Bývalí ministri zdravotníctva kritizujú reformu nemocníc a ambulantného sektora, ktorú v utorok (14. 12.) schválila Národná rada (NR) SR. Systém podľa nich potrebuje reformu, ale nepáči sa im jej finálna podoba. Andrea Kalavská si navyše myslí, že reforma sa napokon do praxe nepretaví
Kalavská pripomenula personálnu aj finančnú poddimenzovanosť rezortu, nemocnice sú podľa jej slov po materiálno-technickej stránke v katastrofálnom stave a cesta pacienta nie je zadefinovaná. Reformu zdravotníctva považuje za potrebnú, má ale obsahovať jasné pravidlá a adekvátne financie.
“Obávam sa však, že reforma zostane len na papieri a do praxe sa nepretaví. Zase zvíťazí populizmus nad efektívnym riešením krízy. Prijatá reforma dáva ministerstvu veľkú moc, a tým aj priestor na jej zneužitie. To, aká vo finále bude, závisí od vykonávacích predpisov,”uviedla pre TASR Kalavská.
Pripomína, že treba komunikovať s regiónmi, odborníkmi, všímať si analýzy, dáta, odbornosť a nie politiku.
Reforma, ktorú za jej pôsobenia na ministerskom kresle navrhovala, bola podľa jej slov viac trhová, pravicová a dávala dôraz na kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti.
Ivan Uhliarik si myslí, že reforma nerešpektuje geografické a regionálne špecifiká Slovenska a nezohľadňuje nedostatočný ambulantný sektor. Myslí si, že ide o hazardovanie so zdravím obyvateľov niektorých regiónov.
“Aj v regiónoch je potrebné zvládnuť infarkt, úraz či pôrod, a to sa takouto narýchlo ušitou reformou od zeleného stola nemusí dať zabezpečiť,” uviedol pre TASR.
Obáva sa zahltenia veľkých centier malými výkonmi, čo povedie k predĺženiu čakacích dôb. Bez posilnenia ambulantného sektora môže podľa neho dôjsť k zásadnému zhoršeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti.
Tomáš Drucker podporuje reformy, ktoré zlepšia výsledky v zdravotníctve, reálnu dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacienta, ale nie chaos.
“Nepodporujem chaos a výstrely, ktoré lepšie výsledky nezaručia, iba zväčšia práve mieru chaosu a nijak nezlepšia dostupnosť zdravotníctva pre občanov,” povedal pre TASR Drucker.
Schválené zmeny podľa neho viac krivia súčasný systém poskytovania zdravotnej starostlivosti. Ministerstvu zdravotníctva Drucker vyčíta, že nevyužilo systém zdravotných poisťovní, ani nenavrhlo, či chce zdravotné poisťovne zrušiť. Vláda by podľa neho mala najskôr riešiť zlepšenie ambulantného sektora, ktorý je dnes pre pacientov vzdialený, a mnohokrát práve preto zbytočne končia v nemocniciach.
Richard Raši vidí v schválenej reforme rušenie akútnych lôžok v regiónoch. Obáva sa zhoršenia zdravotnej starostlivosti a jej dostupnosti.
Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský v liste požiadal prezidentku SR Zuzanu Čaputovú o stretnutie k parlamentom schválenej reforme nemocníc. Zároveň ju informoval o zásadných pripomienkach k schválenej zdravotníckej reforme. Verí, že hlava štátu zákon nepodpíše a vráti ho na prerokovanie do Národnej rady SR. TASR o tom informovalo LOZ
“Prezidentka Zuzana Čaputová pred časom verejne vyjadrila svoju podporu lekárom a ostatným zdravotníckym pracovníkom. Pevne veríme, že svojím hlbokým a citlivým vnímaním problémov slovenského zdravotníctva jeho stav nezhorší, zohľadní naše zásadné pripomienky k schválenej zdravotníckej reforme, zákon nepodpíše a vráti ho tak naspäť na prerokovanie do Národnej rady SR,” zdôvodnilo LOZ.
Reformu nemocníc schválila Národná rada SR v utorok (14. 12.). Zmeny by mali ľudia pocítiť v nemocniciach v roku 2024. Rozdeliť sa majú do viacerých úrovní, čím vznikne optimalizovaná sieť nemocníc. Podmienky pre jej tvorbu majú byť geografická dostupnosť, počet poistencov v spádovom území nemocnice a minimálny počet lôžok. Zavedie sa i nový spôsob definovania minimálnej siete poskytovateľov všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre dospelých, deti i dorast.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…