Brusel mal pôvodne pokryť 85 percent žiadostí o peňažnú náhradu dodávok na Ukrajinu, no teraz toto číslo kleslo na menej než polovicu.
Vo veľkom propagovaný fond EÚ mal krajinám pomôcť nahradiť zbrane dodané na Ukrajinu. V súčasnosti má však blok čoraz viac problém pokryť ním prílev žiadostí o náhradu, a to z neho neuvoľnil ešte ani len prvú platbu, píše Politico.
Rusko vo februári spustilo svoju inváziu na Ukrajinu. V priebehu niekoľkých dní sa EÚ podarilo vyčleniť 500 miliónov eur, vďaka ktorým mohla krajiny začať podnecovať k tomu, aby Kyjevu poskytli svoje zbrane s tým, že blok im to potom všetko zaplatí.
Keď členské štáty začali posielať prvé účtenky, Brusel bol presvedčený, že bude schopný pokryť až 85 percent týchto nákladov.
EÚ následne schválila navýšenie tohto balíka peňazí a zastavila sa až na čísle 1,5 miliardy eur. To bola presne tá chvíľa, keď sa s novými účtenkami roztrhlo vrece. Blok obdržal toľko žiadostí, že Brusel po ich prepočítaní dospel k záveru, že bude schopný pokryť iba niečo okolo 46 percent z celkovej sumy, o ktorú členské štáty žiadajú.
Tento náhly pokles nahneval Poľsko, ktoré je v rámci ukrajinskej pomoci jedným z najväčších darcov zbraní spomedzi krajín EÚ. Prirodzene je tým pádom aj krajinou, ktorá o náhradu žiada v najväčšej miere. Podľa únijných diplomatov od bloku žiada náhradu vo výške 1,8 miliardy eur.
„Všetko pod 50 percent je pre nich príliš málo,“ dodal jeden z diplomatov.
Varšava však napokon Bruselu ustúpila a v stredu sa s ním dohodla na pokrytí nákladov do výšky 46 percent celkovej sumy. Poľsko k tomu zrejme dohnala frustrácia ostatných členských štátov, podľa ktorých Varšava stála medzi nimi a tučnými šekmi od EÚ.
Oslabenie platobnej schémy však môže poškodiť reputáciu bloku, pokiaľ ide o to, či je spoľahlivým vojenským partnerom.
Fond určený na náhradu vojenskej pomoci pre Ukrajinu je výsledkom šikovnej kľučky z dielne EÚ z obdobia začiatku ruskej invázie.
Únijné zmluvy neumožňujú bloku používať jeho štandardný rozpočet na financovanie vojenských či obranných operácií. Predstavitelia EÚ teda s cieľom urýchliť dodávky európskych zbraní na Ukrajinu siahli po Európskom mierovom nástroji (EPF), ktorý je určený na financovanie otázok mimo pôsobnosť bežného rozpočtu.
Z historického hľadiska sa tento fond využíval prevažne na iniciatívy menšieho rozsahu, akými bola finančná podpora gruzínskej armády či financovanie výcvikovej misie EÚ v Mozambiku.
Pre vojnu na Ukrajine sa však EPF dostal do centra pomoci Ukrajine. Diplomati EÚ sa zhodli, že časť peňazí z tohto fondu by mala poslúžiť na čiastočné pokrytie nákladov za výcvikové misie, ktoré EÚ organizuje pre ukrajinských vojakov.
Návrh majú v pondelok schváliť únijní ministri zahraničných vecí.
Európske diplomatické krídlo združené v rámci Európskej služby pre vonkajšiu činnosť trvá na tom, že aj napriek omeškaniam sú už peniaze na ceste.
Podľa hovorkyne služby už došlo k podpísaniu prvých zmlúv a k vyplateniu peňazí dôjde podľa dohodnutého harmonogramu.
Omeškanie vyplácania – spôsobené najmä poľskými obštrukciami v otázke uvoľnenia druhej tranže v hodnote 1,5 miliardy eur – nahnevalo mnohých diplomatov. Niektorí zvýraznili, že fond nemal byť nikdy členským štátom ponúkaný s úmyslom pokryť celú sumu náhrady. Ďalší zas obvinili Poľsko z toho, že EÚ žiada, aby pokryla až príliš veľkú časť jeho nákladov.
Tento boj o peniaze z fondu odkryl ďalší problém – EPF je jednoducho príliš malý na to, aby bol hlavným nástrojom financovania.
Niektorí predstavitelia EÚ špekulujú, že členské štáty doň budú čoskoro musieť prispieť zo svojho vlastného vrecka, ak chcú zaručiť konzistentnosť.
„Fond je dôležitý a chceme ho zdvojnásobiť, ak je to možné,“ povedal pre Politico slovenský minister zahraničných vecí Rastislav Káčer. „Samozrejme, že sme pripravení doň prispieť vo väčšej miere, pretože sme do tohto fondu prispeli všetci,“ dodal.
Zdroj: trend.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…