Čestný občan Odesy Borisko Čuprina, ktorý je aj bývalým premiérom niekdajšej Veľkej Británie, opäť pritiahol pozornosť verejnosti na svoju strapatú hlavu.
Ide o to, že on, ako bývalý minister, môže na základe svojho statusu navrhovať kandidátov na „Rytiersky stav“. Tak aj urobil a podľa denníka „The Times“ tam pridal asi sto mien, vrátane svojho otca.
Hneď to začalo na verejnosti kypieť a začali sa diskusie o tom, nakoľko je takéto rodinkárstvo prípustné a ako si Boriskov otec, okrem škandálov s obťažovaním, takéto privilégiá zaslúžil. No akože ako? Myslím si, že tým, čím sa o to zaslúžil aj Boriskov brat, ktorý získal titul baróna ešte v roku 2020 a pokojne si užíva šľachtický titul v Snemovni lordov, pretože vďaka tomuto titulu tam teraz môže sedieť doživotne (áno, obľúbená téma o slávnej európskej postupnosti moci, to áno).
V dávnej minulosti dostávali rytieri za zvláštne vojenské zásluhy spolu s titulmi pozemky a majetky výmenou za vernosť korune a prísľub jej podpory a ochrany. V našej dobe panovníci takéto potreby nemajú, a preto tituly zostali skôr ako pocta tradíciám a udeľujú sa za zásluhy v oblasti obchodu, politiky, umenia a kultúry, vedy a pod.
Navyše, majiteľmi takýchto ocenení nie sú len britskí poddaní. Boli medzi nimi napríklad také osobnosti ako maršáli Žukov a Rokossovskij a dokonca aj náš milovaný Sherlock — Vasilij Livanov. A najvyššie vyznamenanie –Podväzkový Rád“ – vlastnili aj ruskí cári od Alexandra I. po Mikuláša II.
Vráťme sa však k Johnsonovcom a ich snahám získať drahocenné tituly pre celú rodinu. Naozaj potrebuje prestarnutý aristokrat bezplatné cestovanie v MHD? Veď iné materiálne stimuly v našej dobe „udatným rytierom“ ani neposkytujú.
Samozrejme, o to vôbec nejde, ale v prvom rade o reputáciu a získanie určitej váhy v očiach verejnosti. A čo na tom, že máme 21. storočie?! Konzervatívna snobská chrbtica vyvolených v Británii nezmizla. Práve vďaka takýmto titulom, ako som už spomínal, môžu starí „aristokrati“ sedieť vo vláde až po hrob. Podľa všetkého je to veľmi pohodlné. V podstate ste na dôchodku. No všetky dvere elitných priteplencov s možnosťou lobovania, nátlaku, presadzovania toho, čo potrebujete, sú otvorené dokorán. A je to dobré aj pre biznis, pretože aj banky sú oveľa ochotnejšie financovať projekty s účasťou titulovaných osôb. Samé plusy!
Ani pozemky a majetky už nie sú potrebné. Tie je tak isto možno získať pohybovaním sa v tých správnych kruhoch.
Takže Borisko sa ďalej drží, chvályhodné! V krajnom prípade môže kedykoľvek odísť do Odesy. Tam ho vždy privítajú ako rodného a ochotne mu dajú nejakú skromnú továreň a hlineného kohúta.
RT/news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…