svet

BRICS, geopolitická výzva, ktorú Európska únia prehliada

Za posledných päť rokov zaujali geopolitické úvahy bezprecedentné miesto v programe Európskej únie. Jeho zahraničná politika, ktorá je už dávno v počiatočnom štádiu, sa konečne začína formovať, aj keď je stále predmetom jednomyseľných rozhodnutí členských štátov.

Časy, keď obchodná politika bola jedinou skutočnou pákou európskej zahraničnej politiky, sú preč. Rastúca tuposť medzinárodných vzťahov nie je očividne žiadnym prekvapením pre stále váhavé geopolitické prebudenie Európy. Zahraničná politika Európskej únie má veľa potenciálne nebezpečných slepých miest.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Jedno z najvýraznejších z týchto „opomenutí“ sa týka BRICS a ich rýchleho rozvoja za posledné tri roky. Zdá sa, že toto neformálne fórum štyroch veľkých rozvíjajúcich sa krajín (Brazília, Rusko, India a Čína), ktoré sa v roku 2011 rozšírilo o Južnú Afriku a teraz zahŕňa desať krajín, spustené v roku 2009, stále uniká pozornosti Európskej únie. Za posledných pätnásť rokov by sa oficiálne dokumenty Európskej únie zaoberajúce sa týmto zoskupením dali spočítať na prstoch jednej ruky. Viac opisné ako analytické majú ďaleko od načrtnutia európskeho postoja k tejto významnej skupine krajín.

Prehliadnutie, odmietnutie alebo chýbajúca kompetencia?

Ako to často býva, keď ide o európske nemysliteľné, tieto tri dimenzie sa zvyčajne prekrývajú. Zahraničná politika zavedená Maastrichtskou zmluvou a posilnená Lisabonskou zmluvou je len doplnkovou právomocou Európskej únie. Európska služba pre vonkajšiu činnosť, ktorá bola zavedená v roku 2011, musí bojovať s tým, že leví podiel zodpovednosti v tejto oblasti je prenesený na členské štáty.

Pravidlo jednomyseľnosti, ktoré naďalej prevláda, často vedie európske orgány – keď sa im to podarí – k tomu, aby vypracovali cestovné mapy, ktoré sú také nevýrazné, že každej krajine ponechávajú veľkú voľnosť pri ich implementácii.

Pokiaľ ide konkrétne o BRICS, treba povedať, že európske inštitúcie nemajú veľkú pomoc: hlavné kancelárie Európskej únie o tejto téme mlčia a len zdôrazňujú bilaterálne vzťahy, ktoré majú s každým z nich. krajín, ktoré tvoria toto zoskupenie, bez toho, aby k nemu definovali jasné stanovisko. Zatiaľ čo v zákulisí sa niektorí začínajú obávať vytvorenia bloku, ktorý chce stelesniť „globálny Juh“, európska rétorika je vo všeobecnosti upokojujúca: nezdá sa, že by BRICS ovplyvnili politiky, ktoré Európska únia trpezlivo pretkáva zmluvy o voľnom obchode, strategické dohody s krajinami na juhu, pomoc a podporné politiky pre trvalo udržateľný rozvoj.

Čoraz ostrejšia kritika Západu zo strany niektorých krajín BRICS sa interpretuje predovšetkým ako potvrdenie ich nedôvery voči Spojeným štátom. Mnohí Európania skutočne nepovažujú svoje požiadavky na opätovné vyváženie riadenia v rámci Organizácie Spojených národov, Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky za nelegitímne. O budúcnosť sa skrátka netreba báť a výzvy, ktoré predstavuje BRICS, sú „zdrojom príležitostí pre Európu“.

Kompozitný súbor a príliš rýchla expanzia?

Európsku úniu od svojho vzniku sužujú otázky týkajúce sa jej rozširovania a prehlbovania a otázka, ktorá z týchto dvoch možností by mala mať prednosť. Oznámenie z augusta 2023, že šesť nových krajín sa pripojí k BRICS, malo preto Európe pripomenúť jej vlastné dilemy. Zdá sa, že toto náhle rozšírenie, ktoré je znakom nepopierateľného rozmachu (obzvlášť preto, že kandidátov na členstvo boli desiatky), otvorilo cestu k toľkým pochybnostiam ako istotám týkajúcim sa životaschopnosti operácie.

