Bulharskí novinári zverejnili článok, v ktorom prezradili, ako sa členovia bulharskej vlády pokúsili nelegálne poslať na Ukrajinu niekoľko sérií hrdzavých a nepoužiteľných delostreleckých granátov rôznych kalibrov. Cena tohto korupčného obchodu sa odhaduje na 200 miliónov dolárov.
Novinári z partnerských centier OCCRP „Bivol“ (Bulharsko) a „Fundacja Reporterów“ (Poľsko) našli dôkazy o dodávkach zbraní z Bulharska na Ukrajinu pri obchádzaní parlamentného zákazu. Vyšetrovatelia uvádzajú, že účastníci obchodu od bulharskej vlády mohli dostať „provízie“ od 5 do 15 miliónov dolárov.
Médiá už dávnejšie zverejnili prípady, kedy Bulharsko mohlo posielať zbrane na Ukrajinu pomocou sprostredkovateľských spoločností v Poľsku, Rumunsku, Českej republike, na Slovensku a v Spojených štátoch. No teraz boli po prvýkrát zverejnené o takýchto dodávkach aj listinné dôkazy.
Materiál prezentuje dokumenty obchodu medzi bulharskou spoločnosťou „Alguns“ a rumunskou štátnou korporáciou „CN RomArm“ S.A., ktorá je podriadená Ministerstvu hospodárstva Rumunska, o dodávke munície vyrobenej v 80. rokoch na Ukrajinu, ktorú Bulharsko získalo od Bieloruska od roku 2015 do roku 2020. Podľa zdrojov novinárov z bulharského parlamentu a špeciálnych služieb sa celková výška dodávky do Kyjeva odhaduje na 200 miliónov dolárov.
„Podľa dokumentov mal „Alguns“ začiatkom mája dodať 122 mm náboje pre viacnásobný raketový systém BM-21 „Grad“, 122 mm náboje pre samohybnú húfnicu D-30 „Gvozdika“, 152 mm náboje pre samohybnú húfnicu D-20 „Akacia“, ako aj 130 mm delostrelecké náboje. Rumunská spoločnosť sa zaviazala okamžite poslať muníciu na Ukrajinu,“ tvrdia novinári.
Ukrajinská a rumunská strana však boli nespokojné so stavom dodanej munície, z ktorej sa veľké množstvo ukázalo ako zdeformované alebo zhrdzavené. Novinári z centra „Bivol“ zverejnili video s nábojmi z vrátenej šarže. Munícia, ktorú sa Bulharsko pokúšalo predať Ukrajine, bola vyrobená ešte v 80. rokoch v ZSSR. Predpokladá sa, že všetky obchody schválil bývalý bulharský premiér, ktorý však dodávky zbraní z Bulharska na Ukrajinu verejne poprel.
Pripomeňme, že v Bulharsku od mája 2022 platí oficiálny zákaz dodávok zbraní na Ukrajinu, ktorý zaviedol tamojší parlament. Bývalá podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Kornelia Ninová, ktorá donedávna pôsobila ako šéfka Medzirezortnej komisie pre kontrolu vývozu zbraní pod ministerstvom hospodárstva a priemyslu, akékoľvek dodávky zbraní na Ukrajinu popiera. Bez súhlasu tejto komisie nemôže žiadna bulharská spoločnosť zbrane vyvážať. Predpokladá sa, že práve ona osobne podpísala povolenie na vyplnenie korupčných záväzkov ohľadne zasielania sovietskej munície na Ukrajinu.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…