Veľkú Britániu na začiatku roka otriasol škandál! Polícia zatajovala v meste Oldham kriminálne správanie prisťahovaleckých gangov. Podľa novinárov Sama Ashworth-Hayesa a Charlieho Petersa nejde o ojedinelé správanie, ale dochádzalo k nemu systematicky. Stáli za tým napríklad obavy z obvinenia z rasizmu alebo prepuknutia nepokojov. Ich analýzu v sobotu zverejnil denník The Telegraph.
Ashworth-Hayes a Peters reagovali svojou analýzou vydanou serverom The Telegraph na nedávne zistenie webu GB News. Podľa neho v meste Oldham, neďaleko Manchestru, miestne úrady v roku 2022 systematicky zatajovali sexuálne násilie na deťoch páchané členmi tamojšími gangmi napojenými na tu žijúcich Pakistancov.
Novinári popísali napríklad príbeh 14-ročného moslimského dievčaťa z mesta Bradford. Dievča bolo pod dohľadom pracovníkov sociálky po tom, čo opakovane oznámilo znásilnenie, zneužívanie a nátlak zo strany cudzieho muža. Páchateľ bol pritom rodičmi dievčaťu vybraný za manžela. Keď sa „vydávala“ za svojho násilníckeho manžela na tradičnej islamskej svadbe, jej sociálna pracovníčka sa dokonca obradu zúčastnila. Úrady potom zariadili, aby bola zverená do pestúnskej starostlivosti rodičom svojho „manžela“.
Podobných príbehov súvisiacich s pakistanskými gangmi sa pritom udialo v posledných rokoch naprieč ostrovným kráľovstvom viac. Polícia sa však podľa novinárov podobnými prípadmi takmer nezaoberala.
Podľa Ashworth-Hayesa a Petersa sa nielen strážcovia zákona, ale aj miestne úrady často obávali zhoršenia vzťahov s pakistanskými komunitami. Prílišné miešanie mohlo vyvolať rasové nepokoje. Strážcovia zákona dokonca skupiny Pakistancov začali v mnohých prípadoch popisovať všeobecnejším pojmom, napríklad ako „ázijské“ komunity.
„Popieranie rozsahu problému je zakorenené hlboko v britskom politickom systéme. Občas sa zdá, že prístup vlády k multikulturalizmu nespočíva v dodržiavaní zákonov, ale v minimalizácii rizika nepokojov medzi komunitami,“ uviedli novinári v analýze.
Úrady podľa nich vedeli, aké nástroje by mohli a mali použiť pri boji proti kriminalite zo strany nielen pakistanských organizovaných skupín. V záujme korektných vzťahov s menšinami však polícia a ďalšie bezpečnostné zložky k problematike pristupovali laxne. Medzi nimi tiež mal panovať strach z obvinenia z rasizmu.
„Skandálne prípady násilníckych gangov boli výsledkom multikulturalizmu, čo v praxi znamenalo, že úradníci zatvárali oči, pretože obete boli väčšinou belosi a ich násilníci prevažne etnickí Pakistanci,“ priblížil svoj pohľad v analýze Guy Dampier, výskumný pracovník think tanku The Legatum Institute.
Ako začiatkom januára informoval web BBC, postupne odhaľované prípady rezonovali aj na najvyšších poschodiach britskej politiky. Líderka britských konzervatívcov Kemi Badenochová dokonca navrhla zriadenie osobitnej celonárodnej vyšetrovacej komisie, ktorá by mala za úlohu prešetriť prípady sexuálneho násilia na deťoch zo strany pakistanských kriminálnych skupín. „Rok 2025 musí byť rokom, kedy sa obete začnú domáhať spravodlivosti,“ uviedla Badenochová.
Miliardár Elon Musk označil kauzu ako zlyhanie vlády. „Starmer musí odísť. Je to národná hanba,“ uviedol Musk na sieti X na adresu úradujúceho britského premiéra Keira Starmera. V jednom zo svojich predchádzajúcich príspevkov na X Musk dokonca vyhlásil, že vinníkov celého problému je práve vládnuca strana labouristov.
hlavnydennik.sk
Okrem Huliaka & spol. má koalícia problém aj s poslancami okolo Samuela Migaľa zo strany…
Zelenského režim zrušil stretnutie, na ktorom mala v utorok 7. januára slovenská a ukrajinská delegácia…
Politický analytik, publicista, historik a najnovšie aj hudobný vedec Eduard Chmelár vo svojom kverulantskom a…
Zatímco na Západě je vědecký pokrok spojen „s úplným zhroucením všeho, co souvisí s lidskou…
Premiér Robert Fico sa vyjadril k svojej ceste do Vietnamu. Odmieta informovať verejnosť o svojom…
Nastupujúci americký prezident Donald Trump v utorok vylúčil, že využije vojenskú silu na pripojenie Kanady,…