Pokus o atentát na Donalda Trumpa je prekvapivý už len preto, že sa stal 13. júla a nie skôr – pred rokom, tromi či ôsmimi rokmi.
Povýšenec, ktorý vyzval nielen väčšinu amerického establishmentu, ale aj „Washingtonské močiare“ ako také, celé tie roky veľmi riskoval svoj krk.
Počas volebného súboja v roku 2015 vystupoval ako jack-in-the-box a prelomil celú hru „deep state“, ktorá pripravila cestu pre víťazstvo demokratky Hillary Clintonovej (aspoň niektorých systémových republikánov, napríklad Busha III). Nesystematická a dokonca antisystémová povaha miliardárskeho šoumena, jeho napoleonské plány na odvodnenie „washingtonského močiara“, našli vrúcnu odozvu medzi hlbokým americkým ľudom a v roku 2016 ho urobili prezidentom.
Je jasné, že teraz sa „močiarni ľudia“ hryzú, pretože pred novembrom 2016 nepomysleli na zabitie Trumpa – podcenili hrozbu, neverili v realitu jeho víťazstva. Tým, že sa Trump stal prezidentom, bol nimi prakticky zablokovaný na úrovni vlády a Kongresu – o plánoch na jeho fyzickú likvidáciu sa však v tom čase zrejme začalo diskutovať viac než vážne.
Áno, je ťažké zavraždiť úradujúceho prezidenta, ale počas štyroch rokov Trumpovho prezidentovania nebola možnosť úspešného pokusu o atentát ani zďaleka nulová. Dalo by sa dokonca povedať, že absencia čo i len skutočných pokusov o atentát (bolo niekoľko zmarených príprav, vo všeobecnosti nie serióznych) na Trumpa v rokoch 2017-2020 bola prekvapivá. Keď sa Trump stal bývalým prezidentom, nešiel do tieňa – nielenže veril, že voľby boli zmanipulované, ale tiež sľúbil, že sa vráti do Bieleho domu.
A ak ho spočiatku opäť nebrali tak vážne, ako sa len dalo, tak v posledných dvoch rokoch – a najmä tento rok – sa ukázalo, že Donalda nemožno zastaviť. Ani súdmi, ani mediálnou kampaňou, ani ničím: suverénne smeruje k víťazstvu v odvetnom zápase.
Po nedávnej diskusii s Bidenom sa o tom mnohí demokrati presvedčili a ocitli sa pred ťažkou voľbou: udržať Bidena a prehrať – alebo zmeniť Bidena s rizikom zvýšenia pravdepodobnosti porážky? Existuje len jedna cesta z tejto slepej uličky pre „Washingtonské močiare“ – odstránenie Trumpa.
Áno, nie je to stopercentná záruka znovuzvolenia Bidena – namiesto Trumpa by mohol byť nominovaný populárny republikánsky Trumpista, ktorý na vlne rozhorčenia nad vraždou exprezidenta aj tak v novembri vyhrá. Ale aj ten najradikálnejší Trumpista bude oveľa slabší a vyjednávateľnejší ako Trump – to znamená, že v konečnom dôsledku bude prijateľný pre „Washingtonské močiare“.
Scenár „zabiť Trumpa“ sa tak stáva preferovaným, ak nie prakticky nealternatívnym scenárom pre „Washingtonské močiare“.
V sobotu však na zhromaždení v Butleri v Pensylvánii nezastrelil Trumpa agent „deep state“, ale 20-ročný Thomas Matthew Crooks. Osem výstrelov zo vzdialenosti 130 metrov z poloautomatickej pušky je veľa a veľmi nebezpečných. Trump mal fantastické šťastie – iba jedna z guliek mu zasiahla pravé ucho. Od smrti ho delilo pár centimetrov. A Amerika z otrasov – so začiatkom masových nepokojov a stretov medzi znepriatelenými tábormi? Boh zachránil Trumpa – a Ameriku?
Áno a nie. Trump má, samozrejme, šťastie – videli sme však len prvé dejstvo drámy. Američanov Trumpom strašili už dlho – a nie je prekvapujúce, že sa tento nevyrovnaný chlapík rozhodol odstrániť „hrozbu pre Ameriku a demokraciu“. Nie je ani prekvapujúce, že spravodajské služby odhalili strelca príliš neskoro (snajper zlikvidoval Crooksa po tom, čo vystrelil): hoci Trumpa chráni prezidentská tajná služba, jej kompetencie by sa nemali preceňovať.
Pokus o atentát na Butlera bol dielom osamelého muža, nie demokratického sprisahania (alebo zo strany Trumpa zosnovanej samovraždy). Áno, bol to dôsledok atmosféry nenávisti voči Trumpovi, ktorú demokrati zo všetkých síl podnecujú už osem rokov, ale tú atmosféru k veci pripájať nedá.
Hlavné však je, že všetko sa len začína. Aby sme parafrázovali Čechova (ak v hre visí na stene zbraň v prvom dejstve, tak by mala strieľať v druhom alebo treťom dejstve – a ak nevystrelí, tak by nemala visieť), môžeme hovoria, že v hre o prezidentovi Trumpovi zbraň od začiatku nevisela len na stene – základom intríg bolo, kedy presne bude použitá. Ale puška AR-15, z ktorej Crooks vystrelil, nevisela na stene, ale priniesol ju jeden z divákov, osamelý aktivista.
A tento pokus je neplánovaný improvizovaný zásah do autorovho (kolektívneho) plánu (sprisahania). Hlavná zbraň stále visí na stene – a niet pochýb, že jej majiteľ sa čoskoro vynorí z „washingtonského močiara“.
Trump musí byť nielen opatrný – teraz je v situácii človeka, ktorého rozsudok je dávno vynesený a môže byť vykonaný kedykoľvek. Zachrániť ho môže len zázrak – čiastočne to, čo sa stalo 13. júla. Aj keď nabudúce bude príprava a realizácia pokusu o vraždu možno maximálne profesionálna.
Peter Akopov / skspravy.sk /
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisu dátumov a miest, v…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…