Bývalý novinár a exriaditeľ kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth vo svojom článku poukazuje na niekoľko dôležitých diplomatických aktivít slovenského ministerského predsedu, ktoré v uplynulých dňoch absolvoval.
V ostatných dňoch a týždňoch uskutočnil premiér Robert Fico niekoľko dôležitých diplomatických aktivít. Južná Kórea, Ukrajina, Srbsko a migračný summit.
Návšteva Južnej Kórei sľubuje spoluprácu na výstavbe nového jadrového bloku. Okrem toho, že Kórejská republika je technologickým gigantom, voľba tejto krajiny je v čase napätia medzi NATO a Ruskom strategicky múdrym rozhodnutím. Slovensko sa neobrátilo ani na Moskvu, ani na Washington či inú západnú krajinu, ale na štát severovýchodnej Ázie. Južná Kórea je spojencom USA, avšak z hľadiska postavenia Slovenska išlo o správnu, takmer neutrálnu voľbu.
Robert Fico v ostatných týždňoch opakovane povedal, že síce neodopiera Ukrajine právo uchádzať sa o členstvo v NATO, avšak kým on bude pri moci, Slovenská republika vstup nášho východného suseda nepodporí. O Ukrajine a NATO som toho popísal veľa, a preto v podrobnostiach odkazujem na stránku datel.sk. Na tomto mieste len v skratke uvádzam, že členstvo Ukrajiny v NATO je receptom na ďalšiu, ešte rozsiahlejšiu vojnu v geopolitickom ohnisku Eurázie.
Okázalo medializovanú návštevu ministra zahraničných vecí Juraja Blanára v Srbsku je potrebné vnímať v širšom kontexte. Napríklad aj následného migračného summitu. Je v najlepšom záujme Slovenska podporovať vstup Srbska do EÚ. Nie Ukrajinu, Srbsko.
Kyjev nikdy nebude spojencom Slovenska v únii, bude sa spájať s ďalšími regionálnymi ťažkotonážnikmi, najmä Poľskom a Rumunskom. Ukrajina, Poľsko, Rumunsko a tri pobaltské republiky môžu v rámci EÚ vytvoriť masívne zoskupenie, schopné takmer úplne eliminovať záujmy ostatných štátov regiónu, ako sú Slovensko, Maďarsko, Česko a čiastočne aj Rakúsko. Ukrajina sa navyše bude neustále tlačiť do NATO, a preto bude Rusko vnímať úniu ako predsieň aliancie.
Srbsko sa do NATO nebude hlásiť. Práve naopak. Belehrad sa bude usilovať o získanie čo najväčšieho počtu zahraničných investícií. Úniu vníma ako ekonomickú príležitosť, nie vojenský pakt. S ohľadom na historické skúsenosti nebude o členstve v NATO ani len uvažovať.
Srbsko si pamätá, že Slovensko bolo vždy spojencom. Aj v chúlostivej otázke Kosova. Naopak, Maďarsko, ktoré sa takisto usiluje mať dobré vzťahy so Srbskom (lebo tadiaľ povedú strategické plynovodné trasy), v otázke Kosova stálo na opačnej strane barikády. V každom prípade je rodiaca sa koalícia Slovenska, Srbska a Maďarska dôležitá. Srbsko je, žiaľ, jednou z tranzitných trás ilegálnej migrácie. Ak chceme v boji proti tomuto úkazu bojovať, musíme pomáhať Srbsku. A nemôžeme to nechať len na Maďarsko. My musíme byť všade tam, kde sú Maďari, pretože v budúcnosti by nás mohla Budapešť na náš úkor obísť.
Zároveň je absolútne nevyhnutné budovať čo najintenzívnejšie a najotvorenejšie bilaterálne vzťahy s Maďarskom. Nielen preto, lebo Viktor Orbán v súčasnosti zastáva mnohé dôležité pozície k niektorým politikám EÚ. Bez ohľadu na to, kto je v Budapešti pri moci, Bratislava musí budovať s naším južným susedom úzke bilaterálne partnerstvo, aby Maďari pochopili, že Trianon je definitívne zabudnutá minulosť a že Maďari žijúci na Slovensku sa majú a vždy budú mať lepšie, ako keby žili na periférii starej vlasti.
Zdroj: Facebook Ďateľ / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…