Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (SaS) stranu Smer-SD vyzval, nech nepolitikárči s bezpečnosťou štátu a nech vysvetlí, ako sa môže dohoda, ktorú uzavrelo aj Poľsko či Maďarsko, stať hrozbou pre suverenitu Slovenska.
Navrhnutá dohoda o obrannej spolupráci medzi SR a USA nijako neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť Slovenska. V reakcii na vystúpenie predstaviteľov strany Smer-SD, ktorí chcú iniciovať v tejto otázke referendum, to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS).
Strane Smer-SD ide podľa Korčoka v prípade dohody o obrannej spolupráci Slovenska a USA o to, o čo išlo Vladimírovi Mečiarovi v roku 1997, keď organizoval referendum o vstupe do NATO a o rozmiestnení jadrových zbraní.
„Rovnako, ako sa Mečiar išiel pýtať na členstvo v NATO, keď vedel, že Slovensko pozvánku nedostane, presne tak isto ide Robert Fico organizovať referendum o základniach USA. Veľmi dobre pritom vie, že na Slovensku nikdy na základe obrannej dohody žiadne základne nevzniknú,“ povedal šéf slovenskej diplomacie.
Korčok stranu Smer-SD vyzval, nech nepolitikárči s bezpečnosťou štátu a nech vysvetlí, ako sa môže dohoda, ktorú uzavrelo aj Poľsko či Maďarsko, stať hrozbou pre suverenitu Slovenska.
„Smeru ide o vytrhnutie Slovenska z NATO. Nejde o našu suverenitu, ale o to, ako vraziť klin medzi nás a spojencov, aj medzi nás a Maďarov a Poliakov. Je smutné, keď Smer ešte stále tancuje tak, ako píska Andrej Danko,“ uzavrel šéf slovenskej diplomacie.
„Zahraničnopolitické a bezpečnostné postavenie Slovenska neohrozuje navrhovaná dohoda, ale politika Smeru,“uviedol. Opozičnú stranu vyzval, aby nepolitikárčila s bezpečnosťou štátu a radšej vysvetlila, ako môže dohoda, ktorú uzavreli okrem iných pre posilnenie svojej bezpečnosti Poľsko a Maďarsko, byť hrozbou pre suverenitu Slovenska.
Korčok si dokonca myslí, že Smeru ide o „vytrhnutie“ Slovenska z NATO. „Nejde o našu suverenitu, ale o to, ako vraziť klin medzi nás a spojencov, aj medzi nás a Maďarov a Poliakov,“ dodal Korčok.
Smer-SD na sobotňajšej tlačovej konferencii (8. 1.) oznámil, že chce na pôde Národnej rady SR iniciovať rokovanie o referende, ktorého témou by bola navrhovaná zmluva s USA a prítomnosť amerických vojsk na Slovensku. Smer pokladá zmluvu za nevýhodnú a porušujúcu suverenitu krajiny. Ak sa mu nepodarí rokovať o téme na pôde parlamentu, chce dosiahnuť referendum petíciou.
Ivan Korčok bol v predchádzajúcich vládach Roberta Fica politickým nominantom v kresle štátneho tajomníka na ministerstve zahraničných vecí. Po zmene vlády v roku 2018, keď Fica v kresle premiéra vystriedal Peter Pellegrini, sa Korčok v septembri toho istého roku stal veľvyslancom Slovenskej republiky v USA. Od marca v roku 2020 pôsobí ako šéf slovenskej diplomacie v Hegero-Matovičovej vláde ako politický nominant SaS.
Zriadenie novej základne americkej protiraketovej obrany v severnom Poľsku zvyšuje úroveň jadrového ohrozenia, preto je…
K zriadeniu systémov protivzdušnej obrany v severovýchodnej časti krajiny, najbližšie k Ukrajine, vydal príkaz Kristóf…
Podle bývalého poslance Zelenského strany Služebník lidu existoval koncentrační tábor od března do listopadu 2022.…
Nemecký časopis Der Spiegel tiež tvrdí, že identifikoval takmer všetky osoby zapojené do sabotáže, ale…
Bidena možná čeká proces impeachmentu za útok na Rusko. A v Kyjevě mezitím došlo k…
Podle agentury Reuters odvolávající se na finskou telekomunikační společnost Cinia došlo k poškození prvního kabelu…