ohnson prišiel o dôveru mnohých členov svojej strany už pre škandál známy ako Partygate. Ten vyvolali správy o večierkoch a stretnutiach v premiérovom sídle na Downing Street v čase, keď bola Británia v koronavírusovom lockdowne.
Britský premiér prišiel o dôveru mnohých členov svojej strany už pre škandál známy ako Partygate. Ten vyvolali správy o večierkoch v premiérovom sídle na Downing Street v čase, keď Británia fungovala v lockdownovom režime.
Britskú vládu pod vedením Borisa Johnsona k dnešnému dňu opustilo už šesť ministrov a dnes oznámilo demisiu aj najmenej šesť vládnych úradníkov. Z Johnsonovej širšej vlády tak odišlo už viac ako 50 britských poslancov.
Podľa informácií BBC aj Financial Times má tento masový odchod dnes napokon poviesť aj k rezignácii samotného Johnsona z postu lídra konzervatívcov, a napokon aj premiéra. Krajinu by následne viedol ako predseda vlády do jesene.
Oba denníky uvádzajú, že Johnson k celej záležitosti vydá vyhlásenie okolo obeda. Ešte včera pritom slová o svojej možnej rezignácii rázne odmietal.
„Úlohou premiéra v ťažkých časoch, keď dostal silný mandát, je pokračovať, a to aj urobím,“povedal v stredu Johnson v Dolnej snemovni britského parlamentu.
V štvrtok rezignoval zo svojho postu britský minister pre záležitosti Severného Írska Brandon Lewis. Vo vláde nezostal ani minister pre otázky bývania Michael Gove, ktorého Johnson odvolal po tom, čo ho Gove vyzval na rezignáciu.
Dokopy tak išlo už o päť ministrov britskej vlády, ktorí tento týždeň kvôli premiérovi Borisovi Johnsonovi odišli z vlády. K odídencom sa vzápätí pridala aj britská ministerka školstva Michelle Donelanová, ktorá podala demisiu len po dvoch dňoch pôsobenia na tomto poste.
„Slušná a zodpovedná vláda sa opiera o čestnosť, poctivosť a vzájomný rešpekt. Je pre mňa záležitosťou hlbokého osobného poľutovania, že musím opustiť vládu, pretože už neverím, že sa tieto hodnoty dodržiavajú,“ uviedol v rezignačnom liste minister pre záležitosti Severného Írska Lewis.
Konzervatívna strana podľa neho prekročila bod, z ktorého nie je návratu, a vo chvíli, keď je takto rozdelená, nemôže vyhrať voľby.
Vládu dnes opustila aj námestníčka ministra financií Helen Whatelyová, námestník ministerstva vnútra Damian Hinds, námestník ministra obchodu George Freeman, námestník ministerky práce Guy Opperman, námestník ministerky kultúry Chris Philp a konzervatívny poslanec James Cartlidge.
Nemalo by byť potrebné, aby rezignovali desiatky kolegov, ale pre našu krajinu a dôveru v našu demokraciu musíme mať zmenu vo vedení,“ uviedol vo svojom rezignačnom liste Hinds. Freeman napísal Johnsonovi, že už nemá dôveru v jeho líderstvo.
Johnson prišiel o dôveru mnohých členov svojej strany už pre škandál známy ako Partygate. Ten vyvolali správy o večierkoch a stretnutiach v premiérovom sídle na Downing Street v čase, keď bola Británia v koronavírusovom lockdowne.
Zatiaľ poslednú kritiku si Johnson vyslúžil po tom, ako 30. júna pre údajné sexuálne napadnutie dvoch mužov rezignoval Christopher Pincher, námestník hlavného whipa. Whip je poslanec, ktorý dohliada, aby príslušníci strany hlasovali v snemovni podľa straníckych záujmov.
Pinchera vymenoval Johnson do funkcie tento rok vo februári. Po vypuknutí tejto kauzy premiér najprv tvrdil, že o vyšetrovaní Pinchera nič nevedel. Downing Street neskôr uviedla, že na prípad zabudol, a Johnson sa za pochybenie ospravedlnil.
Zdroj: hnonline.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…