„Každý, kto má niečo spoločné s Ukrajinou, vie, že je to krajina, ktorá je skorumpovaná na všetkých úrovniach spoločnosti. Napriek svojmu úsiliu nie je pripravená na pristúpenie; potrebuje masívne vnútorné reformné procesy,“ povedal Juncker počas rozhovoru pre nemecký portál Augsburger Allgemeine zverejnený vo štvrtok.
„Dávať falošné sľuby“ Ukrajincom o vstupe do EÚ „by nebolo dobré ani pre EÚ, ani pre Ukrajinu,“ dodal Juncker, ktorý bol v rokoch 2014 až 2019 šéfom v Berlaymont v Bruseli.
„Nemali by ste dávať falošné sľuby ľuďom na Ukrajine, ktorí sú po krk v utrpení,“ povedal Juncker. „Som veľmi nahnevaný na niektoré hlasy v Európe, ktoré hovoria Ukrajincom, že sa môžu okamžite stať členmi.“
Členstvo v EÚ pre kandidátske krajiny ako Ukrajina a Moldavsko musí byť spojené s „vnútornými reformami“ a musí byť podporované „kvalifikovanou väčšinou“, argumentoval Juncker. Ukrajina už roky čelí otázkam týkajúcim sa jej výsledkov v boji proti korupcii.
„Máme zlé skúsenosti s niektorými takzvanými novými členmi, napríklad pokiaľ ide o právny štát,“povedal Juncker. „Toto sa už nemôže opakovať.„
Súčasná šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen a šéf Európskej rady Charles Michel sú v otázke vstupu Ukrajiny do bloku oveľa optimistickejší ako Juncker.
EÚ sa pripravuje na začatie rokovaní s Ukrajinou o jej budúcom pristúpení s formálnym vyhlásením, ktoré sa podľa troch diplomatov očakáva už v decembri.
Počas utorkovej návštevy nemeckej ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbock v Kyjeve – v rámci vôbec prvého neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí EÚ mimo bloku – zdôraznila, že „budúcnosť Ukrajiny leží v Európskej únii. V našom spoločenstve slobody, ktoré sa rozprestiera od Lisabonu po Luhansk.“ V septembri Baerbocková na svojej ceste do Kyjeva však tiež poznamenala, že Ukrajina musí urobiť viac, aby vykorenila korupciu.
V auguste boli dvaja vysokopostavení ukrajinskí predstavitelia označení ako podozriví zo sprenevery zahŕňajúcej obstarávanie humanitárnej pomoci, zatiaľ čo vtedajší minister obrany Oleksii Reznikov sa v januári dostal pod paľbu kvôli kontraktu na vojenské stravovanie.
Prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý vedie protikorupčný zásah na Ukrajine, bol kritizovaný za svoje rozhodnutie prirovnať korupciu k vlastizrade. Úradníci a dozorcovia varovali, že by to dalo viac právomocí štátnej bezpečnostnej službe.
hlavnydennik.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…