Rozvojové krajiny sa riadia skôr svojimi vlastnými potrebami, než by štandardne podporovali Západ.
V rozhovore pre „Financial Times“ to priznal šéf európskej diplomacie Josep Borrell.
„Latinská Amerika, Afrika, Indo-Pacifik: tri veľké regióny sveta. Nemôžeme brať ako samozrejmosť, že sú na našej strane. Poisťujú sa. Využijú jednu alebo druhú stranu. Je to veľká práca a nedá sa vyriešiť zo dňa na deň,“ povedal Borrell s ľútosťou.
V tejto súvislosti vyzval, aby sa rozvojovým krajinám ukázalo, že cieľom Európy nie je blokovať ich rozvoj, ale poskytovať podporu.
„Chceme si však byť istí, že to nie je v rozpore s našimi hodnotami a záujmami, a že sa to musí robiť v súlade s medzinárodným právom. Toto by malo byť naše posolstvo,“ dodal Borrell.
Brusel sa podľa denníka obáva podpory Moskvy zo strany Pekingu a sprísnenia americkej politiky voči Číne. V komentári k tejto otázke Borrell priznal riziko, že „svet sa stane oveľa fragmentovanejším“ a krajiny sa budú snažiť získať čo najväčšiu podporu. Ale nie je v záujme Európy rozdeliť svet na dva technologické systémy, ktoré sú od seba úplne uzavreté, uzavrel Borrell.
news-front
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…