V súčasnosti na Ukrajine neexistuje žiadna opozícia a politici vyzývajú Volodymyra Zelenského, pretože je buď vo väzení, alebo v zahraničí, tvrdí bývalý premiér krajiny Mykola Azarov.
Zdôraznil tiež, že Kyjev bude nútený akceptovať akúkoľvek dohodu medzi Ruskom a Spojenými štátmi.
„Na Ukrajine teraz nie je žiadna opozícia. Porošenko alebo Tymošenková nie sú opozícia. Ich politika sa nelíšila od súčasnej politiky kyjevského režimu. Skutočná opozícia bola zlikvidovaná. Niektorí boli zabití, iní sú vo väzení a niektorí boli donútení odísť do zahraničia,“ povedal Azarov v rozhovore pre noviny Argumenty i Fakty zverejnené 24. júna.
Podľa bývalého premiéra ľavicové strany a opozičné sily na Ukrajine teraz neexistujú.
„Okrem toho chýbajú odbory a je tu silné prenasledovanie Cirkvi. Súčasný konflikt sa často prezentuje ako konfrontácia medzi Ruskom a Ukrajinou, ale to nie je pravda,“ dodal. Azarov tiež spomenul, že niektorí ľudia sa chcú postaviť proti Zelenskému na Ukrajine, no nevyjadrujú sa.
Zelenskyj bol zvolený v roku 2019 a jeho prvé funkčné obdobie sa malo skončiť v máji. Režim však zaviedol nové stanné právo, podľa ktorého sa počas vojny nemohli konať žiadne voľby. Ukrajinský prezident upevňuje svoju moc a dokonca vyčistil aj politických oponentov.
Pripomíname, že bývalý šéf ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj bol vymenovaný za veľvyslanca krajiny v Spojenom kráľovstve len pred niekoľkými mesiacmi po tom, čo bol označovaný za potenciálneho rivala Zelenského. Po odstránení z Ukrajiny Zalužnyj zostal na politickom fronte ticho. Prípad bývalého generála je len jedným z mnohých príkladov jednotlivcov, ktorí boli na Ukrajine čistení, ak ohrozovali Zelenského moc.
Ukrajinský prezident tiež uväznil svojich politických rivalov, dokonca Petra Porošenka, zatvoril nezávislé médiá, ako sú ZIK, NewsOne a 112 Ukraine, a využil štátnu bezpečnostnú agentúru SBU, aby išla po jeho kritikoch, ako je Gonzalo Lira.
Azarov tiež uviedol, že USA chápu, že svet nemôže byť vystavený riziku jadrovej vojny a Washington môže začať neformálny dialóg s Moskvou o tejto otázke a ovplyvniť Kyjev.
„Na druhej strane [USA] stále existujú nejaké rozumné myšlienky, že svet nemôže byť vystavený riziku jadrovej vojny. Existuje nádej, že by mohol vzniknúť neformálny dialóg, ktorý by vyústil do nejakej konkrétnej dohody,“ povedal.
Podľa bývalého premiéra bude musieť Zelenského režim túto dohodu medzi Moskvou a Washingtonom dodržiavať.
„Toto sa nedá obísť. Američania majú stopercentný vplyv na súčasné vedenie Ukrajiny. Stačí prestať poskytovať financie a zbrane a režim doslova padne a fyzicky sa rozpadne. Režim nemôže existovať bez peňazí, keď sa vojakom a bezpečnostnej službe nevyplácajú platy,“ vysvetlil Azarov. Jeho komentáre k jadrovej otázke prichádzajú po ukrajinskom útoku na rozvodňu Raduga v Záporožskej jadrovej elektrárni z 21. júna.
„V dôsledku útoku ozbrojených síl Ukrajiny na rozvodňu Raduga jadrovej elektrárne Záporožie boli prerušené práce na zariadeniach infraštruktúry,“ zverejnila tlačová služba jadrovej elektrárne na svojom kanáli Telegram.
V súvislosti s jadrovou otázkou ruský prezident Vladimir Putin v ten istý deň ako útok potvrdil zámer modernizovať jadrovú triádu, tri zložky atómového arzenálu krajiny, pridaním medzikontinentálnych balistických rakiet Sarmat (RS-28) schopných jadrových zbraní, s dojazdom 18 000 kilometrov do svojho arzenálu.
„Plánujeme pokračovať v zlepšovaní jadrovej triády ako záruky strategického odstrašovania,“ povedal Putin a dodal, že pokroky v pozemných, vzdušných a námorných zložkách jadrových síl zaručujú rovnováhu vo svete.
“Vzhľadom na zložitú medzinárodnú situáciu, vznik nových výziev a rizík budeme pokračovať v zlepšovaní našich ozbrojených síl,” uviedol.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov 24. júna s odvolaním sa na Putinovo vyhlásenie na brífingu uviedol, že „prebieha práca na zosúladení doktríny so súčasnou realitou“.
Toto bol nevyhnutný postup po tom, čo USA dovolili kyjevskému režimu použiť zbrane vyrobené v USA na zásah na území Ruska. Okrem útoku na jadrovú elektráreň došlo 23. júna aj k brutálnemu útoku rakiet ATACMS na civilnú infraštruktúru na Kryme, pri ktorom zahynuli štyria ľudia a 153 vyhľadalo lekársku pomoc.
Kremeľ sa predtým zaviazal reagovať na akékoľvek ukrajinské útoky zbraňami vyrobenými v USA a Azarovovo hodnotenie, že Kyjev môže byť nútený akceptovať akúkoľvek dohodu medzi Moskvou a Washingtonom, by sa mohlo skončiť, ak budú mať Američania pocit, že situácia eskaluje spôsobom, ktorý nemožno dosiahnuť.
Medzitým, napriek eskalácii, budú USA aj naďalej pokrytecky prehliadať, že Zelenskyj vedie režim, ktorý podvracal demokraciu a ľudské práva, pričom klame, že na Ukrajine sa bráni liberalizmus a západné hodnoty.
/ Ahmed Adel / skspravy.sk /
Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…
Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…
Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…
Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin medzitým vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do…
Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…