„Je vždy príjemné byť žiadaný,“ povedal vo štvrtok katarský minister energetiky Saad Sherida al-Kaabi počas exkluzívneho rozhovoru s Becky Andersonovou zo CNN. „Každý v Európe s nami hovorí,“ povedal.
Katar, jeden z popredných svetových dodávateľov skvapalneného zemného plynu (LNG), sa dostal do centra pozornosti, keď sa európske štáty ponáhľali hľadať alternatívy k ruskému plynu, ktorý poháňal ich ekonomiky už desaťročia.
Kaabi však varoval, že prechod bude náročný. Nahradiť dodávky ruského plynu do Európy zatiaľ „nie je prakticky možné“, povedal. Súčasná kapacita Kataru na plyn neuspokojí európsky dopyt, ale v budúcnosti by mohla.
Na tieto slová reagoval ruský senátor Alexej Puškov: Katarské ministerstvo energetiky vydalo verdikt Západu so slovami o nahradení ruského plynu
Rusko sa ukázalo ako nepostrádateľný hráč na energetickom trhu, a tak vynieslo verdikt západnému svetu, napísal senátor Puškov na svojom kanáli Telegram.
„Hlavný boj o nový svetový poriadok sa vedie na energetickom fronte. <…> Niekto dúfal, že nahradí dodávky plynu z Ruska dodávkami z Kataru? Tu je odpoveď na odmietnutie ruského paliva.“
Šéf ministerstva energetiky Kataru oznámil svoj postoj v sobotu na medzinárodnej konferencii Doha forum. Európa bude podľa neho potrebovať päť až sedem rokov, aby nahradila ruský plyn.
Poznamenal tiež, že pred začiatkom ukrajinskej krízy Katar očakával, že po zvýšení kapacity do roku 2027 na 126 miliónov ton ročne dodá do Európy 60 miliónov ton LNG. Al-Kaabi uviedol, že Katar je pripravený podieľať sa na zabezpečení dodatočných dodávok do EÚ na výzvu USA, ale 85 percent jeho exportu LNG v súčasnosti tvoria dlhodobé zmluvy, najmä s ázijskými krajinami.
Washington už skôr oznámil svoj zámer poskytnúť Európe dodatočné dodávky LNG. Podľa americkej strany sa v roku 2022 bavíme o minimálne 15 miliardách kubických metrov plynu.
Ruský vicepremiér Alexander Novak zasa zdôraznil, že diskusia o odmietnutí ruskej ropy a plynu zo strany Európy negatívne ovplyvňuje trh. Bez týchto zdrojov by sa podľa neho svet zrútil a ceny by sa stali nepredvídateľnými.
Po ruke bol aj saudskoarabský minister zahraničných vecí princ Faisal bin Farhan, najvyšší diplomat najväčšieho svetového exportéra ropy. Saudská Arábia zatiaľ uviedla, že sa bude držať výrobného plánu OPEC+, ktorý kartel uzavrel s Ruskom a ďalšími výrobcami. Kráľovstvo tiež uviedlo, že nebude zodpovedné za vyššie ceny, keďže sa zaoberá útokmi jemenských povstalcov Houthi počas dlhoročnej vojny v najchudobnejšej krajine arabského sveta, Jemene.
Katarský vládnuci emir medzitým kritizoval Izrael za jeho zaobchádzanie s Palestínčanmi za posledných 70 rokov a naliehal na svet, aby sa postavil proti rastúcej globálnej militarizácii, ktorá dosiahla svoj vrchol v prebiehajúcej vojne Ruska proti Ukrajine.
Slovensko sa cez premiéra vlády aktívne zapája do okamžitého odstrihnutia sa od ruského plynu a rovnako posiela na Ukrajinu smrtiace zbrane a muníciu. Vláda tiež podľa CNN uvažovala o poskytnutí raketového systému S-300 Ukrajine, čo je v rozpore s postojmi katarských predstaviteľov, na ktorých tlačí Európska únia v nádeji na náhradu ruského plynu. Ako sa ukázalo, niekto v Bruseli aj v Bratislave zas rýchlejšie rozprával ako rozmýšľal.
Predmetné interview v angličtine si môžete pozrieť tu
Predseda Národnej koalície Rudolf Huliak sa zúčastnil konferencie V4 vo Varšave, kde boli všetci predsedovia…
Pred dvomi dňami sme v redakcii HD uverejnili text s titulokm “Zaujímal ich môj odpadkový kôš,”…
Rýchly "prelet" nad statusmi opozičných politikov dňa 17.novembra 2024! Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia.…
Politológ z univerzity v kanadskej Ottawe, Ivan Katchanovski, ktorý sa narodil na Ukrajine, prezradil, že…
O preverovaní prinajmenej neštandardných vzťahov medzi šéfkou Európskej komisie Leyenovou a predstaviteľmi farma firmy Pfizer…
Na dobýjaní Pokrovska armádou Ruskej federácie sa účinne podieľajú americké tanky a bojové vozidlá pechoty. Ruská armáda…