Čestný občan Odesy Borisko Čuprina, ktorý je aj bývalým premiérom niekdajšej Veľkej Británie, opäť pritiahol pozornosť verejnosti na svoju strapatú hlavu.
Ide o to, že on, ako bývalý minister, môže na základe svojho statusu navrhovať kandidátov na „Rytiersky stav“. Tak aj urobil a podľa denníka „The Times“ tam pridal asi sto mien, vrátane svojho otca.
Hneď to začalo na verejnosti kypieť a začali sa diskusie o tom, nakoľko je takéto rodinkárstvo prípustné a ako si Boriskov otec, okrem škandálov s obťažovaním, takéto privilégiá zaslúžil. No akože ako? Myslím si, že tým, čím sa o to zaslúžil aj Boriskov brat, ktorý získal titul baróna ešte v roku 2020 a pokojne si užíva šľachtický titul v Snemovni lordov, pretože vďaka tomuto titulu tam teraz môže sedieť doživotne (áno, obľúbená téma o slávnej európskej postupnosti moci, to áno).
V dávnej minulosti dostávali rytieri za zvláštne vojenské zásluhy spolu s titulmi pozemky a majetky výmenou za vernosť korune a prísľub jej podpory a ochrany. V našej dobe panovníci takéto potreby nemajú, a preto tituly zostali skôr ako pocta tradíciám a udeľujú sa za zásluhy v oblasti obchodu, politiky, umenia a kultúry, vedy a pod.
Navyše, majiteľmi takýchto ocenení nie sú len britskí poddaní. Boli medzi nimi napríklad také osobnosti ako maršáli Žukov a Rokossovskij a dokonca aj náš milovaný Sherlock — Vasilij Livanov. A najvyššie vyznamenanie –Podväzkový Rád“ – vlastnili aj ruskí cári od Alexandra I. po Mikuláša II.
Vráťme sa však k Johnsonovcom a ich snahám získať drahocenné tituly pre celú rodinu. Naozaj potrebuje prestarnutý aristokrat bezplatné cestovanie v MHD? Veď iné materiálne stimuly v našej dobe „udatným rytierom“ ani neposkytujú.
Samozrejme, o to vôbec nejde, ale v prvom rade o reputáciu a získanie určitej váhy v očiach verejnosti. A čo na tom, že máme 21. storočie?! Konzervatívna snobská chrbtica vyvolených v Británii nezmizla. Práve vďaka takýmto titulom, ako som už spomínal, môžu starí „aristokrati“ sedieť vo vláde až po hrob. Podľa všetkého je to veľmi pohodlné. V podstate ste na dôchodku. No všetky dvere elitných priteplencov s možnosťou lobovania, nátlaku, presadzovania toho, čo potrebujete, sú otvorené dokorán. A je to dobré aj pre biznis, pretože aj banky sú oveľa ochotnejšie financovať projekty s účasťou titulovaných osôb. Samé plusy!
Ani pozemky a majetky už nie sú potrebné. Tie je tak isto možno získať pohybovaním sa v tých správnych kruhoch.
Takže Borisko sa ďalej drží, chvályhodné! V krajnom prípade môže kedykoľvek odísť do Odesy. Tam ho vždy privítajú ako rodného a ochotne mu dajú nejakú skromnú továreň a hlineného kohúta.
RT/news-front
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…