Všetko kvôli Ukrajine.
Aj keď teda euro poslanci tvrdia, že boj proti Maďarsku zahájili kvôli tomu, že „táto krajina dlhodobo nedodržiava hodnoty EÚ a doma porušuje ľudské práva i princípy právneho štátu.“ (Niečo vám to pripomína?) Potom, ako proti Orbánovi bojovala Európska komisia na čele s Ursulou von der Leyen, ktorá ale v závere minulého roku pre Maďarsko odblokovala eurofondy, sa do boja pustili poslanci Európskeho parlamentu. Pod stanovisko proti Maďarsku sa podpísali aj naši europoslanci z opozičného spektra.
Aj keď zásadným princípom demokracie má byť na rozdiel od totality, rešpektovanie plurality názorov, pretože „jeden správny názor a jedna pravda“ patria práve k totalitným metódam, v posledných rokoch sme si tak doma, ako v zahraničí „zvykli,“ že k akejsi novej „demokracii“ patrí aj cenzúra a tvrdý boj proti každému, „kto nejde s nami.“ Takže „ide proti nám.“
Europarlament, napriek tomu, že na to nemá legálne kompetencie, žiada, aby EÚ proti Orbánovi tvrdo zakročila. A odobrala Maďarsku hlasovacie práva. i právo veta. V praxi by to znamenalo, že by sa krajina ako členský štát EÚ, nemohol vyjadrovať k ničomu, čo sa deje a má udiať.
EP uznesením odsúdil „zámerné, nepretržité a systematické úsilie maďarskej vlády o oslabenie základných hodnôt EÚ“. Aj keď tvrdia, že ide najmä o to, že Orbánova vláda doma porušuje zásady právneho štátu, problémom je skôr geopolitika.
A odmietavý postoj Maďarska voči vyzbrojovaniu Ukrajiny i tomu, aby sa do nej liali peniaze ako „do čiernej diery.“
V uznesení totiž stojí, že EP „odsudzuje kroky kroky maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý vlani v decembri na summite EÚ zablokoval zásadné rozhodnutie o revízii dlhodobého rozpočtu Únie vrátane balíka pomoci pre Ukrajinu.“
S tým, že tento jeho postoj je „v rozpore so strategickými záujmami EÚ a a v rozpore so zásadou lojálnej spolupráce“.
Nuž, kde končí „lojálna spolupráca“ pluralita názorov, ktorá je soľou demokracie a suverenita členského štátu EÚ? A kto teda koho vydiera a používa k tomu „demokratický“ nátlak?
Maďarský premiér na tieto kroky europoslancov zareagoval na sociálnej sieti i v televíznej relácii.
„Ukrajine chcú dať peniaze na štyri roky, pričom do eurovolieb zostáva už len päť mesiacov. V podstate chcú ľudí zbaviť ich práva rozhodovať o svojej budúcnosti,“ napísal Orbán na sociálnej sieti X. Tento prístup nazval „protidemokratickým“ a zdôraznil, že Maďarsko s ním nesúhlasí.
„Ak chceme Ukrajine pomôcť, urobme to mimo rozpočtu EÚ a na ročnej báze! Toto je jediný demokratický postoj päť mesiacov pred voľbami,“ skonštatoval tiež.
V závere roku 2022 pritom maďarský predseda vlády nazval europarlament „bažinou,“ ktorú treba vypustiť. Rok na to kvôli „Katar Gate“ , obrovskej korupčnej kauze do ktorej mali byť zapletení mocní z EP i EK, uviedol, že „Takýmto tempom bude čoskoro za mrežami dosť skorumpovaných europoslancov na to, aby si vo väzení vytvorili vlastný futbalový tím.“
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…