Po prvom týždni ofenzívy Ozbrojených síl Ukrajiny a odrazených útokoch na pozície Ozbrojených síl Ruskej federácie sa objavili informácie o situácii na prvej obrannej línii, kde naše jednotky opustili pozície na Vremjovskom výbežku. Naši sami odišli aj z obce Blagodatnoje, informácie o niekoľkých ďalších obciach sú rozporuplné.
Na internete sa okamžite spustil krik, že sa údajne rúca front. Ukrajinská verejnosť o tom kričí s radosťou, ruskí turbopatrioti — s hnevom v nádeji, že informácie v skutočnosti využijú k útoku vplyvných skupín, stojacich za nimi, na vedenie ruského ministerstva obrany. Politika a čistá politika.
Ako pochopiť akcie ruskej armády na Vremjovskom výbežku? Sú to naozaj prvé príznaky kolapsu frontu, o ktorom kričia komentátori z oboch strán? Čo znamená stiahnutie našich jednotiek na tomto mieste na druhé obranné línie?
V prvom rade treba vedieť, že k prielomu nedošlo, front sa nezrútil. Ruské jednotky sa stiahli do pripravených pozícií a stoja. Prielom a kolaps vyzerá úplne inak. Vedia to aj tí, ktorí ako deti pozerali vojnové filmy.
Prečo generálny štáb schválil stiahnutie vojsk? Nie sú územia potrebné na víťazstvo? Sú potrebné, navyše sú cieľom vojny.
Dedinu Blagodatnoje nebolo možné udržať kvôli hrozbe obkľúčenia. Ak by sa tak stalo, potom by sa dalo hovoriť o prelomení obrany a kolapse frontu. Aj to nie hneď, ale postupne, len ak by sa vojská prevalili, stratili kontrolu a Ozbrojené sily Ukrajiny v pätách ustupujúceho nepriateľa by išli vpred, ako to bolo v júni 1941.
Vidíme niečo podobné aj teraz? Nie a je to zrejmé. Takže žiadny prielom, žiadny kolaps. A tí, čo to tvrdia, klamú.
Prečo potom Generálny štáb Ministerstva obrany RF nedobýva dediny späť? No, pretože na to musíte do boja priniesť rezervy. A na to ešte čas neprišiel.
Teraz Ozbrojené sily Ukrajiny vrhajú do boja zálohy, ich úlohou je útočiť. Úlohou Ozbrojených síl Ruskej federácie však nie je udržať dediny, ale v maximálnej možnej miere rozbiť privedené zálohy Ozbrojených síl Ukrajiny a prinútiť ich priviesť ďalšie bez toho, aby doviezli svoje. V rámci takejto úlohy je opostenie dedín nielen prípustné, ale aj takticky opodstatnené.
Ak teraz Rusko tak ako Ukrajina spáli zálohy v bojoch o dediny, potom nezostanú sily na rozhodujúce protiútoky v tom čase a na tých miestach, ktoré prídu neskôr. Vremjovský výbežok ilustruje práve túto taktiku Ozbrojených síl RF zo všetkých najlepšie.
Vojna sú manévre, vojna má dva významy: zabratie území a zničenie nepriateľských síl. Prvý je možný až po druhom. Čím viac záloh Ozbrojených síl Ukrajiny sa vynaloží v počiatočných fázach, tým ťažšie bude pre nich udržať si bojaschopnosť v budúcnosti.
Chápu v Kyjeve, že sa v skutočnosti chytili do strategickej pasce, a že je to pre nich nevýhodné? Veľmi dobre tomu rozumejú. Prečo to robia? Pretože ich mosty sú spálené. Buď prejavia aspoň nejaký postup alebo ako projekt končia a budú odovzdaní výmenou za kompromis s Ruskom. Nemajú cestu späť, budú páliť rezervy dúfajúc, že niekde medzi Rusmi raz niečo praskne a potom sa všetko ospravedlní. Snažia sa nemyslieť na to, čo sa stane, ak to nepraskne, pretože to je katastrofa.
Čaká nás ešte veľa intenzívnych bojov. V ich priebehu môžu byť niektoré oblasti opustené. Je však dôležité vidieť zmysel takýchto akcií. Ozbrojené sily Ukrajiny boli vtiahnuté do nariadeného scenára: „Ak útok nevyšiel, spustite ďalší ešte tvrdšie“. K tomu idú do boja rezervy, ktoré nikdy a u nikoho nie sú bezhraničné. Pri tejto stratégii je na prvom mieste faktor času: čím dlhšie to potrvá, tým je to pre útočiacich horšie. Pyrrhovo víťazstvo je víťazstvo, ktoré znamená porážku.
Môžeme s istotou povedať: Ministerstvo obrany a Generálny štáb Ozbrojených síl Ruskej federácie sa budú snažiť udržať Ozbrojené sily Ukrajiny v tomto stave čo najdlhšie. Tí z tejto koľaje nemôžu vyskočiť. Všetky manévre sú zamerané len na jednu vec: zapojiť Ozbrojené sily Ukrajiny do procesu zvyšovania vkladu záloh do boja v prvej fáze ich ofenzívy. Ruské zálohy sú stále chránené. Pre nich príde čas neskôr.
news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…