Bylinky som sa naučila spoznávať, keď som bola malé dieťa. Stará mama ich sušila na povale v tieni a vždy tam bola omamná vôňa. V letnej kuchyni na stene viseli viazaničky „zeliniek“, ako ich volala. V plátených vreckách, bývali lipový a bazový kvet, materina dúška, čiernohlávok, bôľhoj a mnohé iné…
Túto lásku k bylinkám som po nej zdedila a aj náš dom „vonia“ bylinkami, ktoré rastú v záhrade, alebo ich pestujem a chodím zbierať.
Mnohé rastú v záhradách ako burina a my sme zabudli na to, aké sú vzácne a akú veľkú silu majú.
Dnes ráno som na záhrade objavila po včerajšej prvej, jarnej búrke prvé výhonky žihľavy, z ktorých som si pripravila čaj – zápar.
Žihľava patrí medzi bylinky, ktoré sa dajú zberať už aj teraz v predjarnom období, keď potrebujeme načerpať novú silu po zime.
Žihľavový čaj pijem vždy na jar ako očistnú kúru, ktorá pomáha organizmu „očistiť sa“ od škodlivých látok, ale aj energií.
Obsahuje veľké množstvo chlorofylu, ktorý má silné protizápalové a antiseptické účinky. Rôzne kyseliny, napríklad kremičitú, ktorá močopudné účinky, alebo pantothenovú -B6, mravčiu a iné. Amíny – histamín, aceltylcholin, serotonin. Ale aj karotenoidy, vitamín B1, glukokiníny, ktoré znižujú hladinu krvného cukru. Obsahuje takisto veľmi veľa minerálnych látok napríklad Fe, ale aj vitamínov, v mladých výhonkoch je veľa vitamínu C, triesloviny s protikrvácavými účinkami, ale aj fytosteroly, fytoncidy a flavonidy.
O účinkoch a využití žihľavy sa nedá napísať všetko v jednom článku, preto v prvom článku, spomeniem len pár odskúšaných rád, na čo žihľavu bežne používam.
Tak ako som spomínala, využívam ju na jarný detox a posilnenie organizmu, práve kvôli spomínaným látkam ktoré obsahuje. Čaj – zápar, pijem dvakrát denne, približne dva tri týždne, pretože žihľava je veľmi silná bylinka.
A tak ako všetky bylinky, mala by sa používať najmä na liečebné účinky.
Je vynikajúcou prvou pomocou pri zápale močových ciest a včasné použitie zabráni vzniku silného zápalu. Pri prvých príznakoch je nutné vypiť väčšie množtvo záparu, aspoň liter, aby sa ľudovo povedané, močové cesty a mechúr prepláchli. Používam ju pri príznakoch prechladnutia a zápale dýchacích ciest, ale aj pri bolestiach žalúdka a hlavne, keď sa cítim unavená a vyčerpaná. Jedna šálka žihľavového čaju robí malé zázraky.
Môže sa používať pri silnej menštruácii, ale aj pri jej vynechaní spôsobenom prechladnutím. Takisto som ju používala pri stresovom zvýšení krvného tlaku.
Takže ak sa dostaneme von do prírody, alebo máme žihľavu na záhrade, stačí iba odštipnúť si z nej a zaliať do hrnčeka a dostaneme pohladenie zdravia priamo od našej Matky Zeme…
S úctou Devana
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…