Bezpečnostný analytik Radovan Bránik sa v komentári na sociálnej sieti pozastavil nad tým, že Národná rada je tento týždeň ochromená mnohými absenciami vládnych i opozičných poslancov, ktorí sú v karanténe buď z preventívnych dôvodov, alebo s potvrdeným pozitívnym testom na covid-19. Bránik vidí problém najmä v súvislosti s potrebou riešenia nejasnej situácie okolo predĺženia núdzového stavu..
Vláda SR 11. novembra rozhodla o predĺžení núdzového stavu v súvislosti s pandémiou o ďalších 45 dní a ten sa tak skončí len dva dni pred Silvestrom 2020. Poslanci vládnej koalície sa tento problém snažili riešiť na tohtotýždňovom rokovaní Národnej rady, no kvôli nedostatku poslancov sa im nepodarilo schváliť avizovanú novelu ústavného zákona on bezpečnosti štátu, ktorou by mohli predlžovať núdzový stav takmer neobmedzene.
Opozičný poslanec a líder Smeru-SD Robert Fico na štvrtkovej tlačovej konferencií v parlamente upozornil, že keď koalície nenaženie dostatočný počet poslancov do Národnej rade medzi sviatkami, núdzový stav 29. decembra skončí a tým pádom prestanú platiť aj viaceré obmedzenia ako napríklad zatvorené reštaurácie. Vláda podľa Fica vytvára okolo opatrení a celkovo okolo núdzového stavu značný chaos.
Situáciu včera komentoval aj bezpečnostný analytik Radovan Bránik. Ten uviedol, že už v minulosti upozorňoval na to, aby štát riešil takúto situáciu a nejakým spôsobom umožnil poslancom online prítomnosť na rokovaniach Národnej rady.
„Toto je už iba na smiech cez slzy. Pol roka dozadu som presne na toto upozorňoval ešte počas existencie Národného krízového klinického tímu MZ SR. Bolo úplne zrejmé, že podľa zákona a rokovacieho poriadku môžu poslanci hlasovať len osobne v sídle Národnej rady SR a že ho môže kompletne paralyzovať jedna drobná karanténa.“
Dodal, že keď číta staré diskusie, chytá sa za hlavu, ako ho viacerí “kovaní právnici a poslanci“ poučovali, že je to inak a že je to ošetrené. „Vrátane vyšinutých nápadov s hlasovaním na veľkej lúke s dostatočnými rozostupmi, či dokonca sa jeden odvolával na možnosť zriadenia Parlamentnej rady, ktorá by v kríze dočasne nahradila parlament. Akurát pozabudol na “maličkosť,” a síce že ju možno použiť iba vo výnimočnom stave a nie v tom núdzovom.“
„Nuž, milí právnici spred pol roka, došlo na moje slová – a dnes parlament ani nemá ako zmeniť zákon, ktorý by umožňoval túto situáciu riešiť. Lebo karanténa. Už vám to došlo, či ešte stále nie? Meniť ústavný zákon 227, ktorý hovorí o Parlamentnej rade nemožno pre nedostatok poslancov schopných zúčastniť sa hlasovania osobne v sídle Národnej rady, a iná legálna možnosť na riešenie neexistuje. Každým ďalším poslancom v karanténe sa znižuje možnosť normálneho legislatívneho fungovania parlamentu a tak to môže byť a aj bude i v najbližších týždňoch. Lebo veď som zas zbytočne strašil.“
Radovan Bránik sa pýta zákonodarcov, či si teraz opäť udelia výnimky z karantény a ďalšie a privilégiá, aby mohli „nas***“ ešte viac skutočne obyčajných ľudí? „Alebo ako to vlastne hodláte riešiť? Ako je ošetrená možnosť hlasovania poslancov v povinnej karanténe, keďže ste akosi pozabudli adaptovať legislatívny biotop na prítomnosť pandémie? Lebo veď za trištvrte roka nebol čas…“
„Len ako vtip: nepomohlo by vám ani vyhlásenie výnimočného stavu, keďže šéf Parlamentnej rady nosí na hlave slušivú konštrukciu brániacu obzerať sa za babami. Parlamentná rada by sa vo výnimočnom stave teda mohla schádzať u Borisa Kollára doma a obraz krajiny by bol konečne úplne reálny. Len pre presnosť, ak by mal niekto z opozície chuť zneužiť tento status na ďalšie útoky voči koalícii, sklapnite; mali ste tri volebné obdobia, aby ste toto legislatívne upravili dávno predtým, ako sa celý prúser začal,“ odkazuje opozícii Bránik.
zdroj: hlavné správy
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…