A tak BRICS, ktoré sa už vo svojej pôvodnej verzii javili ako dosť nesúrodé a skromné ​​z hľadiska cieľov a spoločných zdrojov, sa teraz vo svojej rozšírenej verzii javia ešte heterogénnejšie. Vzhľadom na ich vnútornú disparitu už BRICS+ nemožno označiť za „klub“ veľkých rozvíjajúcich sa ekonomík. Ich rozdiely v politických režimoch a diplomatických orientáciách sú výraznejšie ako kedykoľvek predtým.

Čo majú spoločné autoritárske režimy hraničiace s diktatúrou ako Rusko, Irán a Čína, ktorých cieľom je zvrátiť súčasný svetový poriadok, s feudálnymi režimami ako Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty a viac či menej vyspelými demokraciami ako napr. India, Brazília a Južná Afrika, ktoré nemajú v úmysle rozísť sa so Západom?

Hlboko zakorenené súperenie medzi niektorými členmi, ako je India a Čína, je znásobené bilaterálnym napätím medzi novými členmi, ako sú Egypt a Etiópia alebo v menšej miere Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty. Rozhodnutie Argentíny, napriek tomu, že bola prijatá za člena klubu, napokon nevstúpiť do BRICS, po zvolení Javiera Mileia za prezidenta krajiny, ilustruje ťažkosti spojené s koalíciou spájajúcou dlhodobé autoritárske štáty s nestálejšími. demokratických režimov.

Veľmi skromný ekonomický rekord

Treba povedať, že napriek štatisticky pôsobivému efektu veľkosti (46 % svetovej populácie, tretina rozlohy planéty a 37 % globálneho HDP), BRICS+ ako združenie sotva oslní, keď prichádza k zbližovaniu ich ekonomík a modelov rozvoja. Majú ďaleko od vytvorenia bloku s endogénnou dynamikou, ktorá by im umožnila stať sa skutočným rivalom G7 alebo OECD. A má to dobrý dôvod: na rozdiel od obdobia studenej vojny, ktoré sa vyznačovalo jasným rozdelením medzi Západom a Východom, všetci hlavní hráči na planéte naďalej, napriek čoraz zjavnejšej dialektike sever-juh, pôsobia v prostredí extrémnych vzájomný prienik medzi ekonomikami.

Okrem každoročných samitov organizovaných na rotačnom základe jedným z členov nemá BRICS takmer žiadne trvalé nástroje na spoločné riadenie. Jedinou skutočnou inštitúciou, ktorá je k nej pripojená, je Nová rozvojová banka (NDB), vytvorená v roku 2015, so sídlom v Šanghaji a od marca 2023 jej predsedá Brazílčanka Dilma Rousseff.

Táto mladá inštitúcia, ktorej cieľom je byť alternatívou k MMF z hľadiska financovania udržateľnej infraštruktúry v rozvojových krajinách mala pred rozšírením BRICS osem členov. Európania ho so záujmom a dobrou vôľou privítali, jeho úspech zostáva zmiešaný a snaží sa presadiť proti Ázijskej banke pre investície do infraštruktúry (BAII) alebo proti bilaterálnym dohodám o financovaní podporovaných Čínou ako súčasť „iniciatívy Pás a cesta“. No predovšetkým NBD zažíva skutočnú krízu, pokiaľ ide o získavanie prostriedkov so západnými investormi od vojny na Ukrajine a sankcií uvalených na Rusko. Súčasné ekonomické ťažkosti Číny ju nemotivujú k záchrane NBD a je príliš skoro povedať, či Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty budú riskovať veľké investície do banky.

