Americká spravodajská komunita je schopná nielen kradnúť tajomstvá, ale má aj programy a zdroje na zmenu moci pomocou „ľudových más a mierových povstaní“ proti režimom, ktoré sú pre americkú administratívu nežiaduce.
Washington má všetky nástroje, ktoré potrebuje na porazenie Ruska, Číny a ďalších „autoritatívnych odporcov“. Uviedol to Douglas London, ktorý slúžil viac ako 30 rokov v CIA, a ktorý v roku 2019 odišiel zo svojho postu vyššieho operačného dôstojníka.
V článku publikovanom v amerických novinách „The Hill“ kritizuje americkú vojenskú doktrínu a navrhuje, aby americké orgány zlepšili prácu na skrytých operáciách s cieľom ovplyvniť situáciu vo svete.
„USA, bohužiaľ, súťažia na základe pravidiel a axióm, ktoré naši hlavní protivníci — Rusko a Čína — už nedodržiavajú a vo svetovom poriadku, ktorý Washington už nemôže vnucovať,“ London poukazuje na to, že Amerike chýba vedúce postavenie, aby mohla využiť svoje prednosti.
Spomína článok publikovaný v roku 2013 „ruským generálom Valerijom Gerasimovom (od roku 2012 náčelník generálneho štábu ozbrojených síl RF — prvý námestník ministra obrany RF), ktorý načrtáva hybridnú vojnovú stratégiu, ktorá stiera hranice medzi vojnou a mierom, nazývajúc to „Gerasimovova doktrína“. London v tejto súvislosti tvrdí, že „vojna medzi veľmocami je veľmi nepravdepodobná aj pri rastúcom napätí a dnešná rivalita sa realizuje prostredníctvom ekonomických vojen, nátlakovej diplomacie, kybernetických vojen, zástupných vojen, politických vojen, skrytých akcií a postupne narastajúceho revizionizmu“.
„Zamyslite sa nad tým, ako schválenie použitia jadrových zbraní ruským prezidentom Vladimirom Putinom na boj proti konvenčnému útoku prevrátilo doktrínu „vzájomného zdržiavania“ naruby. Americké spoliehanie sa na „proporcionálnu odpoveď“, teda reakciu „oko za oko“, je neadekvátna a s najväčšou pravdepodobnosťou povedie skôr k narastaniu eskalácie ako k odstrašovaniu,” píše bývalý príslušník CIA.
Podľa jeho názoru „taktika Ruska a Číny umožňuje vyrovnať podmienky tým, že podkopáva americkú demokraciu, oslabuje súdržnosť a oddeľuje USA od zahraničných spojencov“.
„Americká vojenská doktrína je založená na zabratí územia a spôsobení škôd, čo znižuje pripravenosť nepriateľa bojovať. Ale dnešné bojiská presahujú čas, priestor a fyzické možnosti, vzhľadom na idei, emócie a rozsiahlosť kyberpriestoru negujú výhody prevahy palebnej sily USA,“ upozorňuje London.
Verí, že „dnešná hybridná vojna, podobne ako šach, vyžaduje, aby Spojené štáty rovnako dbali na obranu i ofenzívu“.
Čo sa týka ofenzívy, vrchný dôstojník spravodajskej služby vo výslužbe poznamenáva, že „americká spravodajská komunita vie, ako kradnúť tajné informácie a vie (našťastie alebo bohužiaľ), ako zmeniť priebeh dejín skrytými operáciami“.
„USA majú tiež veľkú kapacitu na vykonávanie skrytých a otvorených kybernetických operácií. Napriek tomu, že USA majú väčšinu nástrojov, lídri musia zladiť svoje názory, zlepšiť komunikáciu a vyvinúť flexibilnejšiu a vyváženejšiu stratégiu útoku a obrany, ktorá obsahuje prvky „utajeného rozvratu“,“ uvádza sa v článku.
USA sú však podľa neho „očividne slabé vo vykonávaní operácií skrytého vplyvu“.
„Sme dobrí v diverzných operáciách, aj keď nie vždy máme dostatok vynaliezavosti, ale popieranie, klamanie a psychologické operácie sa presúvajú do kategórie zabudnutých foriem umenia. Je to sklamaním, pretože medzi úspechy, ktoré sú stále utajovanými informáciami, patria programy, ktoré zapálili obyvateľstvo za sovietskou železnou oponou, podporovali mierové povstania proti brutálnym diktátorom, pomáhali vyvracať protiamerickú propagandu a robili neškodnými alebo nespoľahlivými prostriedky, ktoré by nepriatelia inak mohli použiť proti civilistom a príslušníkom americkej armády,” tvrdí London.
„USA majú väčšinu nástrojov a zdrojov, ktoré potrebujú na porazenie Ruska, Číny a ďalších autoritatívnych oponentov,“ hovorí.
V súhrne uvádza, že „Amerika potrebuje väčšiu podporu, aby mohla pôsobiť v tieni, kedy môže od akéhokoľvek protivníka žiadať, aby zaplatil takú cenu, ktorá ho prinúti dobre si to rozmyslieť, než začne konať“.
V tejto súvislosti agentúra „EADaily“ poznamenáva: Prezident Vladimir Putin opakovane zdôrazňoval, že Ruská federácia „nikdy nezasahuje do politického života a politických procesov iných krajín a požaduje od partnerov, aby nezasahovali ani do politického a vnútropolitického života Ruska“. Hlava štátu medzitým poukázala na to, že Moskva „už mnoho rokov denne pozoruje presne opačné tendencie súvisiace s pokusmi ovplyvňovať vnútropolitické procesy v krajine zvonka -jednek prostredníctvom takzvaného mimovládneho sektora a jednak priamo“.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu tiež informoval, že na Západe boli vytvorené propagandistické centrá na vykonávanie podvratných informačných činností v Rusku, ktoré pôsobia najmä v Lotyšsku, Estónsku a Poľsku. Uviedol, že v takýchto strediskách sa cvičia aj občania Ruska.
Zdroj EADaily/* news-front
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…