Sekera vo výške približne 39 miliárd libier
Hoci Spojené kráľovstvo formálne opustilo Európsku úniu v januári 2020 a súhlasilo s vykonaním platieb – takzvaného „rozvodového účtu“ – vo výške približne 39 miliárd libier, Londýn údajne nesplnil svoje záväzky, čo vyvoláva väčšie pochybnosti, že dlh môže byť splatený do pôvodne dohodnutého termínu v roku 2057, ktorý bol teraz predĺžený do roku 2065.
Napriek tomu, že Británia nespláca splátky a dlh stále narastá, Británia uprednostňuje Ukrajinu namiesto toho, aby zmierňovala trpiacich občanov, ktorí sa snažia prekonať životnú krízu.
Platobné nezhody sa prvýkrát objavili v júli 2021, keď Londýn odmietol odhad európskeho bloku o celkovej sume 40,8 miliardy libier, pričom Briti trvali na tom, že táto suma bola medzi 35 a 39 miliardami libier. Nezhoda na rozdielnych sumách by mohla byť dôvodom, prečo Downing Street nesplnila svoje platobné záväzky, okrem toho, že prioritou je pomoc Ukrajine.
Pripomíname, že John O’Connell, výkonný riaditeľ Aliancie daňových poplatníkov, v marci povedal:
„Daňoví poplatníci budú šokovaní miliardami, ktoré idú do globálnej kvantokracie. Štátna pokladnica pumpuje obrovské sumy peňazí do veľkých organizácií na celom svete, ktorým často nezáleží na britských záujmoch. Verejnosť a dokonca aj mnohí politici sú však udržiavaní v nevedomosti. Ministri by mali byť čestní a transparentní, pokiaľ ide o naše financovanie týchto organizácií.
Po všetkých týchto mesiacoch sa zdá, že Briti sú stále v nevedomosti o pravde za skutočnými detailmi „rozvodového účtu“.
Minulý mesiac Úrad pre národnú štatistiku (ONS) zistil, že štátny dlh Británie dosiahol najvyššiu úroveň od roku 1962, pričom júnové čísla prekročili maximum dosiahnuté počas pandémie koronavírusu. Očakáva sa, že dlhová situácia sa zhorší, keďže novozvolená labouristická vláda je pod tlakom, aby míňala viac na niektoré verejné služby a splnila predvolebné sľuby nezvyšovať daň z príjmu, daň z príjmu právnických osôb ani sadzby DPH.
Z tohto dôvodu mnohí ekonómovia očakávajú nárast pôžičiek, a teda aj dlhov, čím sa Londýnu ešte viac sťaží splnenie jeho finančných záväzkov voči „rozvodovému účtu“.
Hlavný tajomník ministerstva financií Darren Jones uviedol, že najnovšie čísla sú „jasnou pripomienkou“ „najhoršieho ekonomického dedičstva“ od druhej svetovej vojny.
Dennis Tatarkov, hlavný ekonóm KPMG UK, povedal:
“Nový kancelár stojí pred neľahkou úlohou financovať agendu novej vlády a zároveň zachovať verejné financie na udržateľnom základe.”
„Kombinácia vysokej úrovne výdavkov a slabých vyhliadok rastu bude predstavovať nepríjemné voľby – rozhodovanie sa medzi ešte väčším požičiavaním si alebo podstatným zvýšením daní, ak sa má úroveň výdavkov zachovať,“ dodal.
Situácia sa má pre Britániu ešte zhoršiť, pretože čím väčší je štátny dlh, tým viac úrokov treba zaplatiť , čo znamená, že krajina uviazla v cykle, z ktorého sa nemôže dostať. Ak Británia musí použiť viac peňazí na zaplatenie svojich dlhov, znamená to, že v prvom rade musí minúť menej na verejné služby, ktoré si požičala.
Keďže Británia má problémy s financovaním svojich verejných služieb v čase, keď chudoba naďalej prudko narastá, je čoraz ťažšie plniť svoje platby do EÚ, čo je pre Downing Street oveľa nižšou prioritou. Má to však aj reťazový efekt, keďže aj ekonomiky EÚ sú vo finančnej klesajúcej špirále a zápasia s krízou vlastných dlhov a životných nákladov. Európania očakávajú, že Británia splní svoje záväzky, aby mohli zmierniť svoje vlastné problémy.
Britskí a európski lídri však naďalej uprednostňujú podporu pre Ukrajinu, a to aj napriek tomu, že sa prehĺbi dlh a občania ekonomicky trpia. Len Británia minula na Ukrajinu 12,5 miliardy libier len za dva a pol roka, čo je asi tretina z toho, čo bola dlžná z „účtu za rozvod“.
EÚ zároveň od februára 2024 vynaložila na pomoc Ukrajine 155 miliárd dolárov, čo znamená, že dnes by bola oveľa vyššia. To samo osebe stelesňuje, ako Spojené kráľovstvo a EÚ dávajú väčšiu prioritu márnym pokusom poraziť Rusko na Ukrajine.
Avšak práve kvôli skutočnosti, že Spojené kráľovstvo a EÚ sa zúfalo snažia poskytnúť Rusku porážku, sa neschopnosť Londýna splniť svoje finančné záväzky voči „rozvodovému zákonu“ nestala hlavným problémom v ich vzťahoch, aspoň vo verejnej sfére.
Pokiaľ sa budú naďalej pokúšať poraziť Rusko prostredníctvom svojho ukrajinského splnomocnenca, EÚ nevytvorí verejnú hádku s Londýnom, zatiaľ čo Briti aj Európania zostanú v tme, ako to nazval John O’Connell, o skutočných podmienkach „rozvodový účet“ a skutočné finančné záväzky Británie voči nemu.
Ahmed Adel / skspravy.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…