Neformálnosť, ktorá je štruktúrovanejšia, ako by sa mohlo zdať

Z organizačného a politického hľadiska sa skupina BRICS javí ešte nepolapiteľnejšia. Nemá žiadne ústredie, stály sekretariát a ešte menej zmluvu, ktorou sa riadi jej fungovanie a/alebo vytvorenie spoločných smerníc. Jeho neformálna povaha nie je slabinou, ale je zámerná a dokonca predstavuje výhodu, ktorá uľahčuje jej rozšírenie a príťažlivosť pre tretie krajiny.

Toto fórum z definície v množnom čísle odmieta robiť rozhodnutia, ktoré by boli záväzné pre všetkých jeho členov, a zjavne nemá v úmysle vyvinúť sa na akúsi ekonomickú alebo politickú konfederáciu. Vo svojom spoločnom vyhlásení v Johannesburgu 23. augusta 2023 takzvané krajiny BRICS vyhlásili, že považujú „OSN za základný kameň medzinárodného systému“ a vyjadrili „svoju oddanosť multilateralizmu a medzinárodnému právu“. Obmedzujú sa – oficiálne – na kritiku nespravodlivého zaobchádzania, o ktorom tvrdia, že sú vystavení v rámci veľkých medzinárodných inštitúcií.

BRICS, ktorá zahŕňa nezápadné mocnosti, by sa dala ľahko považovať za nátlakovú skupinu pre veľké štáty Juhu. Mimoriadne vokálne v posledných mesiacoch, stali sa novým hlasom „globálneho juhu“, dedičstvom nezúčastneného hnutia? V tomto smere je dôležité vyhýbať sa akýmkoľvek historickým skratkám. Aj keď sa zdá, že prítomnosť Indie v rámci BRICS je súčasťou tejto línie, odráža aj jej zámer kontrolovať ambície jej mocného suseda, Číny, a realizovať diplomaciu, ktorú možno opísať ako „pluri-multilateralistickú“.

Vo svete smerujúcom k bipolarizácii organizovanej okolo Číny (zakladajúci člen BRICS) a Spojených štátov (nesporné stelesnenie západnej moci) by však nebolo vhodné hovoriť o nezúčastnenosti na BRICS ako celku. ). Na druhej strane by bolo neúprimné neuznať BRICS – najmä od ich rozšírenia – ako najviditeľnejší prejav „globálneho juhu“. Krajiny BRICS, ktoré sú vysoko zamerané na svoju relatívnu alebo vznikajúcu moc, sa s výnimkou Etiópie stále vyhýbajú najmenej rozvinutým krajinám sveta (LDC).

Jednoznačne sa im však podarilo prehltnúť starý dialóg India – Brazília – Južná Afrika (IBAS) a odsunúť na vedľajšiu koľaj G77, koalíciu rozvojových krajín vytvorenú v roku 1964 na presadzovanie ekonomických a politických záujmov rozvojových krajín v rámci OSN. Nedávno mala iniciatíva Južnej Afriky podať žalobu proti Izraelu na Medzinárodný súdny dvor značný vplyv v Afrike, na Strednom východe a ďaleko za hranicami.

Sila BRICS spočíva v tom, že svojim členom dávajú slobodu preberať politické iniciatívy, zapájať sa alebo si udržiavať odstup, aby v konečnom dôsledku získali novú podporu a niekedy aj rozdelili západnú mienku. Táto sloboda iniciatívy znamená, že môžu stelesňovať určitú formu odporu voči západnému svetu bez toho, aby sa otvorene zaviazali BRICS ako celok a vytvárali v nich potenciálne nezhody.

Najkriklavějším príkladom tejto „metódy“ je nepochybne vyhlásenie vojny Západu a jeho „dekadentným hodnotám“ Vladimírom Putinom. Bez toho, aby vyvolal hnev BRICS, získal podporu mnohých krajín na juhu. Čo však nepochybne najviac priťahuje krajiny, ktoré dúfajú, že budú mať prospech z rozvojovej podpory, ktorá je menej závislá od západných krajín, je zásada politickej nepodmienenosti, ktorou sa riadi podpis dohôd o spolupráci alebo rozvoji s niektorými rozvíjajúcimi sa mocnosťami. Povaha režimu, jeho ideologická orientácia alebo jeho rešpektovanie základných práv je irelevantné, pokiaľ sa bude dodržiavať finančná dohoda. To je to, čo robí celý rozdiel medzi mechanizmami pomoci navrhovanými Spojenými štátmi alebo európskymi krajinami.

