Pred pár dňami predseda parlamentu Boris Kollár spoločne s podpredsedom vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefanom Holým predstavili základné body novely zákona o územnom plánovaní a zákona o výstavbe. Výstavba bytov, nájomných, ale aj komerčných, by mala byť jednoduchšia a výrazne rýchlejšia.
Stavebný zákon na Slovensku sa nemenil už štyridsať rokov. Je zastaraný,byrokratický a ťažkopádny. Podľa podpredsedu vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefana Holého patrí medzi najhoršie na svete. Tvrdí, že sa radí na úroveň zákonov krajín rovníkovej Afriky.
Novela zákona prinesie zníženie byrokracie, zrýchlenie povoľovacích procesov aj zautomatizovanie priebehu vydávania a schvaľovania stavebných povolení. Práve vďaka automatizácii schvaľovania povolení by sa mala výrazne odbúrať aj korupcia a klientelizmus. Všetky tieto vylepšenia by mali prispieť k masívnej výstavbe bez zdržiavaní a zbytočných prieťahov. Asi najdôležitejšia je novela stavebného zákona pre hnutie Sme rodina, ktoré vďaka nej môže konečne spustiť svoj projekt výstavby štátnych nájomných bytov.
„Bol najvyšší čas zákon novelizovať, aby zodpovedal súčasným potrebám. Pre naše hnutie to znamená, že sa nám definitívne otvárajú dvere k výstavbe nájomných bytov s podporou štátu. My chceme pomôcť ľuďom slušne bývať a štátne byty s garantovanou výškou nájomného k tomu výrazne prispejú.Novela zákona ale prispeje k rozvoju výstavby celkovo,vďaka čomu pôjdu ceny nehnuteľností dole. Veď súčasné ceny spôsobené nedostatkom bytov sa šplhajú do nehoráznych výšok, takže bežný človek si vlastné bývanie vôbec nemôže dovoliť,“ povedal Boris Kollár.
Na realitnom trhu dopyt stále prevyšuje ponuku. Preto nie je dôvod na to, aby išli ceny nehnuteľností nadol. Nič na tom nemení ani súčasná pandémia a ekonomická kríza. Prekážkou k rozsiahlejšej výstavbe je práve zastaraný stavebný zákon a z neho vyplývajúce obštrukcie pri vybavovaní stavebných povolení. Novela stavebného zákona je teda dôležitá aj z hľadiska cenotvorby a „znormalizovania“ cien na trhu s nehnuteľnosťami.
Vyzerá to tak, že súčasná situácia je neúnosná hlavne pre mladých ľudí, ktorí sachcú osamostatniť a založiť si vlastné rodiny. Zobrať si hypotéku v dnešnej dobe je pre mnohých nereálne. Riešením by sa pre nich mali stať práve nájomné byty so štátom regulovaným nájomným.
„Keď sa mladí ľudia chcú usadiť, mať rodinu, tak v prvom rade potrebujú mať strechu nad hlavou. Pokiaľ ju nemajú, tak nemajú nič. My im chceme pomôcť, aby mohli bývať vo svojom, za dostupné ceny, ktoré nezruinujú ich peňaženky. Aby nemuseli obracať každú korunu a mohli žiť dôstojne,“ dodal Boris Kollár.
Zdá sa, že napriek výhradám opozície, ale aj niektorých členov koalície, Sme rodina nakoniec výstavbu nájomných bytov uskutoční a naplní tak aj svoj hlavný predvolebný sľub. Ak sa tak stane, pôjde o zásadný krok vpred v novodobom riešení bytovej otázky na Slovensku, ktorý môže reálne pomôcť desaťtisícom ľudí bývať vo svojom bez toho, aby nad nimi visel Damoklov meč celoživotného splácania hypotéky.
zdroj: hlavné správy
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…