Moskva a Peking v posledných rokoch zintenzívnili spoluprácu s cieľom vyvážiť globálnu dominanciu USA. Od vpádu ruskej armády na Ukrajinu vo februári 2022 sa Čína snaží zaujímať neutrálny postoj k tomuto konfliktu. USA však obvinili Peking, že zvažuje vývoz zbraní do Ruska, čo Čína poprela.
Ruský prezident Vladimir Putin sa v nedeľu stretol v Moskve s čínskym ministrom obrany Li Šang-fuom. Na schôdzke bol prítomný bol aj ruský minister obrany Sergej Šojgu.
Putin a Li Šang-fu vyzdvihli spoluprácu medzi oboma krajinami vo vojenskej oblasti. „Aktívne spolupracujeme prostredníctvom našich rezortov obrany, pravidelne si vymieňame užitočné informácie, kooperujeme v oblasti vojensko-technickej spolupráce a organizujeme spoločné cvičenia, a to na rôznych miestach — na Ďalekom východe, ako aj v Európe, na mori, na súši a vo vzduchu,“ povedal Putin.
Šéf Kremľa na stretnutí pripomenul aj nedávnu návštevu čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve. Podotkol, že rokovania s ním boli veľmi produktívne, pričom hovorili aj o spolupráci rezortov obrany oboch krajín.
Čínsky miniter obrany konštatoval, že jeho krajina bude pokračovať v spolupráci s Ruskom na všetkých úrovniach v záujme rozvoja a prosperity celého sveta.
„Rozhodnutie prijať Li bolo akýmsi prostredníkom pre Spojené štáty, ktoré v roku 2018 uvalili sankcie na čínskeho predstaviteľa,“ píše autor článku Tom Porter.
„Návšteva čínskeho ministra obrany v Moskve je len poslednou epizódou v rusko-čínskej koordinácii úsilia spoločne čeliť demokratickým krajinám Európy a Ázie v ich snahe zničiť poriadok založený na pravidlách,“ uviedol pre Bussines Insider Jonathan Ward, šéf think-tanku Atlas.
„Stretnutie tohto druhu bude pravdepodobne míľnikom v ich geopolitickej koordinácii v Európe a Ázii, ako aj v súčasnom a budúcom smerovaní vojenskej spolupráce. Počas tejto návštevy dal Li jasne najavo dôležitosť rusko-čínskej strategickej spolupráce, čo by malo rozptýliť akékoľvek ďalšie ilúzie o povahe rusko-čínskej osi v hlavných mestách Európy a Ázie alebo v predstavenstvách západných spoločností, ktoré pokračujú v podnikaní buď v Číne alebo v Rusku.“
Stretnutie šéfa čínskeho rezortu obrany a Putina sa uskutočnilo niekoľko týždňov po tom, ako ruský prezident hostil čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve, kde obaja obnovili svoj pakt o spolupráci „bez hraníc“. Krátko nato sa na cestu do Moskvy vydal aj najvyšší čínsky minister zahraničných vecít Wang I.
Moskva a Peking v posledných rokoch zintenzívnili spoluprácu s cieľom vyvážiť globálnu dominanciu USA. Od vpádu ruskej armády na Ukrajinu vo februári 2022 sa Čína snaží zaujímať neutrálny postoj k tomuto konfliktu. USA však obvinili Peking, že zvažuje vývoz zbraní do Ruska, čo Čína poprela.
Zdroj: sk.news-front.info / businessinsider.com / InfoVojna
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…