Ruské rakety, ktoré, 26. marca, okolo 15:30 zasiahli vojenské ciele vo Ľvove, predčasne ukončili dvojdňovú návštevu amerického prezidenta Joea Bidena v Poľsku.
Bývalý poľský veľvyslanec na Ukrajine Jan Pieklo, ktorý naživo komentoval útok v televízii TVP, nepochyboval, že ide o „signál“, ktorý Moskva poslala americkému prezidentovi. A spolu s Poliakmi sa na svojom Twitteri pridal aj Tomasz Lis, šéfredaktor časopisu „Newsweek Polska“.
Nejde samozrejme o to, že by Rusi chceli Bidenovu návštevu „pokaziť“. Potom, čo predseda vládnej poľskej strany „Právo a spravodlivosť“ (PiS) Jarosław Kaczyński, ktorý navštívil Kyjev, predložil iniciatívu vyslať na Ukrajinu „ozbrojený mierový kontingent“ pod záštitou NATO alebo „inej medzinárodnej organizácie“, jasné, že v skutočnosti išlo o fragmentáciu ukrajinského štátu. Ale bolo nejasné, či Severoatlantická aliancia túto operáciu zosnovanú Varšavou prikryje alebo budú musieť Poliaci operovať pod vlastnou vlajkou.
Vo štvrtok 24. marca sa veci začali vyjasňovať. Na tlačovej konferencii v Bruseli po mimoriadnom stretnutí hláv štátov NATO generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg odmietol myšlienku vyslania „mierových jednotiek“ na Ukrajinu s cieľom „vyhnúť sa vojne s Ruskom“. Zostal však „plán B“, ktorý naznačuje, že Poľsko spolu s niekoľkými štátmi, z ktorých niektoré možno ani nie sú členmi aliancie, budú konať samostatne. Ale iba v prípade, že Washington dá súhlas.
Preto bola Bidenovej nezvyčajnej návšteve v mnohých ohľadoch venované toľko pozornosti. Veď odštartoval dokonca nie z Varšavy, ale z poľského mesta Rzeszow ležiaceho na hraniciach s Ukrajinou, kde momentálne sídli 82. divízia amerických výsadkárov. Americký prezident sa s nimi stretol v piatok 25. marca a dovolil si dvojzmysel. Z Bidenovho prejavu sa dalo nadobudnúť dojem, že Ukrajinu navštívi americká armáda. Hoci ho vzápätí „opravila“ CNN, ktorá uviedla, že prezident jednoducho urobil prešľap alebo sa nepresne vyjadril.
Nejasnosti však pretrvávali do poslednej chvíle. Veď Biden sa dnes vo Varšave stretol nielen s poľskými politikmi, ale aj s ukrajinskými ministrami zahraničia a obrany, čo naznačilo, že ich prezident USA pred niečím dôležitým varoval. Netrpezlivosť rástla, všetci čakali na Bidenovu záverečnú reč na kráľovskom zámku vo Varšave o 20:00.
V tejto situácii Moskva išla dopredu. Ruská operácia vo Ľvove ukázala, čo čaká akýkoľvek zahraničný vojenský kontingent, ak sa odváži prekročiť poľsko-ukrajinskú hranicu. Je to tiež jasná odpoveď na Kaczyńského údajne „mierovú“ iniciatívu, za ktorou sa skrývala myšlienka „privlastnenia si“ troch až piatich západoukrajinských regiónov.
Biden, ktorý vo svojom prejave na Kráľovskom hrade meškal 16 minút, nakoniec zopakoval, že „americké jednotky v Európe nemajú vstúpiť do konfliktu s Ruskom, ale chrániť našich spojencov“ a vyzval „pripravte sa na dlhý boj“. No aby predniesol takéto banálne frázy do Poľska lietať nebolo treba.
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…
O Ficovej neschopnosti rozlíšiť negatíva od pozitív ich záujmov a o Rusku ako vhodnejšom investorovi…
Rozpráva aj o chystanej knihe venovanej Danielovi Lipšicovi, o eskalácii konfliktu na Ukrajine odchádzajúcim režimom…