Odpolitizovanie Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) je politikou Srbska a kľúčovou témou pre krajinu, čo znamená, že v tejto organizácii nie je miesto pre samozvaný štát Kosovo. Vyhlásila to v piatok v Paríži srbská premiérka Ana Brnabičová
Reagujúc na otázky reportérov po panelovej diskusii na 41. zasadnutí Generálnej konferencie UNESCO, Brnabičová uviedla, že UNESCO je organizáciou zaoberajúcou sa otázkami, ktoré sa netýkajú politiky, ale vzdelávania, kultúry, vedy a iných podobných záležitostí, informuje tlačová agentúra Tanjug.
„Keď hovoríme o depolitizácii, stojíme si za tým, že v UNESCO nie je miesto pre takzvaný štát Kosovo. UNESCO nie je miestom, kde je priestor na diskusiu o tom, či by Kosovo, ktoré nemá kreslo v OSN a neuznáva ho viac než polovica členských krajín OSN, malo byť členom tejto organizácie,“ povedala Brnabičová s tým, že členstvo Kosova v UNESCO nie je a ani nesmie byť témou.
„Keď poviem depolitizácia, každý vie, čo to znamená. Generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová taktiež vyhlásila, že si počas svojho funkčného obdobia neželá žiadnu politizáciu,“ dodala predsedníčka srbskej vlády.
Situácia sa však v tejto súvislosti môže skomplikovať po návrate Spojených štátov do UNESCO, ale úlohou Srbska je proaktívne pracovať na tejto problematike a trvať na depolitizácii, povedala Brnabičová. USA vystúpili z UNESCO v roku 2018.
Závažné príklady ohrozenia srbského kultúrneho, historického a náboženského dedičstva v Kosove sú podľa Brnabičovej dôkazom významu UNESCO pri ochrane a udržiavaní dedičstva.
Premiérka na zasadnutí ďalej vyhlásila, že štyri skvosty srbského stredovekého kultúrneho dedičstva v Kosove – kláštory Visoki Dečani, Gračanica, Peč a Chrám Bohorodičky Ljevišskej – sa zachovali vďaka tomu, že sú zapísané na zozname ohrozeného svetového dedičstva, ale stovkám ďalších lokalít hrozí zánik.
Brnabičová zdôraznila, že srbské dedičstvo v Kosove má nesmierny význam nielen pre národnú identitu Srbska, ale aj ako súčasť cenného európskeho a svetového dedičstva.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…