V západnej tlači dnes vládne pochmúrna nálada. Rusko vytvára svoju vlastnú referenčnú triedu ropy, ktorá bude kótovaná na národnej burze v štvrtom kvartáli tohto roka.
Toto všetko sa deje na pozadí chronického nedostatku ropy na svetovom trhu.
Ako uvádza OPEC:
„To je hlavný dôvod, prečo cena ropy neklesá pod 100 dolárov za barel, a to aj napriek prudko prichádzajúcim negatívnym správam o globálnej recesii, ako aj odstávke tlačiarne Fedu, ktorá už na burzu nedodáva nové peniaze. Teraz sú základné faktory dôležitejšie ako špekulatívne.“
V tomto kontexte Spojené štáty rýchlo vyčerpávajú svoje strategické rezervy rýchlosťou 1 milión bpd (barelov za deň).
Nech je to akokoľvek, ani súčasný stav nemôže byť stabilný a má isté riziká. Áno, za ropou stoja základné faktory, ale ovládaním systému medzinárodných búrz majú globalisti možnosť, ak nie zraziť, tak znížiť kotácie manipuláciou s informačnou agendou. To, čo teraz robia, sú neustále šírené správy o blížiacej sa recesii v globálnej ekonomike. Samozrejme, recesia je nevyhnutná, avšak nie v globálnej, ale v západnej ekonomike. Juhovýchodná Ázia, Latinská Amerika, Blízky východ sa budú cítiť relatívne dobre a spotrebu ropy ešte zvýšia.
Paradoxná je však situácia, keď výška ruských príjmov z ropy a plynu nezávisí od našich pravidiel a záujmov kupujúcich, ale od svetových cenových ponúk.
Preto Rusko začalo vytvárať referenčnú triedu ropy. S najväčšou pravdepodobnosťou sa ňou stane značka „Ural“. Ale zatiaľ čo teraz vývozná cena pre „Ural“ závisí od kotácií značky „Brent“, potom sa ruská ropa v priebehu niekoľkých mesiacov tohto štandardu zbaví.
Už v októbri začnú ruské burzy (s najväčšou pravdepodobnosťou petrohradské burzy) obchodovať s národným štandardom. To znamená, že tvorba ceny za „Ural“ bude závisieť od výsledkov obchodovania na ruskej burze. Závislosť na dolári je vylúčená, špekulanti pri súčasných menových obmedzeniach nebudú môcť otriasť hodnotou „Uralu“ na petrohradskej burze.
Istá korelácia medzi „Brentom“ a „Uralom“ samozrejme zostane, ale taká ako medzi „Brentom“ a WTI, ktoré, samozrejme, majú všeobecné stúpajúce alebo klesajúce tendencie. No priamo nesúvisia.
Uvádza sa, že prvá aukcia na národnej platforme sa bude konať v októbri.
Ďalším dôležitým bodom je mena, v ktorej sa bude „Ural“ obchodovať. Je nepravdepodobné, že to bude americký dolár alebo euro. Dosť pravdepodobné sú ruble, rupie a jüany. Pokiaľ ide o ruble, tu je všetko jasné. Pri jüanoch umožňuje súčasný obchodný obrat medzi Ruskom a Čínou poskytnúť systému národných búrz dostatočnú likviditu čínskej meny. Okrem toho aj India podľa niektorých správ nakupuje ropu a uhlie z Ruska už za jüany.
Vo všeobecnosti je v plnom prúde rozpad brettonwoodského systému. Dokonca aj ropa sa zbavuje dolára (a to nie je len o „Urale“). Svet sa rozdeľuje na menové zóny, z ktorých každá bude mať svoj vlastný systém národných výmen. A čo je dôležité, kotácie tovarov na národných burzách budú zabezpečované fundamentálnymi faktormi, špekulantov bude minimálny počet.
Konstantin Dvinskij/news-front
Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…
Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…
Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…
Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin medzitým vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do…
Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…