Obmedzenia Washingtonu blokujú dôležitý zdroj talentov pre čínsky polovodičový priemysel, píše Financial Times.
Čínsky výrobca čipov Yangtze Memory Technologies Corp (YMTC) požiadal amerických zamestnancov na kľúčových technologických pozíciách, aby odišli, pretože sa ponáhľa, aby splnil nové americké vývozné kontroly, ktoré narúšajú čipový priemysel v krajine.
Štyria ľudia blízki spoločnosti uviedli pre FT, že nie je jasné, koľko amerických občanov a držiteľov zelených kariet bude nútené opustiť YMTC, ale že niekoľko ľudí v Číne už opustilo výrobcu pamäťových čipov.
Jeden z vysokopostavených inžinierov YMTC uviedol, že niektorí z Američanov boli kľúčoví pre prelomové úspechy spoločnosti v oblasti výroby pamäťových čipov Nand. “Ale neexistuje žiadna iná možnosť, ako to obísť,” dodal pre FT.
Odchody prichádzajú v čase, keď sa spoločnosti vyrábajúce čipy v Číne, USA a Európe ponáhľajú, aby zabezpečili súlad s prísnymi vývoznými obmedzeniami, ktoré tento mesiac predstavil Washington.
Poprední americkí dodávatelia čipových zariadení Lam Research, Applied Materials a KLA Corporation pozastavili predaj a služby výrobcom polovodičov v Číne. Holandská spoločnosť ASML oznámila svojim zamestnancom v USA, aby prestali poskytovať služby všetkým čínskym zákazníkom, kým posúdia sankcie.
Nové pravidlá vyžadujú, aby každý občan alebo subjekt z USA požiadal ministerstvo obchodu o povolenie na poskytovanie podpory výrobným závodom alebo fabrikám, čo ohrozuje kľúčový zdroj talentov pre čínsky čipový priemysel, ktorý sa pri rozvoji svojich technológií čiastočne spolieha na odborné znalosti amerických inžinierov a vedcov. Patria sem stovky etnických Číňanov, ktorí získali vzdelanie a odbornú prípravu v USA pred návratom do svojej rodnej krajiny.
Dlhoročný výkonný riaditeľ spoločnosti YMTC Simon Yang, držiteľ amerického pasu, odstúpil zo svojej funkcie tesne pred oznámením sankcií.
Yang premenil spoločnosť YMTC na popredného čínskeho výrobcu pamäťových čipov s podporou 30 miliárd USD vo forme financovania predovšetkým od vlády. Spoločnosť bola v lete tohto roku na pokraji získania miesta pre svoje polovodiče v telefóne iPhone od spoločnosti Apple, kým jej vyhliadky nezatienil politický tlak a nové sankcie USA.
Traja zamestnanci YMTC tvrdia, že Yang koncom septembra opustil funkciu šéfa a stal sa podpredsedom spoločnosti. Najnovšie americké obmedzenia spôsobili, že jeho postavenie v spoločnosti je nejasné, uviedli títo ľudia. Podľa čínskych firemných záznamov Yang zatiaľ zostáva v YMTC.
Yang ani spoločnosť YMTC nereagovali na žiadosti o komentár pre Financial Times.
Osoba informovaná o zmätkoch v YMTC uviedla, že vývozné kontroly Washingtonu nedali spoločnosti na výber. “Požiadať zamestnancov o výpoveď je pre spoločnosť nevyhnutné a správny krok aj z hľadiska osobného rizika zamestnancov,” uviedla táto osoba.
Podľa právnikov je nepravdepodobné, že by americké ministerstvo obchodu vydávalo licencie na obchádzanie pravidiel.
“Buď sa vzdáte občianstva, alebo dáte výpoveď,” povedal jeden z čínskych manažérov v oblasti polovodičov.
Iný čínsky manažér v Šanghaji, kde sídli štátom podporovaný výrobca čipov, uviedol, že spoločnosť rokuje o odchode niekoľkých Američanov, ktorí sa nechceli vzdať svojich amerických pasov.
“Zatiaľ sme požiadali našich amerických zamestnancov, aby pracovali z domu, kým sa situácia všetkých nedorieši,” povedal tento človek a poznamenal, že zrušili aj pracovnú ponuku pre držiteľa amerického pasu.
“Teraz sa snažíme nielen vybudovať výrobné linky “bez amerických pasov”, ale aj deamerikanizovať tímy,” povedal vedúci pracovník.
Odborníci na vyhľadávanie vedúcich pracovníkov z odvetvia uviedli, že tieto pravidlá znížia počet talentovaných pracovníkov, ktorí sú k dispozícii čínskym polovodičovým spoločnostiam, ktoré už teraz zápasia s problémami pri hľadaní skúsených zamestnancov.
Pravidlá “znížili počet dostupných kandidátov na vedúce pozície vo výrobniach čipov na polovicu”, uviedol šanghajský headhunter, ktorý si neželal byť menovaný.
Z firemných záznamov v Číne vyplýva, že Američania sú na vrcholových pozíciách popredných čínskych výrobcov a dodávateľov polovodičov. Wayne Dai stojí na čele spoločnosti VeriSilicon. Chonghe Yang vedie spoločnosť Montage Technology, ktorá navrhuje pamäťové čipy.
Naturalizovaný občan USA Gerald Yin založil pred viac ako desiatimi rokmi dodávateľa zariadení Advanced Micro-Fabrication Equipment (Amec). Spoločnosť, ktorá je jednou z najväčších čínskych nádejí na získanie konkurencie pre kalifornskú spoločnosť Lam Research, má na šanghajskej burze trhovú kapitalizáciu 8 miliárd USD.
Americké kontroly vývozu viedli akcionárov spoločnosti Amec k tomu, aby na webovej stránke spoločnosti zverejnili otázky a žiadali odpovede na to, či si jej vrcholoví americkí manažéri vyberú americký pas alebo čínsky rozvoj polovodičov.
Zástupca spoločnosti Amec minulý týždeň zverejnil odpoveď, v ktorej odmietol odpovedať a uviedol, že Yin a ostatní si zatiaľ “normálne plnia svoje povinnosti”.
hlavnespravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…