Británia zvýši počet jadrových hlavíc rakiet „Trident II“ na ponorkách o 40%. Informoval o tom denník „The Financial Times“ s odvolaním sa na zdroje oboznámené s obsahom Komplexného prehľadu bezpečnostnej, obrannej a zahraničnej politiky krajiny, ktorý má byť zverejnený dnes, 16. marca.
Dokument ustanovuje novú doktrínu Spojeného kráľovstva o smerovaní zahraničnej politiky a národnej bezpečnosti a hospodárskeho rozvoja do roku 2030. Zvýši sa najmä počet jadrových hlavíc použitých v raketách „Trident II“ zo súčasných 180 na 260. Podľa denníka to naznačuje, že Spojené kráľovstvo sa obracia z kurzu nešírenia jadrových zbraní, ktorého sa držalo už mnoho rokov. Nový krok Londýna je zameraný na posilnenie postavenia kráľovstva ako jadrovej sily a spoľahlivého spojenca Spojených štátov v oblasti obrany. Publikácia zároveň nešpecifikuje, či hovoríme o zvýšení hlavíc rozmiestnených na ponorkách alebo o zvýšení ich celkového počtu v jadrovom arzenáli.
V predbežnej verzii preskúmania sa uvádza, že v novembri minulého roku sa britská vláda rozhodla minúť ďalších 16,5 miliárd GBP (takmer 23 miliárd dolárov) na posilnenie obranných možností v nasledujúcich štyroch rokoch. Jedná sa o najväčšiu investíciu do obrany za posledných 30 rokov. V posledných mesiacoch vytvorilo Spojené kráľovstvo okrem národných kybernetických síl aj agentúru AI a nové vesmírne velenie, ktoré v roku 2022 vypustí prvý britský satelit zo Škótska.
> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín
V centre plánu modernizácie britských ozbrojených síl sa v rámci koncepcie predstavenej v prehľade venuje osobitná pozornosť hlbokej integrácii pozemných, námorných, vzdušných, vesmírnych a kybernetických síl a zvýšeniu interoperability. so spojeneckými silami.
Agentúra EADaily už informovala, že podľa denníka „The Sunday Times“ by mal britský premiér Boris Johnson zverejniť komplexný prehľad priorít zahraničnej politiky, obrany a bezpečnosti v kráľovstve, podľa ktorých bude Rusko označované ako „najväčšia hrozba“ z dôvodu „opakovaného porušovania“ vodných a vzdušných hraníc Spojeného kráľovstva. Je potrebné poznamenať, že tento dokument obsahuje plány na zvýšenie výdavkov na rozvoj útočných schopností Spojeného kráľovstva v kyberpriestore proti Moskve a Pekingu. Podľa britských odborníkov „má toto komplexné preskúmanie presvedčiť bývalých britských partnerov v Európskej únii, že Spojené kráľovstvo plánuje zostať ako hlavný člen NATO pilierom európskej bezpečnosti“. Dokument tiež hovorí, že Británia musí hľadať partnerov v kľúčových strategických regiónoch vrátane indicko-tichomorského regiónu.
Dokument tiež hovorí, že Británia žiada o členstvo v Komplexnej a pokrokovej dohode o Transpacifickom partnerstve (obchodná dohoda medzi 12 ázijsko-tichomorskými krajinami), a že sa už stala partnerom v dialógu Združenia národov juhovýchodnej Ázie. . V Afrike bude Británia rozvíjať užšie diplomatické a bezpečnostné väzby s Nigériou.
Zdroj EADaily/news-front
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…