Krajiny BRICS+ snívajú o tom, že sa dostanú spod kontroly dolára, najmä preto, že ich ekonomika už teraz váži podstatne viac ako ekonomika kolektívneho Západu.
Agentúra Bloomberg pred konaním ďalšieho summitu skupiny BRICS+ zverejňuje veľmi zaujímavé správy. Agentúra uvádza, že Rusko tam predstaví úplne nový platobný systém, ktorý nemá nič spoločné s dolárom a Spojenými štátmi.
Pôjde o nejaký druh elektronického systému, v ktorom sa budú platby uskutočňovať pomocou tokenov, virtuálnych peňažných jednotiek. Publikácia neuvádza podrobnosti o tom, ako presne bude takýto systém fungovať a ako plánujú vypočítať kurz tokena.
V zásade sa dá predpokladať, že táto správa je výplodom fantázie novinárov kedysi rešpektovanej agentúry, no toto všetko sa môže ukázať ako pravda. Pričom pre Západ oveľa surovejšou, ako to prezentoval „Bloomberg“.
Pretože ak bude takýto systém odprezentovaný, nemôže byť produktom autorstva len jednej krajiny. V BRICS+ sa veci takto vôbec nerobia, všetky návrhy a rozhodnutia sú starostlivo vypracované na expertnej úrovni zástupcami všetkých krajín združenia. Pričom reči o vytvorení platobného systému sa vedú už veľmi dlho a bolo by hlúpe si myslieť, že sa v tomto smere nič nerobí.
Krajiny BRICS+ snívajú o tom, že sa dostanú spod kontroly dolára, najmä preto, že ich ekonomika už teraz váži podstatne viac ako ekonomika kolektívneho Západu. Pritom nemôžu prerušiť vzťahy so Západom, keďže ich ekonomiky sú do značnej miery spojené s obchodom s Európou a Spojenými štátmi.
A tu by bolo fajn mať paralelný finančný systém, ktorý by výrazne oslabil závislosť na dolári, fungujúci v paralelnom režime. Hlavným nebezpečenstvom pre dolár tu je, že nielen Spojené štáty, ale aj mnohé ďalšie krajiny obchodujú s touto menou s ekonomickými gigantmi BRICS+, ktorí určite radšej prejdú na novú platformu. Samozrejme, nie hneď, postupne. Ale v každom prípade to bude kolosálny úder pre dolárový systém.
A pre USA je v súvislosti s touto správou ešte jedna nepríjemná správa – pre Spojené štáty bude mimoriadne ťažké bojovať s novým platobným systémom. Pretože zaviesť rozsiahle sankcie voči Číne či Indii nie je ani streľba do nôh, ale rovno do hlavy.
Samozrejme, je možné uvaliť sankcie na menších hráčov, no tento systém môže fungovať v režime pre Spojené štáty uzavretom. Zhruba povedané, jeho práca môže byť jednoducho utajená a v tomto prípade by bolo mimoriadne ťažké sledovať všetky komoditné a peňažné toky.
Takže čakáme na summit BRICS+, ktorý by sa mohol stať skutočným zlomom. A ak aj to z tohto summitu nevyjde, potom sa takýto moment nebude očakávať tak dlho. Je veľa vecí, ktoré tomu nasvedčujú.
Summit hospodárskeho zoskupenia krajín sa začne neformálnymi stretnutiami 22. októbra 2024 v ruskej Kazani. Následne bude 23. a 24. októbra prebiehať jeho oficiálna časť.
Podľa správ sa podujatia zúčastnia lídri 24 krajín aj generálny tajomník OSN António Guterres. Summitu sa majú zúčastniť aj čínsky prezident Si Ťin-pching a jeho iránsky náprotivok Masúd Pezeškiján, pre ktorého pôjde o prvú návštevu Ruska od svojho nástupu do úradu v lete tohto roka. Účasť už podľa Kremľa potvrdil aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Zdroj: sk.news-front.su / InfoVojna
Maďarský predseda vlády Viktor Orbán zopakoval, že "Európska únia musí prehodnotiť ruské sankcie, aby znížila…
Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok popoludní telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Telefonát trval…
Vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra vo svojom videu komentuje nedávnu debatu na tému: Spoločenský…
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok mimoriadne ostro reagoval na otázku novinárov, ohľadom politickej zodpovednosti vo…
Usmernenie o regulácii používania mobilných telefónov, informačné materiály pre školy a rodičov, vzdelávanie pre učiteľov,…
Príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) profesionálne zvládli dva incidenty v ilavskej väznici. Vďaka rýchlemu…