodnutie súdu.
Vyjadrenia a kroky generálneho prokurátora Maroša Žilinku pozorne sleduje, no nateraz nedospela k záveru, že by na jeho osobu mala podať návrh na disciplinárne konanie.
Avizovala však, že sa v súvislosti s paragrafom 363 zvažuje obrátiť na ÚS SR. Podľa nej ma GP nadmerne silné postavenie a právomoci. „Chcem sa spýtať Ústavného súdu, či zákonné vymedzenie právomoci generálnej prokuratúry je stále v medziach ústavného rámca o prokuratúre,“ dodala.
Paragraf 363 Trestného poriadku umožňuje generálnemu prokurátorovi, aby zrušil obvinenie vyšetrovateľa, ak bol týmto rozhodnutím porušený zákon.
Zuzana Čaputová rozhovore pre RTVS prezradila, že už nejaký čas čelí vyhrážkam smrti, pričom zdôraznila, že ľudia, ktorí tak robia, používajú slová, ktoré prezidentke adresuje predovšetkým Smer Roberta Fica.
Polarizujúcu a čoraz radikálnejšiu spoločnosť pociťuje slovenská hlava štátu už dlhší čas. Zo strany politikov ju predovšetkým Robert Fico a podpredseda Smeru Ľuboš Blaha nazývajú vlastizradkyňou, agentkou USA alebo agentkou amerického finančníka Georgea Sorosa.
„Ľudia, ktorí sa mi vyhrážajú zabitím, používajú tie isté slová,“ povedala Zuzana Čaputová s tým, že politici by mali vážiť, čo hovoria. Za vyhrážky už podala prezidentka aj trestné oznámenia a zvažuje ďalšie právne kroky.
„Páni, ktorí to šíria vedome, klamú,“ priblížila.
Viac vo videu:
Prezidentka SR zabudla v televíznej debate pripomenúť, aká bola jej reakcia na nenávistné a extrémistické prejavy, keď minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) označoval inak zmýšľajúcich ľudí a odporcov súčasného režimu za opice, bitkárov, extrémistov a psychopatov. Taktiež opomenula šokujúci prípad, keď sa „vedec“ Čekan tešil, že odporcovia vakcín budú dávaní „dole“ z internetu a z bežného života a nútení chodiť v rúškach a na testy, ktoré jeho firma vyrába. A v neposlednom rade hrubý prejav nenávisti, militantného extrémizmu a výziev na páchanie terorizmu, keď jej priaznivec, fanúšik Sorosa a sekty politických aktivistov Za slušné Slovenska chcel v roku 2019 strieľať národne orientovaných ľudí. Ďalším príkladom je zmarené referendum.
Boj súčasných predstaviteľom vládnej moci na čele s prezidentkou SR proti vlastným občanom je zameraný predovšetkým voči tým, ktorí nie sú stotožnení s ich totalitným zmýšľaním a pohľadom na svet cez optiku militantných predstaviteľov Západu, vojnových štváčov, extrémistov a fanatikov v radoch propagátorov LGBT agendy, ktorou sú občania dennodenne masírovaní prostredníctvom korporátnych a štátnych médií na úkor povinnosti všetkých masovo-komunikačných prostriedkov informovať objektívne, hľadať pravdu, poukazovať na riziká a fatálne dopady na štát vyplývajúcich z historických súvislostí, ako aj úlohu „strážnych psov“ demokracie chrániť tradičné hodnoty a rodinu ako základ každej demokratickej spoločnosti a ústavného zriadenia pred jeho rozvratom nenávistnou agendou extrémistov prostredníctvom politizovania polície, prokuratúry, súdov, vedy, kultúry, zdravotníctva alebo dokonca sexuálnej orientácie. A hecovať týmto spôsobom našu spoločnosť, vyvolávať vo verejnosti odpor, znepriateľovať občanov voči sebe a narúšať tak mierové spolunažívanie všetkých obyvateľov Slovenskej republiky.
Prezidentka a premiér dlhodobo označujú ľudí kritickýcm voči ich režimu za šíriteľov dezinformácií, hoaxov a klamstiev. Po období covid-hystérie, keď prezidentka vlastným občanom odkazovala, aby „prestali tliachať o covide a poslúchali odborníkov”, v čase vojenskej eskalácie konfliktu medzi USA a Ruskom (v ktorom je Ukrajina a jej občania obetovaná na geopolitické ciele) sa snažia vysporiadať s narastajúcou nedôverou voči predstaviteľom súčasného režimu na Slovensku, ako aj z dôvodu prehrávania informačnej vojny, hľadaním vnútorného nepriateľa a obvineniami voči šíriteľom iných názorov z pokusov destabilizovať štát. A popri tom zneužívať tragédie na odpútanie pozornosti od súčasných problémov a eskalácie napätia v spoločnosti, ktoré svojim konfrontačným spôsobom vládnutia spôsobujú, sústavne rozdeľujúc slovenskú spoločnosť, čo v krajnom prípade môže vyústiť až do občianskej vojny.
Zdroj: spravy.rtvs.sk / InfoVojna / YouTube / pluska.sk
"Nebudú to mierové rokovania, ale zbrane budú tým, čo rozhodne," vyhlásil, ako vidí ukončenie konfliktu…
Vývoj na európskom trhu s plynom po vyhlásení ruského prezidenta Vladimira Putina o zastavení tranzitu…
Z reality podľa ministra obrany SR Roberta Kaliňáka (Smer-SD) vyplýva, že Ukrajina sa bude musieť…
V Krivoj Rogu po balistickom údere odpratávajú trosky hostela-hotela. Podľa podzemných informácií ruské jednotky zlikvidovali…
Kyjevský režim, ktorý nedokáže poraziť Rusko na bojisku, hľadá iné spôsoby, ako našej krajine ublížiť.…
Novozvolený americký prezident Donald Trump má v úmysle vyriešiť ukrajinský konflikt bez bezpečnostných záruk pre…