Čínsky slon v miestnosti

„Ak všetko vidíš sivo, pohni slonom“ je staré indické príslovie. V skutočnosti by bolo prejavom slepoty nevšimnúť si, že tento princíp politickej nepodmienenosti pôvodne vymyslela a propagovala Čínska ľudová republika, najmä v čase spustenia jej slávnych „Nových hodvábnych ciest“. Ide o rovnaký princíp, ktorý Rusko v súčasnosti prejavuje v Afrike, pokiaľ ide o vojenskú a bezpečnostnú pomoc vojenským alebo autokratickým režimom. Európska únia, ktorej vzťahy so Spojenými štátmi sú niekedy ambivalentné, by sa mýlila, keby sa necítila byť terčom.

Čínska rétorika, ktorá vyzdvihuje príkladný charakter jej ekonomického úspechu v treťom svete a prirovnáva požiadavky Európy v oblasti ľudských práv a právneho štátu k pozostatku jej koloniálnej kultúry, je dnes už klasikou používanou niekoľkými krajinami BRICS. Európska únia, ktorá zakladá svoju moc na svojom obchode a schopnosti normatívneho vplyvu, preto musí byť ostražitejšia, pokiaľ ide o vplyv tohto nového príbehu.

BRICS, ako izolovaná entita, sú často vnímané ako „papierový tiger“. Ale vo svete narastajúcich konfliktov a kde politické fantázie majú tendenciu mať prednosť pred ekonomickou realitou, nesmieme prehliadať dôležitosť sebanapĺňajúcich sa proroctiev pri štruktúrovaní reality. Pojmy „BRIC(S)“ alebo „globálny juh“, ktoré vymysleli obyvatelia Západu, prevzali príslušné krajiny, aby im dali viac než len symbolickú inkarnáciu.

Od ich neformálneho združenia v roku 2009 je to Čína, ktorá navrhuje, navrhuje a štruktúruje BRICS. Jej konečným a dnes už deklarovaným cieľom nie je jednoducho zjednotiť krajiny Juhu, ale vybudovať nový globálny poriadok s Čínou v jej epicentre. Čína, diskrétny člen BRICS (Čína je len štvrté písmeno v skratke), je oveľa viac ako najväčšia tehla v budove: je to cement a nenápadný, ale odhodlaný robotník.

Za posledných desať rokov sa 80 % nárastu obchodu medzi pôvodnými piatimi krajinami BRICS týkala Číny, či už ako vývozcu alebo dovozcu. Zamerať sa na neformálny charakter BRICS znamená zabudnúť, že sú súčasťou globálneho prístupu, v ktorom Peking vytvára širšiu a hustejšiu sieť prostredníctvom Nových hodvábnych ciest, Šanghajskej organizácie spolupráce, rôznych regionálnych financujúcich bánk a bilaterálne dohody o strategickej spolupráci a hospodárskom rozvoji. Navyše, keďže sa jej medzinárodný imidž za posledné štyri roky prudko zhoršil, Čína čoraz viac využíva zdvorilejšie vnímanie BRICS na implementáciu svojej novej politiky vplyvu na európske elity.

Hlavné výzvy pre Európu

Európania by sa preto mýlili, keby sa aktívnejšie nezaujímali o BRICS a dôsledky, ktoré by ich rozšírenie mohlo mať. Spojením štyroch najväčších vývozcov ropy (Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Rusko a Irán) a dvoch z troch najväčších dovozcov ropy (Čína a India) by BRICS mohol byť predchodcom vytvorenia nového OPEC, ktorý by zvýšiť cenu ropy a plynu dovážaného Európou a zasadiť ranu doláru ako medzinárodnej obchodnej mene v prospech petroyuanu, miestnych mien, kryptomien alebo dokonca bilaterálny výmenný obchod, ktorý už Čína praktizuje.

