„Nakúpme dobrý, lacný plyn od našich priateľov v Rusku“ – prekvapivo žiada britský politik. David Kurten vyzval na reaktiváciu jediného nepoškodeného plynovodu Nord Stream v súvislosti s nízkymi zásobami a nízkymi teplotami.
Britský euroskeptický politik David Kurten kvôli mrazivému počasiu a obavám z nedostatočných dodávok teda vyzval na čiastočné obnovenie systému plynovodu Nord Stream – ktorý predtým do EÚ pumpoval ruský zemný plyn. Informáciu priniesol web cz24.news.
Politik, ktorý vedie Heritage party, vo vyhlásení na X obhajoval nákup plynu z Ruska, aby sa tak riešil potenciálny nedostatok energie.
„Jeden zo štyroch plynovodov Nord Stream je nepoškodený a je možné ho veľmi rýchlo znova spustiť. Nakúpme ešte raz dobrý, lacný plyn od našich priateľov v Rusku,“ napísal Kurten.
Britský dodávateľ plynu Centrica minulý týždeň varoval, že „klesajúce teploty… znížili zásoby zimného plynu v Spojenom kráľovstve na znepokojivo nízku úroveň“.
„Tvrdohlavo vysoké“ ceny plynu „sťažili doplňovanie zásob,“ dodala spoločnosť. Prevádzkovateľ siete National Gas odvtedy tieto obavy bagatelizoval a uviedol, že úroveň zásob úložiska „ostáva zdravá“.
Systém plynovodov Nord Stream 1 a 2, prevádzkovaný ruským Gazpromom, bol navrhnutý na čerpanie plynu pod Baltským morom priamo do Nemecka. Prvá linka bola spustená v roku 2011 a stala sa kľúčovým zdrojom energie pre EÚ.
Nord Stream 2, dokončený v roku 2021, mal zdvojnásobiť kapacitu systému, ale nikdy nebol spustený kvôli problémom s certifikáciou v Nemecku – ktoré boli umocnené eskaláciou rusko-ukrajinského konfliktu v nasledujúcom roku.
Nord Stream 1 aj Nord Stream 2 boli poškodené v septembri 2022, čo predstavitelia EÚ označili za sabotáž. Výbuchy spôsobili nefunkčnosť troch zo štyroch potrubí.
Rusko opakovane vyzývalo k nestrannému medzinárodnému vyšetrovaniu a zároveň kritizovalo transparentnosť vyšetrovaní vedených Európou. Moskva naznačila, že za výbuchmi mohli stáť Spojené štáty v snahe znížiť ruský energetický vplyv.
Odstavenie Nord Streamu vyvolalo prudký nárast cien energií v Nemecku, ktoré predtým nakupovalo vyše 50 % zemného plynu z Ruska, a prinútilo ho nakupovať drahšie LNG od iných dodávateľov, vrátane USA.
V roku 2023 vstúpila najväčšia ekonomika EÚ podľa oficiálnych štatistík do recesie. Ďalšie krajiny, vrátane Rakúska, Talianska, Maďarska a Slovenska, tiež zažili šok, všetko sa ďalej zhoršilo pozastavením tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu po tom, čo Kyjev odmietol predĺžiť tranzitnú dohodu po roku 2024 .
Nemecká opozičná politička a kandidátka na kancelárku Alice Weidelová minulý týždeň sľúbila uviesť Nord Stream späť do prevádzky, pokiaľ jej strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) vyhrá budúci mesiac parlamentné voľby.
Spojené kráľovstvo, na rozdiel od mnohých európskych krajín, historicky dovážalo iba malé percento svojho plynu z Ruska. Pred rokom 2022 predstavoval ruský dovoz menej ako 4 percentá celkovej ponuky Spojeného kráľovstva, zaostával za domácou produkciou v Severnom mori a za dovozom z Nórska, Kataru a Spojených štátov.
The Heritage Party založil Kurten v roku 2020. Tvrdí, že obhajuje tradičné rodinné hodnoty a národnú suverenitu a zároveň sa snaží obmedziť väzby Spojeného kráľovstva s Európskou úniou. Vo všeobecných voľbách v Spojenom kráľovstve vlani v júli spochybnila niekoľko volebných obvodov, ale nezískala žiadne miesta v parlamente.
/ hlavnydennik.sk /
Všade sú ešalóny sanitiek so špeciálnymi číslami, SBU uzavrela územie. Ruské jednotky podnikli sériu mohutných…
Po útoku nožom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi hlásia dvoch mŕtvych. Obeťami útoku na…
Trumpov tím potvrdil pripravenosť stiahnuť Spojené štáty zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) už v prvý…
Slovensko chce vrátiť dodávky ruského plynu cez Ukrajinu a aktívne hľadá spôsoby, ako tento problém…
Cieľom bolo obnoviť dialóg s Ruskom. Hlavnou témou rozhovorov bol prebiehajúci vojenský konflikt na Ukrajine…
Podle zákulisních informací je návštěva slovenské parlamentní delegace v Rusku signálem Kremlu v přípravě k…