Európa

Brusel rátal, až sa prerátal. Ani zďaleka nemá dosť peňazí, aby členským štátom EÚ vykompenzoval dodávky zbraní Ukrajine

Brusel mal pôvodne pokryť 85 percent žiadostí o peňažnú náhradu dodávok na Ukrajinu, no teraz toto číslo kleslo na menej než polovicu.

Vo veľkom propagovaný fond EÚ mal krajinám pomôcť nahradiť zbrane dodané na Ukrajinu. V súčasnosti má však blok čoraz viac problém pokryť ním prílev žiadostí o náhradu, a to z neho neuvoľnil ešte ani len prvú platbu, píše Politico.

Brusel sa prerátal

Rusko vo februári spustilo svoju inváziu na Ukrajinu. V priebehu niekoľkých dní sa EÚ podarilo vyčleniť 500 miliónov eur, vďaka ktorým mohla krajiny začať podnecovať k tomu, aby Kyjevu poskytli svoje zbrane s tým, že blok im to potom všetko zaplatí.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Keď členské štáty začali posielať prvé účtenky, Brusel bol presvedčený, že bude schopný pokryť až 85 percent týchto nákladov.

EÚ následne schválila navýšenie tohto balíka peňazí a zastavila sa až na čísle 1,5 miliardy eur. To bola presne tá chvíľa, keď sa s novými účtenkami roztrhlo vrece. Blok obdržal toľko žiadostí, že Brusel po ich prepočítaní dospel k záveru, že bude schopný pokryť iba niečo okolo 46 percent z celkovej sumy, o ktorú členské štáty žiadajú.

Poľské obštrukcie

Tento náhly pokles nahneval Poľsko, ktoré je v rámci ukrajinskej pomoci jedným z najväčších darcov zbraní spomedzi krajín EÚ. Prirodzene je tým pádom aj krajinou, ktorá o náhradu žiada v najväčšej miere. Podľa únijných diplomatov od bloku žiada náhradu vo výške 1,8 miliardy eur.

„Všetko pod 50 percent je pre nich príliš málo,“ dodal jeden z diplomatov.

Varšava však napokon Bruselu ustúpila a v stredu sa s ním dohodla na pokrytí nákladov do výšky 46 percent celkovej sumy. Poľsko k tomu zrejme dohnala frustrácia ostatných členských štátov, podľa ktorých Varšava stála medzi nimi a tučnými šekmi od EÚ.

Oslabenie platobnej schémy však môže poškodiť reputáciu bloku, pokiaľ ide o to, či je spoľahlivým vojenským partnerom.

Európska mierová kľučka

Fond určený na náhradu vojenskej pomoci pre Ukrajinu je výsledkom šikovnej kľučky z dielne EÚ z obdobia začiatku ruskej invázie.

Únijné zmluvy neumožňujú bloku používať jeho štandardný rozpočet na financovanie vojenských či obranných operácií. Predstavitelia EÚ teda s cieľom urýchliť dodávky európskych zbraní na Ukrajinu siahli po Európskom mierovom nástroji (EPF), ktorý je určený na financovanie otázok mimo pôsobnosť bežného rozpočtu.

Z historického hľadiska sa tento fond využíval prevažne na iniciatívy menšieho rozsahu, akými bola finančná podpora gruzínskej armády či financovanie výcvikovej misie EÚ v Mozambiku.

Pre vojnu na Ukrajine sa však EPF dostal do centra pomoci Ukrajine. Diplomati EÚ sa zhodli, že časť peňazí z tohto fondu by mala poslúžiť na čiastočné pokrytie nákladov za výcvikové misie, ktoré EÚ organizuje pre ukrajinských vojakov.

Návrh majú v pondelok schváliť únijní ministri zahraničných vecí.

Platby odídu podľa dohody

Európske diplomatické krídlo združené v rámci Európskej služby pre vonkajšiu činnosť trvá na tom, že aj napriek omeškaniam sú už peniaze na ceste.

Podľa hovorkyne služby už došlo k podpísaniu prvých zmlúv a k vyplateniu peňazí dôjde podľa dohodnutého harmonogramu.

Omeškanie vyplácania – spôsobené najmä poľskými obštrukciami v otázke uvoľnenia druhej tranže v hodnote 1,5 miliardy eur – nahnevalo mnohých diplomatov. Niektorí zvýraznili, že fond nemal byť nikdy členským štátom ponúkaný s úmyslom pokryť celú sumu náhrady. Ďalší zas obvinili Poľsko z toho, že EÚ žiada, aby pokryla až príliš veľkú časť jeho nákladov.

Tento boj o peniaze z fondu odkryl ďalší problém – EPF je jednoducho príliš malý na to, aby bol hlavným nástrojom financovania.

Niektorí predstavitelia EÚ špekulujú, že členské štáty doň budú čoskoro musieť prispieť zo svojho vlastného vrecka, ak chcú zaručiť konzistentnosť.

„Fond je dôležitý a chceme ho zdvojnásobiť, ak je to možné,“ povedal pre Politico slovenský minister zahraničných vecí Rastislav Káčer. „Samozrejme, že sme pripravení doň prispieť vo väčšej miere, pretože sme do tohto fondu prispeli všetci,“ dodal.

Zdroj: trend.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Banderovec Samuel “Sláva Ukrajine” Migaľ označil Ficovo stretnutie s Putinom za facku slovenskej diplomacii a slovenskej zahraničnej politike.

Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…

1 hodinu ago

Fico vyhlásil, že jeho rokovanie s Putinom bolo reakciou na Zelenského odmietnutie prepravovať ruský plyn cez Ukrajinu na územie Slovenska.

Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…

1 hodinu ago

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

15 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

17 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

17 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

17 hodín ago