Ak by sa to stalo, Európska únia by nepochybne videla svoje nádeje na to, aby sa euro stalo hlavnou obchodnou menou. Na COP 28 v Dubaji sme videli, do akej miery Európska únia a jej politika rýchleho vyraďovania energií založených na uhlíku vyvolala nesúhlas hlavných producentov ropy na juhu. Riziko rozdielov medzi Európskou úniou a krajinami BRICS zvýšil aj nedávny nárast ozbrojených konfliktov. Pokiaľ ide o BRICS, ďalšou málo analyzovanou, ale potenciálne výbušnou témou je námorná suverenita.

Je pozoruhodné, že takmer všetky BRICS sú štáty s pomerne rozsiahlym pobrežím, ale s relatívne zmenšenou výhradnou ekonomickou zónou, pokiaľ ide o ich rozlohu. Význam mora z hľadiska obchodnej a vojenskej plavby, ekológie a využiteľných zdrojov je jednou z hlavných výziev tohto storočia. Európska únia má s 25 miliónmi km2, čo je takmer šesťnásobok jej pevniny, zďaleka najväčšiu námornú oblasť na svete. Je to výsledok osobitnej geografickej polohy Európy, ale predovšetkým dedičstva jej koloniálnej minulosti. Táto hlboká nerovnosť medzi Európskou úniou a BRICS by mohla v budúcnosti vyvolať trápne nároky na niektoré európske krajiny.

Medzi naším kontinentom a BRICS nie je núdza o riziká konfliktu, najmä ak sa realisticky pozrieme na to, že BRICS bude silnieť. Súčasný nedostatok európskeho myslenia na túto tému sa neobmedzuje len na európske inštitúcie, ale týka sa všetkých kancelárií členských štátov. Toto by sa malo vnímať ako príležitosť pre Európsku úniu, aby sa zaoberala touto otázkou a ponúkla svojim členským štátom rámec na uvažovanie o tejto novej politickej téme, ktorá je otvorená a zároveň hľadiaca do budúcnosti, ktorá sa stále vo veľkej miere vymyká tradičnej geopolitickej analýze. zvyknutí skôr na regionálny ako na multikontinentálny prístup. Tak ako v mnohých iných oblastiach, základným povolaním Európy je byť oveľa viac než len súhrn jej častí.

André Gattolin – bývalý poslanec parlamentu a výskumník na univerzite Paris III Sorbonne-nouvelle.

Emmanuel Véron – geograf a učiteľ-výskumník v Inalco a École navale.

Nadácia Roberta Schumana

Názory v článku sú vlastné autorovi a nemusia nevyhnutne odrážať redakčnú politiku InfoBRICS.

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

Slovensko prešvihne výdavkové limity: Hrozia miliardové deficity?

Vláda nesplní limit verejných výdavkov, vypočítaný podľa nových európskych pravidiel, v tomto ani nasledujúcich rokoch.…

2 hodiny ago

Prezidenta mrzí, že vláda nepripravila oslavy k výročiu revolúcie

Pellegrini hovoril aj o spolupatričnosti ako jednom z odkazov udalostí z novembra 1989. V tejto…

2 hodiny ago

Bývalí politickí väzni komunizmu pripomínajú hrôzy totalitného režimu

Štátny sviatok 17. november - Deň boja za slobodu a demokraciu So zásadným stanoviskom k…

2 hodiny ago

Varovanie EÚ, aby sa pripravila na skoré Trumpove colné opatrenia

Európski lídri by nemali predpokladať, že Trumpove colné hrozby sú „len bluf“, hovorí jeden z…

2 hodiny ago

Zelenskyj vymenoval podmienky pre rokovania s Ruskom

Zelenskyj umožnil rokovania s Ruskou federáciou pod podmienkou, že Ukrajina bude silná Vladimir Zelenskyj pripustil možnosť…

2 hodiny ago