svet

BRICS: Africké země na palubu a vyšší HDP než G7

Již třináct nových zemí oficiálně podalo přihlášku ke vstupu do skupiny rozvíjejících se ekonomik BRICS. Avizované rozšíření bude ústředním bodem debat na příštím summitu.

Summit BRICS je naplánován na 2. a 3. června 2023 v Kapském Městě v Jihoafrické republice. S blížícím se 15. ročníkem summitu se stále více hovoří a píše o tom, že by se aliance měla brzy rozšířit, a to zejména o několik afrických zemí.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Skupina BRICS, kterou tvoří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika (Brazil, Russia, India, China, and South Africa) a jejíž podíl na světovém hrubém domácím produktu (HDP) dosáhne v roce 2023 31,5 % (oproti 30,7 % v případě skupiny G7), je považována za současnou hlavní rozvíjející se mocnost, uvádí server africanews.

Anil Sookal, jihoafrický velvyslanec při BRICS, 24. dubna v rozhovoru potvrdil, že, bylo prozatím zveřejněno několik jmen afrických zemí, které se chtějí připojit k BRICS, mezi nimiž jsou Alžírsko, Egypt, Nigérie, Súdán a Zimbabwe. Cílem tohoto rozšíření je posílit význam této hospodářské aliance na mezinárodní scéně.

V roce 2014 založilo uskupení BRICS i vlastní rozvojovou banku, která má nahradit současný globální finanční systém zavedený po druhé světové válce Brettonwoodskými dohodami. Skupina zemí, která je nyní považována za ekonomického giganta, se již několik let dožaduje i větší role v orgánech globálního řízení a přechodu k multipolárnímu uspořádání světa.

Přestože ekonomika těchto zemí představuje dohromady téměř 31,5 % světového HDP a má 3,2 miliardy obyvatel, má pouze 15 % hlasovacích práv ve Světové bance a Mezinárodním měnovém fondu.

Případné doplnění nových členů by mohlo nesporně přetvořit globální ekonomické prostředí a ze své podstaty změnit dynamiku skupiny. Rozšíření ovšem vyvolává obavy členských zemí z rozmělnění jejich vlivu, zejména s ohledem na spojence Číny, jejíž HDP je dvakrát vyšší než HDP ostatních čtyř zemí BRICS dohromady. To vyvolává otázku možné dominance Pekingu v rámci skupiny.

Zdroj: casopisargument.cz

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

8 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

10 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

10 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

10 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

10 hodín ago