Moskva a Peking v posledných rokoch zintenzívnili spoluprácu s cieľom vyvážiť globálnu dominanciu USA. Od vpádu ruskej armády na Ukrajinu vo februári 2022 sa Čína snaží zaujímať neutrálny postoj k tomuto konfliktu. USA však obvinili Peking, že zvažuje vývoz zbraní do Ruska, čo Čína poprela.
Ruský prezident Vladimir Putin sa v nedeľu stretol v Moskve s čínskym ministrom obrany Li Šang-fuom. Na schôdzke bol prítomný bol aj ruský minister obrany Sergej Šojgu.
Putin a Li Šang-fu vyzdvihli spoluprácu medzi oboma krajinami vo vojenskej oblasti. „Aktívne spolupracujeme prostredníctvom našich rezortov obrany, pravidelne si vymieňame užitočné informácie, kooperujeme v oblasti vojensko-technickej spolupráce a organizujeme spoločné cvičenia, a to na rôznych miestach — na Ďalekom východe, ako aj v Európe, na mori, na súši a vo vzduchu,“ povedal Putin.
Šéf Kremľa na stretnutí pripomenul aj nedávnu návštevu čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve. Podotkol, že rokovania s ním boli veľmi produktívne, pričom hovorili aj o spolupráci rezortov obrany oboch krajín.
Čínsky miniter obrany konštatoval, že jeho krajina bude pokračovať v spolupráci s Ruskom na všetkých úrovniach v záujme rozvoja a prosperity celého sveta.
„Rozhodnutie prijať Li bolo akýmsi prostredníkom pre Spojené štáty, ktoré v roku 2018 uvalili sankcie na čínskeho predstaviteľa,“ píše autor článku Tom Porter.
„Návšteva čínskeho ministra obrany v Moskve je len poslednou epizódou v rusko-čínskej koordinácii úsilia spoločne čeliť demokratickým krajinám Európy a Ázie v ich snahe zničiť poriadok založený na pravidlách,“ uviedol pre Bussines Insider Jonathan Ward, šéf think-tanku Atlas.
„Stretnutie tohto druhu bude pravdepodobne míľnikom v ich geopolitickej koordinácii v Európe a Ázii, ako aj v súčasnom a budúcom smerovaní vojenskej spolupráce. Počas tejto návštevy dal Li jasne najavo dôležitosť rusko-čínskej strategickej spolupráce, čo by malo rozptýliť akékoľvek ďalšie ilúzie o povahe rusko-čínskej osi v hlavných mestách Európy a Ázie alebo v predstavenstvách západných spoločností, ktoré pokračujú v podnikaní buď v Číne alebo v Rusku.“
Stretnutie šéfa čínskeho rezortu obrany a Putina sa uskutočnilo niekoľko týždňov po tom, ako ruský prezident hostil čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve, kde obaja obnovili svoj pakt o spolupráci „bez hraníc“. Krátko nato sa na cestu do Moskvy vydal aj najvyšší čínsky minister zahraničných vecít Wang I.
Moskva a Peking v posledných rokoch zintenzívnili spoluprácu s cieľom vyvážiť globálnu dominanciu USA. Od vpádu ruskej armády na Ukrajinu vo februári 2022 sa Čína snaží zaujímať neutrálny postoj k tomuto konfliktu. USA však obvinili Peking, že zvažuje vývoz zbraní do Ruska, čo Čína poprela.
Zdroj: sk.news-front.info / businessinsider.com / InfoVojna
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa na sociálnej sieti vyjadril k otázke ochrany detí na slovenských školách.…
Používanie mobilných telefónov žiakmi v školách nebude regulované na úrovni EÚ, ale štáty si môžu…
Oskar Rózsa, renomovaný skladateľ, sa ocitol v strede kontroverzie okolo novej úpravy slovenskej hymny. Jeho…
Základom pre rokovania o akejkoľvek podobe účasti troch poslancov okolo Rudolfa Huliaka (nezaradený) na vládnej…
Warren Buffett sa obáva, že tri deti zomrú skôr, ako sa minie jeho majetok Jeden…
Šéf výboru NATO Bauer: blok diskutuje o preventívnych presných úderoch na Ruskú federáciu NATO diskutuje…