Bulharská opozícia sa snaží v súvislosti s konfliktom na Ukrajine vypovedať dohodu s USA, ktorú vláda krajiny podpísala ešte v apríli 2006.
Pokiaľ si slovenskí vládni predstavitelia myslia, že len na Slovensku existujú výrazné aktivity proti obrannej dohode s USA, z tejto informácie budú možno prekvapení. V Bulharsku sa v týchto dňoch tamojšia opozícia taktiež rozhodla urobiř kroky namierené proti obdobnej dohode so Spojenými štátmi.
Keďže Bulhari na rozdiel od Slovenska obrannú zmluvu s USA podpísali už pred rokmi, tamojšia opozícia teraz navrhuje, aby ju bulharská vláda vypovedala. Podmienky vypovedania predmetnej spolupráce sú pri tom rovnaké ako u nás. Bulhari majú zmluvu podpísanú od roku 2006 a z toho vyplýva, že dnes by ju mohli vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.
„Predložili sme návrh uznesenia Národnému zhromaždeniu, aby Rada ministrov okamžite začala podnikať kroky na ukončenie platnosti dohody medzi vládou Bulharskej republiky a vládou USA o obrannej spolupráci, podpísanej 28. apríla 2006, s s ročnou výpoveďou,”oznámil podľa portálu vesti.bg Kostadin Kostadinov, líder tamojšej opozičnej strany Obnova, ktorá má medzi ľuďmi podľa jeho vlastných slov veľkú podporu.
Bulharská opozícia argumentuje hlavne tým, že obranná dohoda s USA ich v prípade ozbrojeného konfliktu automaticky stavia na stranu USA a v záujme Bulharska vraj nie je, aby sa na niekoho stranu krajina pridávala.
Nemáme novú techniku, ani sme nezmodernizovali našu armádu, práve naopak – pokračovali sme v zaostávaní jej bojaschopnosti, s odôvodnením, že NATO nás ochráni.
“V konflikte Ukrajiny s Ruskom pre nás neexistuje strana, proti ktorej by sme sa postavili – všade máme bratov,” konštatuje Kostadinov. „V konflikte medzi Ukrajinou a Ruskom sa nemôžeme postaviť ani na jednu stranu, pretože máme vzťahy s Ruskom, ktoré sú historické a môžeme veľa stratiť, ak ich zhoršíme, ale máme aj vzťahy s Ukrajinou, ktorá je tiež bratská a je blízkou krajinou, v ktorej žije niekoľko stotisíc Bulharov,“ pokračuje.
Opozičná strana Obnova rozbehla viaceré aktivity, ktorými chce vydláždiť cestu k vypovedaniu zmluvy. Prvým krokom by podľa opozičníkov malo byť predvolanie amerického veľvyslanca v Sofii ministrom zahraničia Bulharska Solomonom Passym.
Bulharská opozícia je zjavne sklamaná z pôsobenia americkej armády na území Bulharska a v ich komentároch si to odnáša aj samotná Aliancia.
Zároveň by o návrhu vypovedať zmluvu malo najneskôr do mesiaca rokovať tamojšie Národné zhromaždenie. Kostadinov chce zaviazať ministerstvo zahraničia, aby vypracovalo a predložilo správu o majetkových, pracovných, obranných a iných dôvodoch vypovedania zmluvy. Konkrétne by podľa opozície mali americké jednotky opustiť základňu
Zo slovenskej perspektívy môže byť zaujímavé tvrdenie, že Američania za dohodu vraj v priebehu 14 rokov jej platnosti nič nezaplatili. Slovensku v tomto kontexte sľubujú približne 100 miliónov amerických dolárov na obnovu letísk Sliač a Kuchyňa. “Za tieto základne sme nedostali ani cent,” povedal Kostadinov. Opozičný líder však dodal, že naráža predovšetkým na platby za nájom, ktoré Američania, aj keď v symbolickej sume, platia napríklad aj na Kube.
Bulharská opozícia je zjavne sklamaná z pôsobenia americkej armády na území Bulharska a v ich komentároch si to odnáša aj samotná Aliancia. “NATO nezaručuje našu národnú bezpečnosť, NATO je hrozbou pre našu národnú bezpečnosť, pretože odkedy sme sa stali členmi NATO, len sme zhoršili náš vlastný strategický obranný potenciál,” konštatoval Kostadinov.
Líder opozičnej strany zároveň tvrdí, že zmluva s USA neviedla k pokroku: “Nemáme novú techniku, ani sme nezmodernizovali našu armádu, práve naopak – pokračovali sme v zaostávaní jej bojaschopnosti, s odôvodnením, že ´NATO nás ochráni´”.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…