„Nový“ spoločný európsky azylový systém (CEAS) bude zastaraný skôr, ako v roku 2026 nadobudne účinnosť.
Keď sa vo štvrtok 26 predsedov vlád Európskej únie stretne v Bruseli na zasadnutí Rady EÚ, predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen (CDU) predstaví svoj 10-bodový plán prísnejšieho migračného režimu, v ktorom je otvorená „inovačným riešeniam“. Analýza Ralfa Schulera.
Poľský konzervatívny premiér Donald Tusk vyhlási, že chce vo svojej krajine pozastaviť platnosť európskeho azylového zákona, súčasný predseda Rady EÚ Viktor Orbán pravdepodobne poukáže na to, že vonkajšiu hranicu EÚ so Srbskom dlhodobo zabezpečuje plotom, Taliansko bude jeho vzorom.
Prezentované budú azylové konania pre mladých mužov, ktorí nelegálne vstúpia do Albánska, a dokonca aj Francúzsko, ako počujeme vopred, sa vysloví za prísnejšiu ochranu vonkajších hraníc EÚ.
Nemecko sa na druhej strane zrejme ešte pokúsi na podnet Zelených zachovať v azylových papieroch pasáž, ktorú chce väčšina ostatných krajín vymazať.
Ide o to, že migranti musia mať osobitný vzťah ku krajine, do ktorej ich deportujú, čo znemožňuje mnohé návraty.
Nech sa šéfovia vlád EÚ rozhodnú akokoľvek, Európa je stále na míle vzdialená od poctivej a úprimnej migračnej politiky. To by zahŕňalo napríklad nevymýšľanie stále nových výhovoriek na zabránenie nelegálnemu vstupu, ale namiesto toho konečne otvorene a jasne povedať: Nechceme utečencov, pretože utečencov nechceme.
Poľsko odôvodňuje zákaz udeľovania azylu tým, že ruský prezident Vladimir Putin inštrumentalizuje migrantov a privádza ich na bieloruskú hranicu EÚ s Poľskom, aby ich tam prepašoval s destabilizačnými úmyslami.
Taliansko, Nemecko a Francúzsko pravidelne vyhlasujú, že chcú zastaviť zločincov. Kto by to nechcel! A predsa odkaz na pašerákov nie je nič iné ako pokus elegantne sa vyhnúť pravde, že migrantov už nemôžeme a ani nechceme prijať.
A všetci spoločne poukazujú na to, že nelegálna migrácia robí „radikálne strany“ čoraz silnejšími a že tomu chcú čeliť. Kontinent klame do vlastného vrecka a do tvárí svojich občanov!
Pravdou je, že protimigračné strany silnejú vo všetkých krajinách EÚ, pretože ľudia migrantov nechcú.
Pretože občania nechcú, aby arabské, moslimské alebo iné menšiny menili krajinu, každodenný život a život. Je dobre známe, že pašerácke cesty používané Putinom sú využívané už roky a nikoho to netrápilo.
Nezáleží ani na tom, či migranta do EÚ zavedie Putin so zlým úmyslom, alebo či prekročí zelenú hranicu sám. Pre cieľové krajiny nezáleží na tom, či sa pašeráci obohacujú na únikových cestách alebo nie. V konečnom dôsledku, ak máme byť úprimní, problémom sú vždy migranti, ktorých musia ľudia ubytovať, postarať sa o nich, vzdelávať ich, integrovať a predovšetkým akceptovať.
Pokiaľ bude Európa naďalej klamať do vlastného vrecka a bude sa ospravedlňovať namiesto toho, aby hovorila na rovinu, opatrenia nebudú cielené alebo – pozri CEAS – budú účinné až o niekoľko rokov, keď do krajiny vstúpia ďalšie státisíce migrantov.
Samostatná snaha Poľska o pozastavenie azylového režimu by sa mala chápať v tom, čím je: poplašným signálom pre Európsku úniu ako celok. Postoj nula-osem-pätnásť, ktorý bol doteraz vždy populárny, že by nemalo existovať „nieť sám“, vedie presne k tomu, ísť sám.
Maďarsko už roky vedie – celkom oprávnene – v otázke migrácie: krajina, ktorá si neželá paralelné spoločnosti migrantov, sa k tomu nútiť nenechá. V Maďarsku nie sú známe žiadne útoky nožom, verejný priestor je v porovnaní s Nemeckom úplne voľný a „neznečistený“ a bolo by načase ospravedlniť sa maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi aspoň v tomto bode.
Ak európska politika nezohľadní toto želanie Európanov, ktoré bolo vyjadrené aj v priebehu volieb do Európskeho parlamentu, a napokon účinne ochráni hranice a masívne obmedzí prisťahovalectvo, Európa pôjde do budúcnosti s vlastným úsilím jednotlivých štátov.
Zápalné listy Ursuly von der Leyenovej alebo iných predsedov bruselských komisií už potom nenájdu adresáta. Návrat k odosielateľovi.
Európska únia zostane projektom občanov len vtedy, ak vyrieši problémy občanov a nebude ich prehlbovať. Je skutočne prekvapujúce, že to musí byť výslovne uvedené.
/ skspravy.sk /
Slovenský premiér Robert Fico vyjadril prekvapenie nad rozhodnutím ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského nepovoliť tranzit ruského…
Britský Chatham House systematizoval ekonomické, s príklonom k energetike, bonusy, ktoré Turecko získava v novej Sýrii. Hneď…
Líder strany Zdravý rozum, majiteľ prieskumnej agentúry Polis, publicista a politický analytik Ján Baránek vo…
Šéf protiimigračnej strany Liga severu (LN) Matteo Salvini ako minister vnútra v roku 2019 zaviedol…
Americké úrady označili súčasného vodcu džihádistov z teroristickej skupiny Hajat Tahrír aš-Šám (HTS) Abú Muhammada…
Na Vianočných trhoch v nemeckom Magdeburglu došlo k teroristickému útoku: Páchateľ terénnym vozidlom zámerne narazil…