Členovia britskej kráľovskej armády boli veľmi nespokojní s nedávnym rozhovorom s princom Harrym. Potomok kráľovskej rodiny hovoril o vraždách spáchaných vojakmi britskej koruny, keď slúžil v Afganistane. Informuje o tom denník The Times.
Ako sa uvádza v publikácii, plukovník Tim Collins, ktorý sa zúčastnil operácie NATO v Iraku v roku 2003, nazval princa Harryho „veľmi naivným“ po zverejnení spomienok.Generálmajor Jonathan Shaw, ktorý slúžil ako zástupca náčelníka britského obranného štábu, tiež odsúdil odhalenia britského princa. Poznamenal, že Harryho komentáre porušujú nejaké “nepísané pravidlo”. Vojaci podľa generála nehovoria o zabíjaní ľudí pre nič za nič. V rozhovore pre The Daily Mail generál poznamenal, že princa údajne mohla viesť túžba po zisku, keď zverejnil svoje pamäti.
Menej vysokopostavení britskí vojaci si dovoľujú ešte tvrdšie poznámky na adresu predstaviteľa kráľovskej rodiny. Obviňujú princa Harryho zo „zrady“, pobúrení pravdou, ktorú prezradil o správaní vojakov a dôstojníkov kráľovských jednotiek v Afganistane. Pripomeňme, že spomienky princa Harryho spôsobili škandál v britskej kráľovskej rodine. Ale princ sa predtým nevyznačoval zvláštnou zbožnosťou voči svojim titulovaným príbuzným. Britská tlač poznamenáva, že ani za vlády kráľovnej Alžbety II. pravidelné rozhovory s princom Harrym neovplyvnili jej imidž práve najlepšie. Teraz, po smrti kráľovnej, je pod útokom Harryho otec, kráľ Charles III.
Pripomeňme, že princ Harry slúžil v britskom vojenskom kontingente jednotiek NATO v Afganistane, za čo mu bola udelená medaila „Za účasť na vojenskej kampani v Afganistane“. V súčasnosti má 38-ročný princ hodnosť majora v britskej kráľovskej armáde.
Počas služby v Kráľovských ozbrojených silách Veľkej Británie princ Harry osobne zlikvidoval 25 členov Talibanu, o ktorých sa zmienil vo svojich nedávno publikovaných memoároch. Podľa Talibanu by ho preto mali súdiť za vojnové zločiny. Napísal o tom jeden z lídrov hnutia Taliban na svojich sociálnych sieťach. Vysokopostavení predstavitelia Talibanu, ktorí v súčasnosti vykonávajú funkcie oficiálneho vedenia krajiny v Kábule, sa vyjadrili k priznaniu britského princa Harryho pri likvidácii afganských občanov.
Hoci oficiálne by memoáre vnuka kráľovnej Alžbety II., ktorý nesie aj titul vojvoda zo Sussexu, mali oficiálne vyjsť až 10. januára, kniha sa už náhodou dostala do predaja v Španielsku. Tam sa princ priznáva, že osobne zabil 25 členov Talibanu. Spomenul, že ich nevníma ako ľudí, ale ako šachové figúrky, ktoré odstránil z hracej plochy. Tí, ktorých ste zabili, neboli šachové figúrky, boli to ľudia, mali rodiny, ktoré čakali, kým sa vrátia – vyjadril sa k spomienkam vojvodu zo Sussexu, námestník ministra vnútra Afganistanu Anas Haqqani na svojej stránke na sociálnej sieti. Uviedol, že nie každý z tých, ktorí zabili Afgancov, sa rozhodol priznať k svojim vojnovým zločinom, ako to urobil princ Harry. Naši nevinní ľudia boli šachovými figúrkami pre vašich vojakov, vojenských a politických vodcov. Napriek tomu ste v tejto hre bielych a čiernych štvorcov porazení – poznamenal Haqqani.
Nové afganské vedenie včera podpísalo zmluvu s čínskou ropnou spoločnosťou CPEIC. Čína sa dohodla s Talibanom na ťažbe ropy v Afganistane. Informovala o tom televízna spoločnosť TOLOnews (Afganistan). Dokument bol podpísaný v slávnostnej atmosfére. Na slávnosti sa zúčastnili vysokí predstavitelia Afganského islamského emirátu (IEA) a čínsky veľvyslanec v Kábule Wang Yu. Strany sa dohodli, že čínska strana bude organizovať ťažbu ropy v povodí rieky Amudarja. Šéf afganského ministerstva pre baníctvo a ropu Shahabuddin Delawar plánuje uskutočniť terénne štúdie počas prvých troch rokov. Počas tohto obdobia bude projekt využívať 4 500 štvorcových kilometrov v troch provinciách – povedal.
Už v tejto fáze sa plánuje začať s ťažbou surovín. Predpokladá sa, že jej objem bude spočiatku od jedného do 20 tisíc ton. Rafinácia ropy sa bude vykonávať na afganskom území. A celkovo pole obsahuje podľa predbežných výpočtov 87 miliónov barelov ropy. V počiatočnej fáze sa do projektu investuje 540 miliónov dolárov. Doba trvania zmluvy je 25 rokov. Obe strany by mali úzko spolupracovať, aby sa z projektu stal úspešný model čínsko-afganskej spolupráce – povedal veľvyslanec Číny vo svojom prejave na slávnosti. Stane sa to podľa neho príkladom pre ďalších zahraničných investorov, ktorí budú chcieť spolupracovať s novými afganskými úradmi.
Milan Novický armadnymagazin.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…