slovanský svet

Bulharský Lukoil bude aj napriek embargu EÚ na dovoz ropných produktov z Ruska rafinovať ruskú ropu. Čoraz viac vystrašená eurokomisia narieka a varuje, že tým dôjde k porušeniu protiruských sankcií

EÚ vo svojom júnovom sankčnom balíku zakázala nákup, dovoz alebo transfer ruskej ropy od 5. decembra 2022 a ďalšie rafinované ropné produkty od 5. februára 2023 z Ruska. 

Bulharská úradnícka vláda a Lukoil Neftochim Bulgaria sa dohodli, že budú pokračovať v prevádzke a vývoze ropných produktov do EÚ do konca roku 2024, pokiaľ budú platiť dane domovskej krajine v plnej výške, informoval portál euractiv.com. Európska komisia však varovala, že by to porušilo sankčný režim eurobloku.

Podľa podpredsedu vlády pre hospodársku politiku Hrista Alexijeva zmena povedie k dodatočným 350 miliónom eur v štátnom rozpočte. „Dnes sme dosiahli veľmi dôležitý krok – od 1. januára 2023 Lukoil presunie všetku výrobu, príjmy a dane, ktoré sa majú zaplatiť do Bulharska, a nie, ako to bolo predtým, do Holandska alebo Švajčiarska,“ povedal H. Alexijev na brífingu s vedením ruskej ropnej spoločnosti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

„Do týždňa, keď Bulharsko prijme príslušné právne akty, dohľad nad Lukoilom rozhodne o prechode na schému, v ktorej prevedie svoje skutočné zisky zo spracovania ropy do Bulharska,“ uviedlo vedenie ruskej spoločnosti.

Vyhnúť sa európskemu embargu?

Dohoda sa oplatí aj Lukoilu, pretože z Bulharska de facto urobí základňu na čiastočné obídenie európskeho ropného embarga. EÚ vo svojom júnovom sankčnom balíku zakázala nákup, dovoz alebo transfer ruskej ropy od 5. decembra 2022 a ďalšie rafinované ropné produkty od 5. februára 2023 z Ruska.

Bulharsko však dostalo výnimku „v dôsledku svojej špecifickej geografickej expozície“a do konca roku 2024 bude môcť naďalej dovážať surovú ropu a ropné produkty prostredníctvom námornej dopravy.

Európska komisia už oznámila, že Lukoil nemôže vyvážať ropné produkty vyrobené z ruskej ropy z Bulharska, no dočasná vláda tvrdí, že stanovisko Bruselu bolo nesprávne interpretované bulharskými médiami, uviedlo v októbri ministerstvo financií. Poukázalo na výnimku, ktorá oslobodzuje od sankcií „rafinované ropné produkty vyrobené v tretej krajine na báze ruskej ropy a vyvážané do inej krajiny alebo tretej krajiny“„pretože boli vyrobené mimo Ruska“.

Inými slovami, benzín a nafta vyrobené z ruskej ropy mimo bloku, ktoré sa inak riadia pravidlami podporovanými EÚ, ako je nadchádzajúci cenový strop ruskej ropy, môžu vstúpiť na jednotný trh.

Dočasná vláda v Sofii má medzitým v úmysle zrušiť dekrét predchádzajúcej vlády Kirila Petkova, ktorý po 5. decembri zakazuje vývoz palív vyrobených ruskou rafinériou v Bulharsku. Ruskej spoločnosti to umožní pokračovať v práci v Bulharsku v súčasnom režime až do 31. decembra 2024, kedy uplynie platnosť osobitnej výnimky pre Bulharsko.

Zneužívanie

Spoločnosť bola dlhodobo tŕňom v oku bulharských úradov. V septembri Komisia na ochranu hospodárskej súťaže obvinila bulharský Lukoil zo zneužívania svojho dominantného postavenia uplatňovaním „stláčania cien“ veľkoobchodu s palivami v Bulharsku.

Lukoil Neftohim Bulharsko, ktorý sa pripojil k skupine Lukoil v roku 1999, je najväčšou ropnou rafinériou na Balkáne. Rafinéria sa nachádza v čiernomorskom prístave Burgas a bola postavená tak, aby mohla rafinovať iba ruskú ropu a iné vzácne druhy ropy z Blízkeho východu.

Napriek dominantnému postaveniu na trhu v rokoch 2006 až 2020 spoločnosť vykázala zisky len v rokoch 2007, 2016 a 2017, pričom vo všetkých ostatných rokoch deklarovala straty. V najnovšej správe zverejnenej v roku 2020 spoločnosť oznámila stratu viac ako 255 miliónov eur.

Sprostredkovateľskou spoločnosťou v obchode s ropou pre Bulharsko je švajčiarska spoločnosť Litasco, ktorá je väčšinovým akcionárom spoločnosti Lukoil Neftochim Bulgaria. Tá nakupuje ropu od ruského Lukoilu a predáva ju do rafinérie v Bulharsku. Vyhne sa tak plateniu daní v Bulharsku a väčšia časť zisku zostáva v Rusku.

Zmluvné podmienky spoločnosti Lukoil

Ruská spoločnosť uviedla, že sa zaväzuje zvýšiť príjmy v bulharskom rozpočte za štyroch podmienok – zachovanie makroekonomického prostredia, prevádzka závodu pri maximálnom výkone, využívanie ruskej ropy „Ural“ a zrušenie zákazu vývozu ropných výrobkov z Bulharska.

Vicepremiér Hristo Alexiev hovorí, že neexistuje dôvod, prečo by Bulharsko nemalo ekonomicky profitovať z tejto situácie. „Prečo sa pripraviť o 400 až 450 miliónov eur v štátnej pokladnici,“ povedal minister.

Peniaze by mali pochádzať z 10-percentnej korporátnej dane z reálneho zisku rafinérie plus zadržania 33-percentného dočasného solidárneho príspevku za rok 2022. Vicepremiér upozornil, že ak sa s Lukoilom nedohodnú, firma zváži zatvorenie rafinérie.

Výkonný riaditeľ Lukoil Neftochim Burgas Ilshat Sharafutdinov poznamenal, že viedli „konštruktívne rokovania“ s bulharskou vládou. Je podľa neho spravodlivé, aby dane z aktivít spoločnosti zostali v Bulharsku.

„Závod v Burgase funguje podľa tejto schémy od roku 2020, takže finančné príjmy môžu zostať v Bulharsku. Ekonomická realita odvtedy takéto nadmerné zisky neumožňovala. Po zmene podnikateľskej schémy si musíme uvedomiť, že je dôležité zachovať makroekonomické podmienky – aké máme dnes. Ďalšou dôležitou podmienkou je, že závod je maximálne zásobovaný „Uralom“ (ruskou ropou),“povedal I. Sharafutdinov.

Zdroj: trend.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?

Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…

5 hodín ago

Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester

Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…

5 hodín ago

Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?

Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…

6 hodín ago

Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí

Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…

6 hodín ago

VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)

Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…

7 hodín ago

Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov

"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…

7 hodín ago